metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Větší foto
Zdravotnická záchranná služba (ilustrační foto). | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Stavba nového sídla záchranky v Troji začne za dva roky. Radnice je ale proti

  13:13
Stavba nového sídla záchranné služby v Praze Troji, která se připravuje několik let, by měla začít v roce 2017. Podle radního pro zdravotnictví Radka Lacka vyjde na více než 400 milionů korun.

Trojská radnice s podobou budovy nesouhlasí a podala na magistrát žalobu. Místostarosta Tomáš Drdácký uvedl, že záchranka by měla mít sídlo jinde. Pražští záchranáři ale vlastní budovu nemají a působí v pronajatém a pro ně nevyhovujícím domě v Korunní ulici.

Radní Radek Lacko tvrdí, že žaloba řízení neovlivní. „Děláme všechno pro to, abychom ještě letos získali stavební povolení,“ uvedl. S Trojou magistrát i vedení záchranné služby dál jedná. Magistrát snížil plánovanou budovu o jedno patro, čímž klesly plánované náklady o 120 milionů korun. Ředitel záchranky Petr Kolouch potvrdil, že navíc odpadl plán vystavět současně s budovou heliport, proti němuž se postavila radnice.

„Raději bych byl, aby sídlo stálo v místě, kde nás chtějí, než kde nás pouze tolerují,“ řekl Kolouch. Podle něho by Troja se záchrankou získala mimo jiné třeba lékárnu nebo ordinaci praktického lékaře. Umístění sídla v Troji je pro záchranku výhodné. „Na výjezdu z tunelu Blanka nebude rušit místní obyvatele, tato poloha navíc zvýší akceschopnost posádek a zrychlí dojezdy sanitek,“ uvedl.

Radnice v Troji žalobou reagovala na stanovisko magistrátu, který zamítl její odvolání proti územnímu rozhodnutí. Stavbu blokuje už několik let a trvá na tom, že do rekreační a rezidenční oblasti taková budova nepatří. Drdácký upozornil i na to, že se jedná rovněž o záplavové území. Vadí mu i to, že by součástí sídla bylo parkoviště pro padesát záchranářských vozů, čerpací stanice.

Výstavba sídla měla začít v roce 2013, později vedení města slibovalo, že práce zahájí na podzim loňského roku. Praha kvůli tomu vykoupila pozemky, poslední loni za skoro deset milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy