metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

  5:34
Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.

Chorvatský autobus parkující v Praze u Kongresového centra. Uvnitř sedí řidič a brouzdá internetem ve svém mobilu. Dveře vozu jsou zavřené, motor běží na volnoběh. Turisté, které dovezl do české metropole, se mezitím procházejí asi kilometr vzdáleným Vyšehradem.

Co říká zákon

  • Znečišťování zbytečně nastartovaným motorem je v Zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.
  • V paragrafu 2, odstavci b) se píše: Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.

Důvod? Na teploměru víc než třicet stupňů. Šofér se nemůže od vozu hnout, neví, kdy pasažéři dorazí, a v autobusu by se v letním vedru uvařil. „Lidi se taky chtějí vracet z vycházky do klimatizovaného autobusu,“ říká Chorvat reportérovi deníku Metro. Víc se na toto téma nechce bavit. Situace, která je k vidění i na dalších místech v hlavním městě. Například na nábřeží Kapitána Jaroše, kde je u Vltavy vyhrazené místo pro zájezdové autobusy. Některé z nich tu v létě běžně čekají na své turisty tři, čtyři i více hodin a vypouštějí do ovzduší zplodiny. Horší je to i proto, že při volnoběhu filtry pevných částic nefungují jako při jízdě a vypouštějí víc škodlivin.

Jedná se přitom o přestupek, který lze postihnout podle zákona o provozu na pozemních komunikacích. A to 2000 korunami na místě, nebo o pětistovku víc ve správním řízení. „Autobusy, taxikáři, zásobovací auta mají v létě motory spuštěné, s tím se setkáváme,“ řekla deníku Metro Irena Seifertová, mluvčí pražských městských policistů. Pokutují-li strážníci přestupky tohoto typu, ze statistiky se to nevyčte, protože do hlášení není zaneseno, že pokuta byla za běžící motor. Vzhledem k množství aut v hlavním městě se mluvčí pražských strážníků Seifertová domnívá, že se jedná spíše o výjimečné pokutování. „Strážníci nejsou na jednom místě tak dlouho, aby mohli přestupek objektivně posoudit, mají i jiné úkoly,“ říká.

Jako bez katalyzátoru

100

  • Tolik stupňů Celsia dosahuje teplota výfukových plynů u dieselového motoru autobusu nebo kamionu, když je spuštěný na volnoběh. Při takové teplotě totiž ztrácí účinnost jak oxidační katalyzátor, kterým je vybavena většina moderních vznětových motorů, tak selektivní katalyzátor pro redukci oxidů dusíku. To se týká i situací, kdy auta, kamiony a autobusy popojíždějí v kolonách rychlostí lidské chůze.

Zbytečné zplodiny turistických autobusů netrápí jenom Prahu, ale třeba Karlovy Vary. „S takovými problémy se setkáváme nejčastěji v ulicích Varšavská a I. P. Pavlova, kde autobusy turisty vykládají,“ potvrdil deníku Metro Jan Trojáček, zástupce ředitele karlovarských strážníků. Za nerespektování zákazu stání i běh motorů na volnoběh kvůli klimatizaci udělili jen letos v létě lázeňští městští strážníci pokuty za více než 30 tisíc korun.

V jihočeské Hluboké nad Vltavou musí všechny autobusy na centrální parkoviště. „Stojí tam s vypnutými motory, ale jak dlouho před nástupem pasažérů řidiči motory startují, nedokážu odpovědět,“ připouští možnost vrchní strážník Michal Saitz.

„Problém si uvědomujeme. Z pohledu produkce emisí to samozřejmě není v pořádku,“ komentuje problematiku běžících motorů Petra Roubíčková, mluvčí ministerstva životního prostředí. „Horší je to, že vesměs v blízkosti památek, kde se nachází větší množství lidí,“ vysvětluje mluvčí resortu.

Natoč smraďocha

Kouřící komín a soused pálící PET lahve s uhelným mourem. České zákony umožňují kontrolovat škodlivé spalování v objektech. Záleží však na tom, jestli soused nahlásí souseda na radnici. V Česku to není moc populární.

Princip bdělého občana se snaží uplatňovat i v cizině. Například britská organizace Bright Blue přišla před časem s návrhem, aby ti, kteří dají úřadům nebo policii vědět, že někdo dlouho parkuje a má spuštěný motor, byli finančně odměněni. A to tak, že auto s běžícím motorem natočí na video mobilním telefonem, a dostane-li čoudící hříšník pokutu, bdělý videoreportér by obdržel pětadvacet procent z udělené pokuty.

Ve Velké Británii funguje už dva roky server, kam lze zasílat silniční prohřešky a pirátství natočené palubními kamerami z aut. Uživatel doplní údaje k přestupku, který jeho kamera natočila. Podle zkušeností jen z prvního roku fungování ušetřila videa při vyšetřování řidičských hříchů policii více než 68 tisíc hodin.

Nastartovaná auta jsou centrem zájmu policie například v Dubaji. Strážci zákona pokutují majitele vozů, kteří odešli třeba nakupovat a nechali auto na parkovišti se spuštěným motorem kvůli klimatizování. Důvodem ale není ochrana ovzduší. Auta zůstávají většinou nezamčená a často se kradou. Pokuta činí něco přes 1600 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek