metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Další 1 fotografie v galerii
Patníky zamezí tomu, aby se tu parkovalo. | foto: Metro.cz

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

  17:39
Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly ihned překřtěny na „betonové hrobečky“. Jen o pár metrů dál pro změnu vznikl chodník, který svou mozaikou evokoval parkovací místa. Zdejší řidiči na „vyznačených“ místech začali parkovat. Městská policie hříšníky nepokutovala. Podle mluvčí strážníků Jiřiny Ernestové bylo totiž označení matoucí. Nyní jsou už oba problémy vyřešeny.

Původní zděné jámy na stromy byly zvoleny s ohledem na sítě pod povrchem. Kořeny by tak případně nemohly do sítí prorůstat. Místním se ale toto řešení nelíbilo. Malé kobky kritizoval i deníkem Metro oslovený dendrolog. Technická správa komunikací (TSK) proto přišla snovým projektem. „Vybudované prokořenitelné prostory využívají model strukturního substrátu v objemu hlavní expanze kořenů a stromového substrátu v bezprostředním okolí výsadbové jámy, tedy klíčové zóně z pohledu ujmutí a kotvení dřeviny. Receptura byla sestavena s ohledem na potřebu stabilní minerální podstaty v silně urbanizovaném prostoru s respektem vůči riziku nárazového solení v tuhých zimách,“ vysvětlila nové řešení mluvčí TSK Barbora Lišková.

Jak změna zasáhla do ceny rekonstrukce ulice, zatím není přesně vyčísleno. „Výsadba je rozdělena na tři etapy. V současné době jsou zpracovány návrhy pro dvě etapy a řeší se výsadba a vzhled na Branickém náměstí,“ uvedla Lišková.

Úprava projektu také ovlivní termín dokončení. „Stavba bude po Branické náměstí ukončena do konce roku. Vzhledem k průtahům s úpravami zeleně bude část akce od Branického náměstí po ulici Nad Strouhou převedena do roku 2022,“ upřesnila mluvčí TSK.

Také druhý problém je vyřešen. Auta už na chodníku nestojí. Do dlažby jsou totiž postupně usazovány sloupky. „Ty jsou součástí projektové dokumentace již od začátku. Vzhled byl navržen podle architektonického návrhu a odsouhlasen Prahou 4,“ uvedla Lišková a dodala: „Do stavby jsou osazovány podle schválené projektové dokumentace postupně. Původně jsme čekali na vydání stanovení dopravního značení, ale z důvodu napadení vydaného stanovení a parkování na chodnících jsme zahájili osazování bez něho.“ 

Detektivní práce

Nejen betonové „hrobečky“ pro stromy a chodník s „parkovacími pruhy“. V Branické se budou předělávat také lampy. Jejich umístnění uprostřed chodníku není úplně ideální. „Situace vznikla již v době přípravy projektu, který vycházel z jiného uspořádání komunikace, parkovacích míst a plánované výsadby stromů. Projektant navíc vycházel z toho, že i nevhodně umístěné lampy splňují požadavky na průchodnost profilu, která musí být jeden metr. Samozřejmě vzniklo něco, co nedává smysl ani esteticky, ani prakticky,“ okomentoval pro deník Metro Martin Drozd, mluvčí společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP). Ta nechá stožáry posunout směrem k vozovce do vzdálenosti zhruba 50 centimetrů od obrubníků. „Situace se musela řešit přímo na místě, neboť v lokalitě je umístěno mnoho dalších inženýrských sítí a umístit nové stožáry mezi stávající kabely a roury byla takřka detektivní práce,“ dodal mluvčí THMP.

Opravu provede stávající zhotovitel během následujících týdnů a na úhradě vícenákladů se dohodne zadavatel projektu a rekonstrukce, společnost Technická správa komunikací, se správcem osvětlení THMP. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek