metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Větší foto
Život ovlivní to, jak dlouho žijeme s pomocí jiných. | foto: MAFRA

Sto let a víc. Pokud nebudeme zdraví, není tenhle věk žádná výhra

  5:35
Miroslav Zikmund a Meda Mládková. Co tyto osobnosti spojovalo? Ve vysokém věku nedlouho před stovkou byli fyzicky a psychicky aktivní.

Zní to jako paradox. Čeští zdravotníci dokážou na jedné straně díky skvělým výsledkům farmakologické léčby, špičkové zdravotnické péči nebo přístrojům typu ECMO zachraňovat životy lidí s fatálními diagnózami.

Švédi si užívají radostí života šestkrát déle
Užívat si vysoké stáří jako mecenáška Mládková nebo cestovatel Zikmund, to je pro většinu Čechů sci-fi. Jak lékaři zjišťují, bez jejich pomoci se neobejdou u nás ti, kdo by měli patřit mezi čiperné a do stovky mají ještě moc a moc daleko. Smutné je zjištění, že celá třetina našich 65letých mužů cítí omezení v běžných každodenních aktivitách kvůli zdravotním handicapům.

Průměrný Čech žije až dvacet let života s nějakou formou nemoci. Například Švédové žijí obtížení chorobami státí na sklonku svého života pouze tři roky. Bez nemocí a trvalých zdravotních potíží potíží tak žijí šestkrát déle než my v Česku.

Třicet let na lůžku se nikomu trávit nechce
Generace současných dvaceti- a třicetiletých mladých lidí má naději dožít až sto dvaceti let. „Vy se ale i jako senior chcete pohybovat, nemít omezení co nejdéle. Mít třicet nemocných let nechce nikdo,“ říká Oldřich Šubrt, zakladatel a provozní ředitel kliniky Program Health Plus. Záleží i na tom, jak se budete chovat ke svému tělu a jestli dovolíte lékařům, aby pravidelně sledovali jeho stav.

Věk, kdy nás zdraví takzvaně opouští, někoho více, někoho méně, je v Česku průměrně u žen 62 let, u mužů 61 let. Od té doby je provázejí chronické nemoci. „Vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, obezita nebo kardiovaskulární nemoci jsou silným protivníkem a často probíhají bez výrazných vnějších projevů,“ konstatuje Michal Vrablík, zástupce přednosty III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Praha.

Není to žádná věda
Češi se drží dlouhodobě na třetí nejvyšší příčce ve spotřebě alkoholu v rámci zemí sdružených v Evropské kardiologické společnosti a pohybují se v první čtvrtině v počtu kuřáků. Máme 66 procent populace s vyšší než optimální tělesnou hmotností. „Hýbejte se. Pohybem se totiž změní i chuťové preference. Tělo si řekne o jídla s vyšším obsahem komplexních sacharidů a bílkovin, naopak méně budeme mít chuť na tuk,“ připomíná cestu i k delšímu seniorskému životu bez chorob Martin Matoulek, vedoucí lékař XXL centra III. interní kliniky VFN.

Patříme k „nejlepším“

  • V Česku je dlouhodobě největším zabijákem srdce, respektive celá naše oběhová soustava. Tu si huntujeme velice „pečlivě“.
  • V nemoci prožijeme v průměru jednu čtvrtinu svého života.
  • V případě žen drží ty naše druhou pozici (z 54 sledovaných zemí). Horší jsou pouze Bulharky.
  • Čeští muži jsou v nezdravém dožití v tabulce šestí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek