metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel

Další 2 fotografie v galerii
Na stavbu, pokud vyhovuje vysokým nárokům na úsporu energie, lze čerpat nejrůznější státní dotace. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Státní podpora úsporného bydlení se v Česku stává rychlejší a snadnější

  18:56
Vyznat se v dotacích na energetické vylepšení bydlení není snadné. Zájem o státní peníze na „zelené stavby“ je však obrovský. Lidé chtějí spořit na provozu domácností stále usilovněji.

Ještě před pěti deseti lety se malé i velké stavební firmy stavěly k nejnovějším energiím šetřícím technologiím opatrně. Lidem se nechtělo připlácet za dražší stavby. Stačilo zateplení a lepší plynový kotel.

Do úspor tlačí stavitele sami klienti
Stačil covid a válka na Ukrajině a tlak ze strany klientů přinutil jak velké developery, tak maličké stavební firmy, aby projekty bez úsporných kotlů, solárních panelů a dalších vymožeností už ani nenabízely. Hon na to, kdo protopí a prosvítí nejmíň, se zrychlily.

„Trend je jasný, zájem velký, energetická vyspělost objektu určitě vede k tomu, že cenové nůžky mezi byty ve starší zástavbě a v nových objektech se budou víc rozevírat, právě kvůli šetřícím technologiím, které jsou zakomponovány už v projektu,“ říká Marcel Soural, majitel společnosti Trigema.

Zelené peníze

  • Až 150 tisíc korun lze v rámci programu Nová zelená úsporám Light (NZÚL) získat na rychlá úsporná řešení v bytě nebo rodinném domku.
  • 1,5 miliardy korun je vyčleněno na pilotní projekt pomoci pro domácnosti s nižšími příjmy v programu NZÚL.
  • Pokud bude zájem stoupat, ministerstvo částku navýší.

Jak je dům či byt spořivý a kolik stojí měsíční provoz, to je hned po ceně nejčastější dotaz zájemců o nové bydlení. „Není sice možné, aby si klient vzal státní dotaci například na fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, aby si tím snížil cenu za byt, ale na druhé straně do úsporného projektování tlačí developery banky,“ vysvětluje zase Petr Michálek ze Skanska Residential. Bankovní instituce by už úvěr na stavbu, která by nebyla v „áčkových“ kategoriích energetických štítků, nefinancovaly.

Zaměřeno na všechny
Zatímco v počátcích podpory vyspělého a šetrného bydlení směřovaly dotace na vybraný segment, například jen na výměnu starých „čmoudivých“ topidel za nové, ekologické, nyní jdou dál.

Například poslední z dotací, které vypsalo loni ministerstvo životního prostředí, Nová zelená dotacím Light, směřuje na příjmově nejslabší kategorie, především důchodce.

„Program nabízí okamžitou finanční podporu pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Peníze dostanou předem a k elektronické žádosti nebude potřeba žádné složité papírování,“ avizuje resort na webových stránkách. „Podpoříme opatření, která je možné udělat v řádu hodin či dní, jako je zateplení střech, stropů či podlah foukanou izolací nebo výměna oken a vchodových dveří,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Zapomeňte na centrálu

  • Český soběstačný dům, který vymyslel a během let i s pomocí přátel a dobrovolníků postavil u Českého Krumlova Pavel Podruh, se zatím obešel bez elektrocentrály na výrobu elektřiny. Práší se na ni. Protože dům, který není napojený na žádné energetické sítě, si 365 dní v roce vystačí se solární energií, maximálně jede v bateriovém režimu, kdy baterie opět dobíjí slunce.
  • Tvůrce domu využil kombinaci nejmodernějších technologií s pomocí partnerů, na mnohé z nich lze ale využít i nejrůznější dotační programy.

Dům, který není napojený ani na vodovod, ani na elektrické vedení, si vystačí po energetické stránce sám.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek