metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.
Letadlo společnosti Lufthansa
Další 1 fotografie v galerii
Letadlo společnosti Lufthansa

Stávka Lufthansy pokračuje. Zrušili i dnešní lety mezi Prahou a Frankfurtem

9. listopadu 2015  17:45 ČTK, Metro.cz
Už od pátku stávkuje letecká společnost Lufthansa. Zrušeno bylo jedenácti párů spojů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem a Mnichovem, včetně pětice letů plánovaných na dnešek. V pátek šlo o dvojici letů do a z Frankfurtu, v sobotu pak o čtyři páry letů mezi Prahou a Frankfurtem a dnes jde o rovněž o čtyři páry spojů do a z Frankfurtu a o jeden pár spojů Praha - Mnichov, uvedla to mluvčí pražského Letiště Václava Havla Marika Janoušková. Na úterý zatím žádné zrušené lety nahlášeny nejsou, to se ale může změnit.

Dnešní stávka má na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a Düsseldorfu skončit ve 23:00, v Mnichově potrvá až do půlnoci. Pokud se vedení odborů s firmou nedohodne, bude stávka pokračovat opět v úterý ráno a může trvat až do pátku. Podle dosavadních informací dopravce bylo zrušeno celkem 929 letů, což postihne na 113 000 cestujících, uvedla agentura DPA. Výpadky se týkají také pravidelných linek mezi Frankfurtem nad Mohanem, Mnichovem a Prahou, podle mluvčí pražského Letiště Václava Havla bylo dosud zrušeno jedenáct párů letů.

Stávka palubního personálu začala v pátek a pokračovala v sobotu; v neděli běžel provoz standardně. Během prvních dvou dnů stávky se výpadky dotkly především spojů na kratší vzdálenosti, zrušeno jich bylo přes 800. Dnes byly ovšem až na několik výjimek zrušeny i dálkové mezikontinentální lety. Předpokládá se, že dnes neodletí asi třetina z plánovaných 3000 letů Lufthansy. Linky dceřiných společností Lufthansy postiženy nejsou.

Lufthansa se v posledním roce a půl potýkala především se stávkami pilotů, které společnosti způsobily škody v řádu stovek milionů eur. Ztráty z nejnovější stávky zatím společnost nevyčíslila, její mluvčí ale uvedl, že denně firma přichází o desítky milionů eur. „Konkrétní ztráty ale budou známy v nadcházejících týdnech, až budeme vědět, kolik pasažérů požádalo o kompenzace, kolik si lety přerezervovalo a kolik pasažérů jsme ubytovali v hotelech,“ dodal mluvčí Lufthansy.

„Dopravce je cestujícím povinen poskytnout přesměrování na náhradní let v nejbližší možný termín a po dobu čekání bezplatné občerstvení a v případě potřeby i ubytování,“ informovalo dnes Evropské spotřebitelské centrum ČR (ESC). Cestující s letenkou na tento týden by měli Luthansu kontaktovat a v případě problémů se obrátit na ESC či Úřad pro civilní letectví. Lidé mohou mimo jiné odstoupit od smlouvy a požádat o vrácení peněz. Stávka je však podle ESC považována za mimořádnou okolnost, a cestující tak nemají právo na paušální náhradu škody.

Vedení společnosti Lufthansa bude o situaci v aerolinkách dnes jednat na krizovém zasedání a v 18:00 SEČ vydá prohlášení. K délce trvání stávky se dnes chtějí vyjádřit také odbory.

Pro palubní personál odbory požadují mimo jiné jednorázovou prémii k platu ve výši 2000 eur (54 200 Kč) a zachování stávajícího programu penzijního pojištění, který chtějí aerolinky omezit.

Lufthansa se v posledním roce snaží o snížení nákladů. Firma se obává, že při zachování současného stavu nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám