metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána

Další 3 fotografie v galerii
Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v úterý 9. prosince vyvedla. Policisté pr ... | foto: ČTK

Stovky lidí demonstrovaly za centrum Klinika. Policisté nás napadli, říkají

  15:53,  aktualizováno  14.12 13:46
Zhruba dvacítka aktivistů dnes přišla na veřejnou brigádu k budově bývalé kliniky v Praze na Žižkově, kde chtějí mít komunitní centrum. Policie je z prostoru ohraničeného páskou vykázala, podle ní se dopouštěli protiprávního jednání. Mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák řekl, že nevidí nic protiprávního na tom, když se někdo snaží uklidit místo, o které se dva roky stát nestaral. Aktivisté však po výzvě policistů prostor opustili a akci ukončili. Včera byla ovšem situace bouřlivější a došlo i na násilí.

Aktivisté se včera znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v týdnu jednou vyvedla. Zhruba 30 jich podle policejní mluvčí Jany Rösslerové do domu proniklo, po výzvě policie ho opustili. Jednoho člověka, který odmítal opustit prostor před domem, policie zadržela. Policisté i pak zůstali na místě, policejní mluvčí po půl osmé večer řekla, že už je tam klid. „Záchranná služba převezla do nemocnice dva lidi, kteří utrpěli lehké zranění,“ řekla její mluvčí.

Do objektu bývalé polikliniky, v němž chtějí mít aktivisté komunitní centrum, někteří pronikli poté, co před dům dorazil pochod několika set lidí, kteří dnes na podporu komunitního centra demonstrovali. Policejní mluvčí uvedla, že před bývalou polikliniku nakonec přišlo asi 700 lidí, aktivisté to odhadují až na 900. V nepoužívaném objektu donedávna nelegálně pobývali narkomani. Před několika dny ho uklidili dobrovolníci a začali bez povolení využívat. Budovu spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dokončuje převod na Generální inspekci bezpečnostních sborů a který s působením aktivistů nesouhlasil. Aktivisty už v úterý k odchodu z polikliniky přiměla policie. Tři lidé, kteří objekt odmítali opustit, skončili v úterý na policejní služebně, jsou podezřelí z přestupku.

Jeden člověk neuposlechl výzvu

Na podporu občanské iniciativy Klinika se dnes odpoledne sešlo několik set lidí na náměstí Jiřího z Poděbrad. Vydali se k nevyužívanému objektu na Žižkově. Pochod neprovázely žádné výtržnosti, policisté zasahovat nemuseli.

Dav dorazil před někdejší kliniku asi ve čtyři odpoledne, kolem půl páté organizátor akci ukončil. Zhruba dvě třetiny lidí ale zůstaly na místě, před tři čtvrtě na pět podle policejní mluvčí asi 30 lidí vniklo do objektu. „Policisté tak museli zasáhnout, skupina nakonec uposlechla výzev policistů a budovu opustila, aniž by byly použity donucovací prostředky,“ řekla Rösslerová. Lidé ale podle ní dál postávali u objektu, proto je policie znovu vyzvala k odchodu. Jeden člověk neuposlechl, policisté ho zadrželi, nyní čelí podezření ze spáchání přestupku.

Policista zmlátil mluvčího Kliniky

Po ukončení demonstrace setrvaly na místě ještě asi dvě stovky lidí, které pak vyhnala policie. Aktivisté si na její postup stěžují a považují jej za zbytečný a brutální.„Situaci vyhrotili těžkooděnci, kteří začali poklidné shromáždění vytlačovat z prostoru,“ píšou ve svém tiskovém prohlášení. „Stáli jsme s kolegou opodál, když byl mluvčí Iniciativy Arnošt Novák bezdůvodně odstrčen jedním těžkooděncem. Poté, co se Novák slovně ohradil, ho těžkooděnec úderem do obličeje srazil na zem, zasedl jej a bil ho pěstmi do hlavy,“ říká podle nich očitá svědkyně incidentu. Kordon policistů pak údajně začal pomocí obušků a pepřového spreje vytlačovat přítomné dále od budovy.

Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v úterý 9. prosince vyvedla.

Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v úterý 9. prosince vyvedla.

Jedna z účastnic demonstrace, Anna Hausnerová, řekla, že k nějaké fyzické úhoně přišlo při zásahu policistů přinejmenším pět lidí, šlo třeba o zasažení očí slzným plynem. Hausnerová potvrdila, že policisté poté, co byla budova opět vyklizena, demonstranty napadli. To ale odmítla policejní mluvčí Rösslerová. Podle ní byl postup policistů přiměřený okolnostem. Kdyby prý policisté někoho zranili, sami by mu zavolali sanitku. Byla tam podle ní strkanice, policie při ní ale nikoho nezranila a nepoužila násilí. „Zranění nesouvisela s policejním zásahem,“ řekla mluvčí. Aktivisté její tvrzení označili za lež.

O využití kliniky by měli rozhodnout lidé

Zpravodajka ČTK na místě viděla jednoho zraněného, mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová řekla, že dva lehce zraněné - oba se zhmožděninou na hlavě - záchranáři převezli do vinohradské nemocnice.

Hausnerová dodala, že organizátoři z iniciativy Klinika nečekali, že nějací lidé dnes znovu vniknou do budovy. „To rozhodně nebylo plánované,“ uvedla. Ještě na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde dnešní akce začala, jeden z organizátorů řekl, že aktivisté by se chtěli do domu vrátit a využívat ho, než bude rozhodnuto o jeho dalším osudu. Žádají také, aby se na toto téma vedla veřejná diskuse, jednání o využití objektu by podle nich měla být transparentní. Požadují rovněž zveřejnění dokumentů, které se záměrů s uvedeným objektem týkají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek