metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík | foto: FB Tomáše Portlíka

Stavba okruhu se příliš táhne. Může za to primátor Hřib, či starosta Měšťan?

  15:30
Kdos bez viny, hoď kamenem. Na tohle rčení, alespoň podle uživatelů sociálních sítí, by měli v poslední době politici na pražském magistrátu myslet více než kdy jindy. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) si totiž před pár dny v on-line prostoru postěžoval na předvolební kampaň ODS. Nesouhlasí s tím, že aktuální vedení města blokuje stavbu Pražského okruhu.

Pražský primátor Zdeněk Hřib nesouhlasí s tím, že dokončení obchvatu blokuje koalice. Na vině má být starosta Horních Počernic Petr Měšťan.

„Okruh staví stát. Praha mu to ulehčuje tím, že vykupuje zelené pásy. Dostavbu okruhu sabotuje i ODS. Starosta za ODS z Prahy 20 nám poslal odvolání proti okruhu. Aneb jak začít antikampaň za pomoci manipulací,“ napsal primátor na svém facebookovém a twitterovém účtu.

Nesplněné sliby
Hřibův výrok se však znelíbil opozičnímu zastupiteli za ODS a starostovi Prahy 9 v jedné osobě Tomáši Portlíkovi. „Primátor Hřib obvinil pražskou ODS z toho, že její představitelé údajně blokují výstavbu Pražského okruhu. Přitom je to právě magistrátní koalice, která přes závazek z roku 2018 doposud vykoupila dle aktuálních zjištění pouhých deset procent pozemků potřebných k pokračování stavby vnějšího okruhu a nepokročila ani v dalších přípravách,“ reagoval na Hřibova slova Portlík.

Vnitřní Městský okruh je podle Portlíka ještě v tristnějším stavu. „Výsledkem téměř čtyřleté práce koalice v čele s odpovědným radním pro dopravu Adamem Scheinherrem (Praha Sobě) je pouze zdvojnásobení ceny celého projektu. Hřib nepřímo obvinil starostu Horních Počernic Petra Měšťana, že je to právě on, kdo de facto může za průtahy při přípravě Pražského okruhu. Proti takovému nepodloženého tvrzení se důrazně ohrazujeme,“ říká Portlík.

Maskování reality
Primátor podle Portlíka maskuje realitu. Jak ve stejném příspěvku na sociálních sítích totiž sám přiznává, město se poslední čtyři roky soustředilo pouze na výkup zelených pásů. „Jenže stejně jako zdaleka nesplnil slib v případě výsadby jednoho milionu stromů, tak i výkup pozemků není vůbec hotový,“ doplňuje Portlík s tím, že se magistrát zavázal, že pozemky vykoupí, již v roce 2018. Důvod je prostý. Bez toho totiž není možné ve stavbě okruhu pokračovat.

Hra o moc
Portlík tvrdí, že měl primátor možnost využít jej jako mediátora mezi hlavním městem a zmiňovanou Prahou 20. Jeho nabídku ale dosud nevyužil. „Pražská ODS nic neblokuje, nikdo z ODS proti okruhu nehlasoval, a to včetně zmíněného starosty Měšťana. Vyzval jsem proto opět pana primátora, aby s námi začal jednat,“ doplňuje.

Kritika opozice
Zástupci pražské ODS nejsou jedinou opozicí, která na táhnoucí se stavbu okruhu upozorňuje. Do magistrátní koalice se opírají i zástupci pražského hnutí ANO. Těm však uživatelé na sociálních sítích obvykle vyčítají, že se na prostojích kolem stavby měla podílet i bývalá vláda Andreje Babiše. Okruh pak zdaleka není jediným jablkem sváru posledních dní. Na Facebooku například rezonuje téma možného zřízení pracovní skupiny, která bude na magistrátě řešit zákaz koňských povozů. Hřib se zase obouvá do člena ODS Vladimíra Schmalze. Ten prý vydírá Pražany a chce stavět u Džbánu, v oblíbeném přírodně cenném území Šárky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek