metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Škodův palác | foto: ŠJů - Wikimedia Commons

Stěžoval si na mě developer a pak mě vyhodili, říká původní právník v kauze Škodův palác

  17:48
Odvolaný advokát Vladimír Zoufalý dnes poprvé promluvil na půdě magistrátu o svém odvolání z kauzy Škodova paláce. Vedení města mu prý dosud nesdělilo žádný důvod, proč jeho kanceláři byla vypovězena smlouva a dosud jej ani nikdo nepřizval k žádnému jednání, řekl Zoufalý na jednání magistrátního kontrolního výboru. Vedení města jej prý navíc odvolalo, aniž by se seznámilo s podklady kauzy a dosavadním postupem kanceláře ve sporu s majitelem paláce, Copa retail o výši nájemného. Praha má zaplatit do roku 2026 přes čtyři miliardy korun.

„Nikdy mi důvod výpovědi smlouvy nebyl sdělen, pouze jsem se dozvěděl, že jsem natvrdlý a dělám obstrukce,“ řekl Zoufalý na jednání výboru, kam jej pozvala předsedkyně výboru Jaroslava Janderová (ODS). Narážel tak na emailovou korespondenci primátorky Adriany Krnáčové (ANO) s jednatelkou Copa retail, která o něm a kanceláři primátorce v mailu napsala, že právníci dělají obstrukce.

Zoufalý na jednání výboru řekl, že s vedením města včetně primátorky dosud osobně nemluvil ani nekomunikoval. „Žádnou komunikaci jsem neměl, nemluvil jsem dosud s koaličními ani opozičními zastupiteli, pouze jsem jim posílal písemně informace a vyjádření, a to včetně paní primátorky,“ řekl advokát.

Kauzu odstartoval špatně poslaný e-mail

Kauzu kolem advokátů zastupujících Prahu spustila uniknuvší emailová komunikace Krnáčové s jednatelkou Copa retail, ve které byla primátorce doporučena nová právní kancelář, a to i s tím, že pokud město vybere některou z těch doporučených, firma zaplatí náklady na právní zastupování. Jedna z kanceláří pak byla skutečně vybrána. Po zveřejnění kauzy ale nechalo vedení města novou smlouvu zrušit a nové právní zastoupení bude nyní hledat ve výběrovém řízení.

Krnáčovou se včera na mimořádném jednání zastupitelstva pokusily kvůli obsahu uniknuvšího mailu, poslala jej totiž omylem opozičnímu zastupiteli Petru Prchalovi (TOP 09) namísto svému poradci, advokátu Petru Prchalovi, odvolat opoziční TOP 09 a ODS. To se jim nepodařilo.

Nájemné je podle města předražené

Jak bude město dál problém s pronájmem paláce řešit, není jasné. Město platí za pronájem Škodova paláce ročně přes 200 milionů korun. Minulé vedení města se usneslo, že nájemné považuje za předražené. U soudu se pak za vlády bývalého primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09) neúspěšně domáhala jeho snížení. Smlouvu město uzavřelo v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a následně se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy