metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 8 °C

Pondělí, 24. února 2020. Svátek má Matěj.
Cesta ke čtvrtému nástupišti na nádraží Praha-Vršovice.
Další 1 fotografie v galerii
Cesta ke čtvrtému nástupišti na nádraží Praha-Vršovice. | foto: Metro.cz

Stížnosti na Vršovice směřují jinam

6. února 2020  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Povědomost o rozdělení činnosti Českých drah a Správy železnic se zlepšuje. Omyly jsou však nadále běžné.

„Na situaci na vršovickém nádraží evidujeme jednotky stížností.“ S tímto sdělením týkajícím se neutěšeného stavu tohoto pražského nádraží přišel před pár dny mluvčí Správy železnic (SŽDC) Marek Illiaš.

Na zbrusu nové čtvrté nástupiště v této stanici se totiž cestující nemohou již více než měsíc dostat od nádražní budovy, ale musí nádraží obcházet někdy i desítky minut. SŽDC by tak podle zjištění deníku Metro měla evidovat negativních podnětů podstatně víc. Problém je však v tom, že spousta z nich končí tam, kde se situací nemají nic společného – u největšího tuzemského dopravce, Českých drah.

„Povědomí o rozdělení činnosti Českých drah jako dopravce a státní organizace Správy železnic jako provozovatele dráhy a vlastníka infrastruktury sice u veřejnosti postupně roste, železniční systém je však velmi úzce provázaný a v některých případech veřejnost i média činnosti obou společností zaměňují či nerozlišují. Dotazy, které obvykle směřují k nám, ale jsou v kompetenci Správy železnic, se týkají například řízení provozu, informování cestujících ve stanicích a právě nádražních budov, nástupišť a jejich údržby,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Veřejnost i média často mate také fakt, že České dráhy mají i přes obvyklé rozdělení kompetencí na starosti budovu Masarykova nádraží v Praze a brněnské hlavní nádraží.

V minulosti také podle Rajnochové na dráhy směřovaly upozornění na činnost zabezpečovacích zařízení na přejezdech, stav tratí či jejich hlučnost, kterou dopravce rovněž nemůže ovlivnit. K podobným omylům v současnosti dochází i v případech, kdy si u drah stěžují lidé na rozsah a počet objednaných vlaků či jízdní řády.

„Tyto dotazy souvisejí s činností objednavatelů, tedy ministerstva dopravy a jednotlivých krajů,“ uzavírá Rajnochová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jen tak něco mě nepoloží, říká Vlastina Kounická Svátková

Vlastina Kounická Svátková
vydáno 24. února 2020  15:25

Herečka, spisovatelka, influencerka, módní návrhářka, matka, manželka… To je Vlastina Kounická Svátková. Nově také objíždí školy v rámci vzdělávacího...  celý článek

Převzali jsme vaše dodávky energií, matou energošmejdi

Ilustrační snímek
vydáno 24. února 2020  5:37

Na zájezdy už šmejdi nelákají. Přibývá nabídek na „levnější“ elektřinu nebo plyn.  celý článek

Takovej normální kus plechu

Když vezmete za kliku do vstupní chodby firmy Kovap, zavane na vás minulost.
vydáno 23. února 2020  5:56

Jsou hračky, které přežijí generace. Hráli si s nimi dědečkové a dnes udělají radost jejich vnukům i pravnukům. Schválně používám mužský rod. Protože...  celý článek

Vím, že jsem často za hranou, říká Přemek Forejt

Přemek Forejt
vydáno 22. února 2020  5:31

Nad hosty jeho restaurantu čas od času prolétnou motýli a jemu samotnému hlavou nápady, které ho vynesly na vrchol české moderní gastronomie.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám