metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 36 °C

Středa, 26. června 2019. Svátek má Adriana.
Vizualizace rychlodráhy, zastávka Veleslavín.
Dalších 16 fotografií v galerii
Vizualizace rychlodráhy, zastávka Veleslavín. | foto: Praha-kladno.cz

Stavba rychlodráhy z Prahy do Kladna začne možná ještě letos

20. února 2013  6:00,  aktualizováno  12:48 Adam Váchal Metro.cz
Stavby rychlodráhy z Prahy do Kladna nabírá reálné obrysy. Kolik bude stát její výstavba, prozradí studie proveditelnosti. Ta bude dokončena ještě v letošním roce. Podle některých optimistických odhadů by ještě na konci roku mohla začít samotná výstavba. Nejzazším termínem je rok 2015.

Dlouho se o ní jen mluvilo, nyní se konečně přistoupí k činům. Rychlodráha z Prahy do Kladna by se mohla začít stavět v nejbližších letech. Podle některých informací by mohla započít dokonce ještě letos. Konkrétně zatím půjde o úsek mezi Kladnem a Ruzyní. "Zahájení stavebních prací závisí především na ukončení přípravy, tedy vydání příslušných rozhodnutí o umístění stavby a stavebních povolení. Projednání dokumentace staveb ve složitých městských podmínkách je po jejím zpracování časově náročné. Naším cílem je ale zahájit realizaci alespoň některých úseků ještě před rokem 2015," říká mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.

Vlaky pojedou rychlostí až 145 kilometrů v hodině

Vizualizace rychlodráhy
Vizualizace rychlodráhy

Rychlodráha z Prahy do Kladna.

Vlaky budou po nové rychlodráze jezdit v některých úsecích rychlostí až 145 kilometrů v hodině. Jinde budou muset zpomalit na 120 kilometrů v hodině. "V současné době byla zahájena příprava samostatné stavby "Modernizace Masarykova nádraží" a "Modernizace železniční stanice Praha-Bubny". Aktualizací dokumentace pro územní řízení se pokračuje také v přípravě dříve pozastavené rekonstrukce Negrelliho viaduktu," popisuje Ptačinský.

Vizualizace rychlodráhy
Vizualizace rychlodráhy

Ten dodává, že dále byla zahájena příprava modernizace stanice Kladno včetně traťového úseku Kladno – Kladno-Ostrovec. Velkou neznámou je zatím částka, kterou výstavba rychlodráhy spolkne. "Finanční náročnost celého komplexu staveb prověří studie proveditelnosti, jejíž výsledky by měly být známé v závěru letošního roku 2013," dodává Ptačinský.

Rychlodráha není jediným projektem

Mimo přípravy projektu rychlodráhy letos plánuje Správa železniční dopravní cesty modernizovat některé tratě. Jedná se například o úsek mezi Táborem a Sudoměřicemi, Ševětínem a Veselím nad Lužnicí, dále jde o traťový úsek Praha - Běchovice - Úvaly. Zahájena by také měla být rekonstrukce trati ze Smíchova přes Rudnou do Berouna. K lepšímu se promění i trať na úseku České Budějovice - Volary a Český Těšín - Dětmarovice. Ještě letos chce Správa železniční dopravní cesty rozjet rekonstrukci nádraží Olomouc, o které se mluví již delší dobu.

Vizualizace rychlodráhy
Vizualizace rychlodráhy

Letos bude hotovo

  • Cestující čeká v tomto roce na železnici řada novinek.
  • Do konce prosince bude dokončena modernizace trati Votice – Benešov. Nově bude dvoukolejová a vlaky zde pojedou rychleji.
  • Do konce června letošního roku plánuje Správa železniční dopravní cesty dokončit opravu železničního mostu na trati mezi Čerčany a Skochovicemi.
  • V květnu skončí oprava Střelenského tunelu ve Zlínském kraji. Díky ní po trati pojedou vlaky rychleji a cestujcí si užijí většího pohodlí a nového nástupiště v zastávce Střelná.
  • Dokončena bude také optimalizace trati Bystřice nad Olší - Těšín.
  • Mimo to budou zahájeny práce na rekonstrukci mostu na trati Děčín - Jedlová.

Přejezdy budou bezpečnější

Vizualizace rychlodráhy
Vizualizace rychlodráhy

Mimo zmíněných tratí se Správa železniční dopravní cesty zaměří na modernizaci přejezdů. Konkrétně se jedná o přejezdy na tratích Rokycany - Nezvěstice, Strakonice - Volary, Praha - Vrané nad Vltavou - Dobříš, Čelákovice - Neratovice, Liberec - Česká Lípa, Břeclav - Znojmo, Vsetín - Velké Karlovice, Hradec Králové - Jaroměř - Trutnov, Karlovy Vary dolní nádraží - Johanngeorgenstadt, Louny - Lovosice - Česká Lípa, Frýdek-Místek - Frýdlat nad Ostravicí - Ostravice a tím seznam míst zdaleka nekončí.

Ještě v závěru loňského roku byly podepsány smlouvy se zhotoviteli na zahájení stavby průjezdu železničním uzlem Ústí nad Orlicí a optimalizací tratě Praha Bubeneč - Praha Holešovice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabíječi koloběžek si vydělají méně, ale za adrenalin to stojí

Koloběžky přivezly zábavu i problémy na chodnících.
vydáno 25. června 2019  19:58

Viděli jste někdy člověka, jak jede po ulici na dvou zelených elektrokoloběžkách? Není to zloděj ani vtipálek, je to takzvaný dobíječ – juicer. Když...  celý článek

Nový viadukt dřív než za rok. Využití najde většina oblouků

Takto by mohl viadukt vypadat v roce 2022.
vydáno 25. června 2019  13:09

Změny okolí karlínského vlakového přemostění vyjdou na zhruba 343 milionů korun.  celý článek

Na Smetance chtějí chránit ptáky i javor

Pozůstatky kácení u školy.
vydáno 25. června 2019  5:22

Radní Prahy 2 dnes diskutují o kácení v areálu školy. „Setkání svolali s několikaletým zpožděním,“ reagují obyvatelé.  celý článek

Milostné vzdechy sousedů zákony neutiší, říká právník

Pražané si stěžují na vzdychání. Řeší to i letáky.
vydáno 24. června 2019  8:20

Deník Metro oslovil právníka Jana Lukeše s otázkou, jak by se dal v Praze vyřešit problém s takzvanými „královnami soulože“. Téma, které se s příchodem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám