metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Větší foto
Zdravotnická záchranná služba (ilustrační foto). | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Stavba nového sídla záchranky v Troji začne za dva roky. Radnice je ale proti

  13:13
Stavba nového sídla záchranné služby v Praze Troji, která se připravuje několik let, by měla začít v roce 2017. Podle radního pro zdravotnictví Radka Lacka vyjde na více než 400 milionů korun.

Trojská radnice s podobou budovy nesouhlasí a podala na magistrát žalobu. Místostarosta Tomáš Drdácký uvedl, že záchranka by měla mít sídlo jinde. Pražští záchranáři ale vlastní budovu nemají a působí v pronajatém a pro ně nevyhovujícím domě v Korunní ulici.

Radní Radek Lacko tvrdí, že žaloba řízení neovlivní. „Děláme všechno pro to, abychom ještě letos získali stavební povolení,“ uvedl. S Trojou magistrát i vedení záchranné služby dál jedná. Magistrát snížil plánovanou budovu o jedno patro, čímž klesly plánované náklady o 120 milionů korun. Ředitel záchranky Petr Kolouch potvrdil, že navíc odpadl plán vystavět současně s budovou heliport, proti němuž se postavila radnice.

„Raději bych byl, aby sídlo stálo v místě, kde nás chtějí, než kde nás pouze tolerují,“ řekl Kolouch. Podle něho by Troja se záchrankou získala mimo jiné třeba lékárnu nebo ordinaci praktického lékaře. Umístění sídla v Troji je pro záchranku výhodné. „Na výjezdu z tunelu Blanka nebude rušit místní obyvatele, tato poloha navíc zvýší akceschopnost posádek a zrychlí dojezdy sanitek,“ uvedl.

Radnice v Troji žalobou reagovala na stanovisko magistrátu, který zamítl její odvolání proti územnímu rozhodnutí. Stavbu blokuje už několik let a trvá na tom, že do rekreační a rezidenční oblasti taková budova nepatří. Drdácký upozornil i na to, že se jedná rovněž o záplavové území. Vadí mu i to, že by součástí sídla bylo parkoviště pro padesát záchranářských vozů, čerpací stanice.

Výstavba sídla měla začít v roce 2013, později vedení města slibovalo, že práce zahájí na podzim loňského roku. Praha kvůli tomu vykoupila pozemky, poslední loni za skoro deset milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek