metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Pátek, 20. září 2019. Svátek má Oleg.
Manifestace za stavební předpisy
Stavební předpisy jitří emoce. | foto: Metro.cz

Stavební předpisy nahrávají korupci, zlobí se inženýři a stavební technici

24. února 2015  18:13 ČTK
Inženýři a stavební technici kritizují pražské stavební předpisy. Prý jsou nejednoznačné, nerespektují stavební zákon a nahrávají korupci. Na dnešní tiskové konferenci České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) to prohlásil předseda Oblastní kanceláře ČKAIT Praha Ladislav Bukovský. Nedostatky prý neřeší ani technická novela přijatá pražskými radními minulý týden.

„Nařízení zavádí nejednoznačné regulativy určující prostorové limity staveb a nejednoznačné výškové limity. Tato nejednoznačnost požadavků vytváří podmínky pro možné korupční jednání stavebníků a dalších osob,“ tvrdí Bukovský, který je odborníkem na pozemní stavby, zkoušení a diagnostiku staveb.

Komora kritizuje také neurčitá pravidla pro vymezování veřejných prostranství a jejich kvalitativní standard. „Nařízení také direktivně požaduje budování zahuštěného města bez ohledu na potřeby obyvatel a lokality,“ uvedl další výtku Bukovský. Pražské stavební předpisy jsou podle ČKAIT ve vztahu ke stavebnímu zákonu zmatečné, navíc prý omezují požadavky na bezpečnost a kvalitu staveb, například vypuštěním požadavků na proslunění bytů či snížením jejich světlé výšky.

Předpisy musí být v souladu se stavebním zákonem

„Nové pražské stavební předpisy doporučujeme vydat současně s novelou stavebního zákona, která se připravuje na příští rok. Pokud nebudou kompatibilní s předpisy celostátními, pak je lépe zrušit ve stavebním zákoně možnost, aby město Praha vydávalo vlastní stavební předpisy,“ navrhuje Bukovský.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Billboardová lobby na protest proti předpisům vyvolala loni silnou mediální kampaň. Nesouhlasí totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášely. Narážela přitom i na dlouholetou smlouvu Prahy s JCDecaux, která prý na poli reklamy znevýhodňuje konkurenty. Architekti a developeři naopak změnu přivítali.

Odborníci demonstrovali za zachování předpisů

Ministerstvo pro místní rozvoj předpisy v lednu kvůli několika výtkám zrušilo, následně kvůli tomu demonstrovala část odborné veřejnosti. Rada nakonec po několika odkladech minulý týden schválila dvě novely předpisů. Dočasná novela má začít platit zhruba za dva měsíce. O předpisy se začala zajímat policie, na základě podnětu je nyní prošetřuje také antimonopolní úřad.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2019  13:44

Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.  celý článek

V Kyjích posnídáte na peroně

Štrúdl z tvarohového těsta s jablky
vydáno 19. září 2019  5:55

Každý, kdo dnes nechá auto doma, dostane od Prahy 14 kávu a štrúdl.  celý článek

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám