metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Větší foto
Život ovlivní to, jak dlouho žijeme s pomocí jiných. | foto: MAFRA

Sto let a víc. Pokud nebudeme zdraví, není tenhle věk žádná výhra

  5:35
Miroslav Zikmund a Meda Mládková. Co tyto osobnosti spojovalo? Ve vysokém věku nedlouho před stovkou byli fyzicky a psychicky aktivní.

Zní to jako paradox. Čeští zdravotníci dokážou na jedné straně díky skvělým výsledkům farmakologické léčby, špičkové zdravotnické péči nebo přístrojům typu ECMO zachraňovat životy lidí s fatálními diagnózami.

Švédi si užívají radostí života šestkrát déle
Užívat si vysoké stáří jako mecenáška Mládková nebo cestovatel Zikmund, to je pro většinu Čechů sci-fi. Jak lékaři zjišťují, bez jejich pomoci se neobejdou u nás ti, kdo by měli patřit mezi čiperné a do stovky mají ještě moc a moc daleko. Smutné je zjištění, že celá třetina našich 65letých mužů cítí omezení v běžných každodenních aktivitách kvůli zdravotním handicapům.

Průměrný Čech žije až dvacet let života s nějakou formou nemoci. Například Švédové žijí obtížení chorobami státí na sklonku svého života pouze tři roky. Bez nemocí a trvalých zdravotních potíží potíží tak žijí šestkrát déle než my v Česku.

Třicet let na lůžku se nikomu trávit nechce
Generace současných dvaceti- a třicetiletých mladých lidí má naději dožít až sto dvaceti let. „Vy se ale i jako senior chcete pohybovat, nemít omezení co nejdéle. Mít třicet nemocných let nechce nikdo,“ říká Oldřich Šubrt, zakladatel a provozní ředitel kliniky Program Health Plus. Záleží i na tom, jak se budete chovat ke svému tělu a jestli dovolíte lékařům, aby pravidelně sledovali jeho stav.

Věk, kdy nás zdraví takzvaně opouští, někoho více, někoho méně, je v Česku průměrně u žen 62 let, u mužů 61 let. Od té doby je provázejí chronické nemoci. „Vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, obezita nebo kardiovaskulární nemoci jsou silným protivníkem a často probíhají bez výrazných vnějších projevů,“ konstatuje Michal Vrablík, zástupce přednosty III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Praha.

Není to žádná věda
Češi se drží dlouhodobě na třetí nejvyšší příčce ve spotřebě alkoholu v rámci zemí sdružených v Evropské kardiologické společnosti a pohybují se v první čtvrtině v počtu kuřáků. Máme 66 procent populace s vyšší než optimální tělesnou hmotností. „Hýbejte se. Pohybem se totiž změní i chuťové preference. Tělo si řekne o jídla s vyšším obsahem komplexních sacharidů a bílkovin, naopak méně budeme mít chuť na tuk,“ připomíná cestu i k delšímu seniorskému životu bez chorob Martin Matoulek, vedoucí lékař XXL centra III. interní kliniky VFN.

Patříme k „nejlepším“

  • V Česku je dlouhodobě největším zabijákem srdce, respektive celá naše oběhová soustava. Tu si huntujeme velice „pečlivě“.
  • V nemoci prožijeme v průměru jednu čtvrtinu svého života.
  • V případě žen drží ty naše druhou pozici (z 54 sledovaných zemí). Horší jsou pouze Bulharky.
  • Čeští muži jsou v nezdravém dožití v tabulce šestí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek