metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.
Stavební předpisy jitří emoce. | foto: Metro.cz

Stavební předpisy nahrávají korupci, zlobí se inženýři a stavební technici

  18:13
Inženýři a stavební technici kritizují pražské stavební předpisy. Prý jsou nejednoznačné, nerespektují stavební zákon a nahrávají korupci. Na dnešní tiskové konferenci České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) to prohlásil předseda Oblastní kanceláře ČKAIT Praha Ladislav Bukovský. Nedostatky prý neřeší ani technická novela přijatá pražskými radními minulý týden.

„Nařízení zavádí nejednoznačné regulativy určující prostorové limity staveb a nejednoznačné výškové limity. Tato nejednoznačnost požadavků vytváří podmínky pro možné korupční jednání stavebníků a dalších osob,“ tvrdí Bukovský, který je odborníkem na pozemní stavby, zkoušení a diagnostiku staveb.

Komora kritizuje také neurčitá pravidla pro vymezování veřejných prostranství a jejich kvalitativní standard. „Nařízení také direktivně požaduje budování zahuštěného města bez ohledu na potřeby obyvatel a lokality,“ uvedl další výtku Bukovský. Pražské stavební předpisy jsou podle ČKAIT ve vztahu ke stavebnímu zákonu zmatečné, navíc prý omezují požadavky na bezpečnost a kvalitu staveb, například vypuštěním požadavků na proslunění bytů či snížením jejich světlé výšky.

Předpisy musí být v souladu se stavebním zákonem

„Nové pražské stavební předpisy doporučujeme vydat současně s novelou stavebního zákona, která se připravuje na příští rok. Pokud nebudou kompatibilní s předpisy celostátními, pak je lépe zrušit ve stavebním zákoně možnost, aby město Praha vydávalo vlastní stavební předpisy,“ navrhuje Bukovský.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Billboardová lobby na protest proti předpisům vyvolala loni silnou mediální kampaň. Nesouhlasí totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášely. Narážela přitom i na dlouholetou smlouvu Prahy s JCDecaux, která prý na poli reklamy znevýhodňuje konkurenty. Architekti a developeři naopak změnu přivítali.

Odborníci demonstrovali za zachování předpisů

Ministerstvo pro místní rozvoj předpisy v lednu kvůli několika výtkám zrušilo, následně kvůli tomu demonstrovala část odborné veřejnosti. Rada nakonec po několika odkladech minulý týden schválila dvě novely předpisů. Dočasná novela má začít platit zhruba za dva měsíce. O předpisy se začala zajímat policie, na základě podnětu je nyní prošetřuje také antimonopolní úřad.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy