metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Deratizátoři mají se štěnicemi plné ruce práce. | foto: Profimedia.cz

Štěnic v českých postelích přibývá. Deratizátoři mají plné ruce práce

  11:57
Stále více lidí má problém se štěnicemi v domácnosti. Podle deratizátorů se příliš spoléhají na hygienu. Ta ale štěnicím nevadí.

Lidé, kteří se ráno probouzejí s podrážděnou kůži, je stále více. V českých domácností totiž přibývá štěnic. "Zatímco před pěti lety jsme měli kvůli štěnicím jeden až dva telefony za měsíc, teď nám lidé volají denně. Rozmach štěnic je způsoben především špatnou informovaností lidí," vysvětluje Hanuš Wagner ze společnosti WSI, která se specializuje na deratizaci.

Štěnice si lidé často přivezou z dovolené

Podle deratizátorů nejsou štěnice pouze problém domácností. "Problém je často v penzionech a hotelech. Když se zde objeví štěnice, správně by se mělo ubytovací zařízení okamžitě zavřít. To však provozovatelé často nechtějí a často to končí tím, že si lidé z ubytovacího zařízení odvezou štěnice domů," popisuje Wagner.

Špatné hygienické úrovni hotelu se však dá předejít. "Chce to vybírat prověřené cestovní kanceláře s dlouhodobou činností na trhu zájezdů, jež si nedovolí dopravit a ubytovat své klienty do hotelu s nízkým standardem," radí tajemnice Asociace cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

O špíně to není

Podle deratizátorů samotná hygiena nestačí. "Se špínou nemají štěnice nic společného," vysvětluje Wagner, který dodává, že řada hubících prostředků na zmíněný hmyz nezabírá. "Řada výrobců uvádí, že jejich přípravky hubí štěnice, což je pravda. Většina dostupných prostředků ale štěnici zabije pouze, pokud je přímo na ni nastříkána. To nestačí. Chce to prostředek, který na místě funguje dlouhodobě," zakončuje Wagner.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy