metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Matějská pouť přilákala první den stovky lidí. | foto: Pavel Tůma

Stížnosti na hluk z Matějské pokračují, může za to nejednoznačný zákon

  14:35
Podle hygienické stanice nelze Matějské pouti stanovit limity hluku. To si ale nemyslí Praha 7 i mnozí právníci. „Na Matějské nikdy nevydržím dlouho, vždy mě odradí příliš hlasitá hudba. Navíc mám dvě malé děti, které takový hluk rychle unaví. Švagrová tam kvůli tomu dokonce odmítá chodit,“ vysvětluje návštěvník Jiří, který má jinak pouťové atrakce ve velké oblibě.

Stížnosti se objevují od roku 1964, kdy pouť přesídlila na Výstaviště Holešovice. Podle Ondřeje Mirovského, zástupce starosty pro Prahu 7, je ale v dnešní době hluk výraznější s ohledem na výkonnější reprobedny. To však organizátor Matějské Václav Kočka odmítá. „Máme moderní prostorovou aparaturu, díky které je zvuk tlumený. V minulosti jsme používali tlakovou, z té byla hudba mnohem výraznější,“ uvedl Kočka.

Horní limity reprodukované hudby by se přitom mohly stanovit podle nařízení vlády o nepříznivých účincích hluku a zákona o ochraně veřejného zdraví. Hranice decibelů by tak šla vypočítat ve všech venkovních prostorech užívaných k rekreaci, kterým Matějská podle vyjádření právničky z advokátní kanceláře Vácha a Kolář opravdu je. Hygiena má ale odlišný názor. „Zde se jedná o zábavu, rekreace je něco úplně jiného,“ vysvětluje vedoucí Ladislav Emberger důvod, proč se nechtějí problémem zabývat a nestanoví ani limity.

Hygienici nechtějí hluk vůbec měřit

„Hygienická stanice na nás doslova kašle. Vzkázala nám, ať si na přeměření hlukové zátěže najmeme firmu. Cena takové služby se však pohybuje v řádech desetitisíců, na to v současné době nemáme peníze. Do budoucna ale plánujeme pořízení kvalitního hlukoměru pro městskou policii. Problém budu diskutovat s magistrátem, v úvahu připadá i správní řízení,“ dodává Mirovský.

Praha 7 si od provozovatele Matějské pouti nechala v únoru zaslat protokol o výsledcích měření hluku. Z něj vyplývá, že hudba v areálu lehce přesahuje hranici 80 decibelů. Otázkou je, zda v průběhu akce nekolísá. Deník Metro naměřil na některých místech pomocí mobilní aplikace Decibel meter až 90 decibelů. To odpovídá například hlasitosti jedoucího vlaku. V přilehlých částech čtvrtě pak bylo vlivem akce naměřeno průměrně 60 decibelů.

Nic nepomůže, jsou to světský

Na hluk si stěžují nejčastěji obyvatelé v těsné blízkosti výstaviště. Jedná se zejména o ulici Nad Královskou oborou a U Akademie. „Už jsem si na to za ta léta zvykl. Nic nepomůže, vždyť to jsou světský,“ řekl David, který bydlí v ulici Heřmanova. Ta se nachází zhruba 300 metrů od vstupu na Matějskou. „Stížnosti zasílají hlavně důchodci, kteří nemají co dělat. Těch je v Holešovicích hodně, nezapomeňte, že se jedná o starou čtvrť,“ dodává Olga Kočková, jednatelka provozující firmy. Náš informátor, který si nepřeje uvést celé jméno však ještě neoslavil ani třicáté narozeniny.

Jaká je to hlasitost?

 • 20 dB bezvětří
 • 30 dB šepot
 • 40 dB tikot budíku
 • 50 dB obracení stránek novin
 • 60 dB běžný hovor
 • 70 dB nahlas puštěná televize
 • 80 dB hluk z vysavače
 • 90 dB jedoucí vlak
 • 100 dB sbíječka
 • 120 dB startující letadlo ve vzdálenosti 300 metrů
 • 140 dB startující proudové letadlo ze vzdálenosti 10 metrů
 • 160 dB výstřel z pistole
 • Hranice od 65 decibelů je pro lidský sluch škodlivá při delším působení (cca hodina a déle) - člověk se stává nervozním, zužují se cévy, zvyšuje se činnost srdce, zrychluje dýchání a křečovitě se svírá žaludek.
 • Od 90 decibelů se začínají poškozovat sluchové buňky, může dojít k ohluchnutí.
 • Na 120 decibelech začíná práh bolestivosti a může dojít až ke smrtelnému poškození.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek