metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Úterý, 28. září 2021. Den české státnosti.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Stovka čtenářů deníku Metro se vyjádřila k nápadu zavést jeden čas

  5:57
Rozhodnuto. Letní čas bude stejně jako dosud dalších pět let začínat vždy poslední březnovou neděli a trvat do poslední neděle v říjnu.

Změny času měly přitom v zemích EU skončit v roce 2019, státy se ale nedohodly na jednotném čase. Rozseknout to mohly i letos, ale k dohodě opět nedošlo.

A není divu – podle velké ankety, kterou deník Metro uspořádal na svém Facebooku, jsou také čtenáři našeho listu rozděleni na dva tábory. Mohlo by se zdát, že odpůrců střídání času bude většina, k našemu překvapení však změna času nevadí skoro polovině lidí, přesně čtyřiceti procentům z těch, co se podělili o svůj názor. Odpovědi na anketní otázku přišly také e-mailem, některé byly však spíše vtipné než přínosné. Celou anketu najdete zde.

ZAVÉST JEDEN ČAS

Milan Jaroš: 
Jediný zimní čas byl uzákoněn zákonem č. 212/1946 Sb., o zimním čase. V současné době u nás máme středoevropský čas (SEČ) a středoevropský letní čas (SELČ), který je uměle vytvořen posunem o jednu hodinu od SEČ. Nejsem zastáncem střídání času, ponechal bych jeden čas, a to SEČ.

Karolína Absolonová: Jsem pro zrušení střídání a návratu k normálnímu (tzn. zimnímu) času, který je přirozený. Profese, které ráno brzo vstávají, tak v letním čase vstávají v podstatě o hodinu dřív vůči slunci. Což není zrovna příjemné. Pokud by se mělo zachovat střídání, například kvůli „hezkým letním večerům“, tak zkrátit období letního času, stačilo by například od konce dubna do konce září.

Zdeňka Bydžovská: Standardní čas je ten označovaný za zimní. Tak opravdu nevím, co stále řešíme. Slunce je na obloze stále stejnou dobu, jen ukazatele času nám říkají, kolik je to hodin. Jestli grilujete v letním čase do 22 hodin bez přisvícení, tak to za standardního času bude do 21 hodin a pak si rozsvítíte. Stejně v dnešní době většinou lidi v létě sedí venku do půlnoci a svítí si k tomu.

Alex Alda: Jsem zcela zásadně pro zrušení takzvaného letního času, protože při dnešním charakteru ekonomiky všechny dřívější důvody pro jeho zavedení pominuly. Letní čas již nepřináší žádnou energetickou úsporu, natož finanční. Pouze extrémně komplikuje život dětem a starým lidem a domácím zvířatům narušením řádu a biorytmů.

STŘÍDAT ČAS NADÁLE

Michal Surmaj: Zrušit střídání je podle mě největší blbost. Když se ponechá zimní, či letní, tak si člověk dne neužije naplno. Buď se začne stmívat brzy, nebo se rozednívá pro změnu brzy. To bude bordel, vstávat v pět ráno a mít světlo už ve tři. Nechápu všechny, co s tím mají problém, mě na srovnání stačí se jednou vyspat.

Jarda Kročil: Vzhledem k tomu, že po celý rok stejně vstávám a chodím spát pokaždé v jiný čas, střídání času prakticky ani nezaregistruju.

Marek Mahdal: Temná depresivní zimní odpoledne jsou adekvátní daní za příjemné dlouhé letní večery. Nechal bych to tak, jak je.

Mad Metal Maniacs: Nikdy mi to nevadilo. Když jsem chodil do školy, problém jsem s tím neměl. No a celý svůj dospělý život mám v podstatě „klouzavého“ budíka, takže hodina sem, hodina tam – neřeším.

Komentáře

Hlavní zprávy

Požitek ze skateboardingu je nádherná věc, říká trenér Martin Hořák

vydáno 28. září 2021  17:54

Jednatřicetiletý trenér skateboardingu Martin Hořák má na ruce vytetovaný nápis Skate is My Life. Tomuto sportu se věnuje už dvaadvacet let i jako aktivní...  celý článek

Opravdu nám scházejí všechny stavby, které jsme bourali? A ještě zbouráme?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. září 2021  16:05

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Vaše fotky z Prahy