metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Další 2 fotografie v galerii
Kaple sv. Panny Barbory | foto: ČTK

Stát vrátil zahrady a kaple u Nemocnice sv. Alžběty, budou sloužit pacientům

  9:19,  aktualizováno  11:14
Stát vydal řádu alžbětinek pozemky na Novém Městě v Praze s kaplemi sv. Marie Lourdské a sv. Panny Barbory, které jsou kulturními památkami. "Dohoda se podle úřadu týká pozemků v areálu Nemocnice sv. Alžběty, kterou vlastní Konvent sester alžbětinek v Praze, a pozemků s uvedenými kaplemi, jež slouží sestrám katolického řeholního řádu k duchovním účelům," řekl dnes mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.

Kaple sv. Panny Barbory s kostnicí byla postavena v roce 1768 a vysvěcena v roce 1769. Původně vznikla jako hřbitovní kaple, která slouží hřbitovu kláštera alžbětinek při kostele Panny Marie Bolestné na Slupi. Hřbitov si alžbětinky vybudovaly na místě bývalých vinic a zahrad ve svahu pod kostelem sv. Apolináře. "Vydané pozemky v areálu nemocnice mají 3878 metrů čtverečních," dodal úřad.

Vrácené zahrady budou sloužit pacientům

Hřbitovní kaple

  • Kaple sv. Panny Barbory s kostnicí byla postavena v roce 1768 a vysvěcena v roce 1769.
  • Původně vznikla jako hřbitovní kaple, která slouží hřbitovu kláštera alžbětinek při kostele Panny Marie Bolestné na Slupi.
  • Hřbitov si alžbětinky vybudovaly na místě bývalých vinic a zahrad ve svahu pod kostelem sv. Apolináře.

Podle advokátky Květoslavy Orcové, která konvent v jednáních o restitucích zastupuje, jsou pozemky funkční součástí areálu nemocnice. Jde především o zeleň, na části jsou postaveny kaple, plastiky nebo kříž. Nemocnici stát alžbětinkám vrátil již na počátku devadesátých let. Vydané pozemky chce konvent zpřístupnit a využít pro pacienty nemocnice. "Část z nich již měl konvent v pronájmu od Prahy 2, ročně za ně platil 10 tisíc korun," dodala Orcová. Jednu z kaplí bude časem nutné opravit.

Konvent s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových řeší navrácení i dalších zahrad, které sousedí s areálem. Ty měří bezmála 7000 metrů čtverečních. Podle Orcové již byla ohledně vydání zahrad podepsána dohoda, nyní je vydání ve správním řízení.

Restituce jsou ožehavé téma

Vydávání majetku, o který církve přišly za komunistického režimu, upravuje zákon. Podle něj by měly od státu získat nemovitosti v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim ČR vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není ve vlastnictví státu.

Vládní ČSSD se snažila v minulých měsících rozsah vydávání, jak je vymezuje zákon, zúžit. Slibovala toto své úsilí svým voličům. Podle sociálních demokratů je norma k církvím příliš štědrá, církve ale nechtějí o zmenšení rozsahu restitucí slyšet.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek