metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Státní zaměstnanci. Kdo všechno k nim patří? Je jich v Česku moc, nebo málo?

  5:05
Bezmála padesát tisíc „hlav“ navíc. Za posledních osm let se zvýšil počet těch zaměstnanců, kterým plat chodí ze státní pokladny.

Další 1 fotografie v galerii
Čeští vojáci. Důležití státní zaměstnanci. Potřebujeme jich víc. | foto: MAFRA

Není byrokracie zbytečně nafouklá? Neodebírá z rozpočtu zbytečně moc peněz? Stát nyní hledá všemožné rezervy, aby zalepil přehnané covidové výdaje a vyrovnal zdražení všeho a inflační spirálu.

Oblíbeným tématem v takových časech bývají úvahy o redukci státní správy. Není to jiné ani teď. Když se nyní ozvali zaměstnanci sociální správy, že mají nízké platy, a vyhlásili stávkovou pohotovost, navrhl například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, aby se sáhlo právě do jejich řad. „Dvacet procent jich vyhoďte a mezi zbytek rozdělte jejich platy,“ vzkázal současnému ministrovi práce a sociálních věcí politik Kalousek.

Na ministerstvech, na radnicích a ve školách
Pro ty, kteří se problematikou dlouhodobě zabývají, neexistuje na oblast „státních zaměstnanců“ jednoznačná odpověď. „Státní zaměstnanec není statistická kategorie,“ uvedl pro deník Metro Tomáš Chrámecký z oddělení komunikace Českého statistického úřadu (ČSÚ). Úřad totiž sleduje tyto zaměstnance podle odvětví. Proto je prý nutné sledovat víc tabulek podle jednotlivých kategorií veřejné správy.

„Patří sem například zaměstnanci ústředních orgánů,“ upřesňuje Chrámecký z ČSÚ. Ty podle něho tvoří státní zaměstnanci v nejčistším smyslu slova. Pod kategorii státem zaměstnaných lidí pak spadají především vojáci a policisté, jak státní, tak ti městští. Státními lidmi, jak by se jim také dalo říkat, jsou ale i zdravotníci ve státních nebo krajských nemocnicích, významnou skupinou jsou i učitelé předškolních zařízení a pak pedagogové a další pracovních základních, středních a vysokých státních škol.

Už Rašín si naříkal

  • Aparát meziválečného Československa měl ve 30. letech 20. století asi 450 tisíc zaměstnanců. Politiky to často trápilo. 
  • Při projednávání rozpočtů si už ve dvacátých letech ministr financí Alois Rašín stěžoval, že na platy státních zaměstnanců míří 39 procent výdajů a vadilo mu, že se na něj plánuje ještě víc, až 48 procent. 
  • Ministr Rašín argumentoval tím, že je to víc, než v Itálii nebo Francii, a to byly hodně bohaté země.

Úředníků méně, ale zaměstnanců víc
Co je trnem v oku kritikům státního aparátu a výdajů na něj, to jsou platy. Za Babišova osmiletého vládnutí, byť premiérem byl jen čtyři roky, se sice počty úředníků mírně snížily, částečně i redukcí neobsazených tabulkových míst. Nabobtnaly ale počty jiných zaměstnanců (viz box). Stejně tak se zvedaly jejich mzdy. I když to neplatilo pro všechny, jak nyní ukazuje nevole zaměstnanců sociálek.

Pro porovnání. V roce 2000 pobíral státní pracovník v průměru 13 200 korun, o dvacet let později to bylo už třikrát tolik. Erár musel sahat hlouběji do pokladny.

Nahoru a dolů
Křivka státních zaměstnanců měla v České republice v posledních dvou desetiletích kolísající úroveň.

Ušetřili, neušetřili

  • Na 47tisícovém nárůstu státních zaměstnanců v letech 2018 až 2021 se nejvíc podílelo školství. Bylo přijato 32 tisíc učitelů, asistentů a dalších pedagogických pracovníků.
  • Minulá vláda ušetřila na redukci úředníků na platech asi 3,5 miliardy korun. Přijetím dalších však vzrostly mzdové náklady o 69 miliard.

V roce 2002 jich bylo přes 505 tisíc a tuto úroveň nedosáhly jejich počty dodnes (viz box). Nejméně lidí zaměstnával stát v roce 2013. Za to, že nejvíc v posledních letech přibývalo učitelů, mohly nízké platy v tomto resortu a to, že pedagogové odcházeli do lépe placených resortů. Když pak stát výrazně přitlačil na učitelských mzdách, projevilo se to v opětovném růstu ve všech školách. Citelný růst peněz přilákal do škol desetitisíce nových lidí.

V letošním roce by na platy všech státem zaměstnávaných obyvatel mělo jít kolem čtvrt bilionu korun, i když konečnou výši může ovlivnit inflace. Průměrná mzda by se u státních zaměstnanců měla letos pohybovat kolem 42 tisíc korun. V posledních letech, až na dvě výjimky, jejich průměrné platy převyšovaly soukromou sféru o dvě až šest procent. Letos by to mohlo být o čtyři procenta víc, než si v průměru vydělají lidé v soukromých firmách nebo jako živnostníci. Nejvíc by měly růst platy soudců, státních zástupců a ústavních činitelů, a to o něco málo přes šest procent.

Půl milionu

  •  Na konci roku 2021 měl stát 482 tisíc zaměstnanců.
  • Česko má v současnosti něco málo přes 40 tisíc policistů. Od roku 2012 jich do potřebných tabulkových počtů přibyla jen tisícovka. 
  • Bezpečnostní sbory jako celek, tedy i armáda a hasiči, nabobtnaly v letech 2018 až 2021 o téměř čtyři tisíce žen a mužů.
  • O 150 lidí v tomto období přišly instituce zabývající se evropskými projekty.

Pro český stát by letos mělo pracovat asi o sedm tisíc lidí víc než loni. S asi tisícovkou počítá ministerstvo vnitra pro policisty, armáda by mohla nabrat něco přes pět set nováčků. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek