metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.
Vlajka Evropské unie
Vlajka Evropské unie | foto: Wikimedia Commons

Stovky odpůrců obchodní dohody Evropské unie a USA vyšly do ulic

18. dubna 2015  14:52,  aktualizováno  15:24 ČTK
Asi 400 lidí se podle odhadu policie sešlo dnes v Praze na demonstraci proti plánovanému Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) mezi Evropskou unií a USA. Účastníci vyjdou na pochod ze Smíchova přes Újezd a most Legií na náměstí Jana Palacha.

Protest pořádá Organizace Iuridicum Remedium a platforma Stop TTIP, dohoda podle nich ohrožuje demokracii a právní stát. Česká vláda ale uzavření dohody podporuje, mohlo by přinést ekonomický růst. Kromě protestu v Praze a Ostravě oznámili pořadatelé také „guerillovou“ kampaň v obchodech. Dobrovolníci v Praze, Brně a Ostravě rozvěsí na zboží ve vybraných obchodech visačky upozorňující formou vtipů na rizika úmluvy TTIP pro spotřebitele. Podobné akce proti dohodám o volném obchodu se dnes pořádají po celém světě pod názvem Global Trade Day.

Bohuslav Sobotka: bude záležet na konkrétním znění smlouvy

Přístup české vlády k vyjednávání dohody je podle Petry Němcové z Iuridicum Remedium velmi neopatrný. Uvedla to ve čtvrtek na tiskové konferenci k dnešním protestům.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v lednu uvedl, že vláda podporuje vyjednávání smlouvy, záležet ale bude na jejím konkrétním znění. Vytvoření společného ekonomického prostoru mezi EU a Spojenými státy by mělo podle Sobotky kladné dopady na české hospodářství.

Přímý obchod je sice malý, ale velmi důležitý

Podle komentáře ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který vyšel v únoru v deníku Právo, je přímý obchod Česka s USA sice malý, ale velmi důležitý. „S USA si měníme naše nejsofistikovanější výrobky a tím dáváme práci nejenom našim dělníkům, ale také inženýrům a vědcům. V několika městech USA již dnes jezdí naše tramvaje, a věřím, že díky TTIP se počet těchto měst znásobí,“ napsal ministr.

Podle Organizace Iuridicum Remedium nezávislé studie naopak předpovídají vlivem dohody zánik pracovních míst, menších podniků či pokles čistého exportu EU. Smlouva má prý větší přínos pro USA a přinese privilegia velkýmk firmám, jejichž práva budou legálně postavena nad potřeby lidí. Evropa se podle nich dostane do vleku politicko-ekonomických zájmů USA.

Zastánci věří v zrychlení hospodářského růstu

„Dohoda chce jít mnohem dále, než je potřebné odstranění cel. Chce odstranit i rozdíly v nejrůznějších požadavcích kladených zákony na výrobky,“ uvádí letáky organizace. To se týká například bezpečnosti a kvality potravin, která je v Evropě vyšší než v USA.

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám dohoda přinese zrychlení hospodářského růstu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu, jejich vzájemná obchodní výměna dosahuje až dvou miliard eur (55 miliard Kč) denně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy