metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Čtvrtek 11. srpna 2022. Svátek má Zuzana
Vlajka Evropské unie | foto: Wikimedia Commons

Stovky odpůrců obchodní dohody Evropské unie a USA vyšly do ulic

  14:52,  aktualizováno  15:24
Asi 400 lidí se podle odhadu policie sešlo dnes v Praze na demonstraci proti plánovanému Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) mezi Evropskou unií a USA. Účastníci vyjdou na pochod ze Smíchova přes Újezd a most Legií na náměstí Jana Palacha.

Protest pořádá Organizace Iuridicum Remedium a platforma Stop TTIP, dohoda podle nich ohrožuje demokracii a právní stát. Česká vláda ale uzavření dohody podporuje, mohlo by přinést ekonomický růst. Kromě protestu v Praze a Ostravě oznámili pořadatelé také „guerillovou“ kampaň v obchodech. Dobrovolníci v Praze, Brně a Ostravě rozvěsí na zboží ve vybraných obchodech visačky upozorňující formou vtipů na rizika úmluvy TTIP pro spotřebitele. Podobné akce proti dohodám o volném obchodu se dnes pořádají po celém světě pod názvem Global Trade Day.

Bohuslav Sobotka: bude záležet na konkrétním znění smlouvy

Přístup české vlády k vyjednávání dohody je podle Petry Němcové z Iuridicum Remedium velmi neopatrný. Uvedla to ve čtvrtek na tiskové konferenci k dnešním protestům.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v lednu uvedl, že vláda podporuje vyjednávání smlouvy, záležet ale bude na jejím konkrétním znění. Vytvoření společného ekonomického prostoru mezi EU a Spojenými státy by mělo podle Sobotky kladné dopady na české hospodářství.

Přímý obchod je sice malý, ale velmi důležitý

Podle komentáře ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který vyšel v únoru v deníku Právo, je přímý obchod Česka s USA sice malý, ale velmi důležitý. „S USA si měníme naše nejsofistikovanější výrobky a tím dáváme práci nejenom našim dělníkům, ale také inženýrům a vědcům. V několika městech USA již dnes jezdí naše tramvaje, a věřím, že díky TTIP se počet těchto měst znásobí,“ napsal ministr.

Podle Organizace Iuridicum Remedium nezávislé studie naopak předpovídají vlivem dohody zánik pracovních míst, menších podniků či pokles čistého exportu EU. Smlouva má prý větší přínos pro USA a přinese privilegia velkýmk firmám, jejichž práva budou legálně postavena nad potřeby lidí. Evropa se podle nich dostane do vleku politicko-ekonomických zájmů USA.

Zastánci věří v zrychlení hospodářského růstu

„Dohoda chce jít mnohem dále, než je potřebné odstranění cel. Chce odstranit i rozdíly v nejrůznějších požadavcích kladených zákony na výrobky,“ uvádí letáky organizace. To se týká například bezpečnosti a kvality potravin, která je v Evropě vyšší než v USA.

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám dohoda přinese zrychlení hospodářského růstu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu, jejich vzájemná obchodní výměna dosahuje až dvou miliard eur (55 miliard Kč) denně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

vydáno 11. srpna 2022  4:07

Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.  celý článek

Komerční sdělení

Triatlon Podroužek prověří všestrannost závodníků

vydáno 11. srpna 2022

Autokemp Podroužek u Netolic bude o víkendu 13. a 14. srpna přitahovat pozornost všech, kteří jsou stejně dobře doma ve vodě jako na souši. Uskuteční se...  celý článek

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek