metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pondělí, 26. srpna 2019. Svátek má Luděk.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Stovky předmětů končí denně na letišti v koších. Odlet může zpozdit i repelent

9. května 2019  15:48 Pavel Hrabica Metro.cz
Technický pokrok si nejlépe uvědomíte před odletem. Ve chvíli, kdy kontroloři najdou v palubním zavazadle věci, které do kabiny nepatří.

„Na seznam zakázaných předmětů přibývají každoročně nové položky,“ potvrzuje skutečnost Kateřina Pavlíková, mluvčí Letiště Václava Havla. Například s prudkým rozvojem elektronických cigaret si lidé neuvědomují, že na tyto baterií poháněné přístroje se vztahují stejná pravidla jako na dobíjecí baterie nebo power banky.

Letištní limity

100

Tolik mililitrů může mít maximálně tekutina či gel, který projde odbavením při letištní kontrole. Parfémy, zubní pasty nebo šampony v tubách a lahvičkách skončí v koši a nelze za ně žádat náhradu. Tyto předměty musíte mít navíc v průhledném sáčku o objemu maximálně jeden litr.

„Tyto předměty patří výhradně do příručního zavazadla, ne do kufru, který posíláte do zavazadlového prostoru letadla,“ vysvětluje Pavlíková. Je to kvůli nebezpečí, že by se mohly baterie samovolně vznítit. Na palubě je šance případné samovznícení zlikvidovat. Podobné je to i se spreji v natlakovaných nádobách, například repelenty. Pokud je rentgeny odhalí v kufru směřujícím do nákladového prostoru, cestující riskuje, že mu bezpečnostní kontroloři vypáčí zavazadlo a může se kvůli tomu zpozdit odlet.

Pokud před odbavením zjistíte, že u sebe máte velké nůžky, nůž či jiné nepovolené předměty, máte možnost uložit je za poplatek v úschovně v terminálu 2. „Přímo na stanovištích bezpečnostní kontroly již není úschova možná,“ upozorňuje Pavlíková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Restauratéři si zoufají. Hosté sledují mobily, méně jedí a také méně pijí

Ilustrační snímek
vydáno 25. srpna 2019  5:57

Spotřeba alkoholu v Česku rok od roku klesá, výběr daní za něj se přitom zvyšuje. „Jestli je za tím i EET, nelze s určitostí tvrdit,“ říká Jan Boháč z...  celý článek

Opravují mostní lávky zbytečně?

Oprava lávky na železničním mostu je v polovině.
vydáno 24. srpna 2019  5:55

Rekonstrukci chodníku na přemostění Výtoně a Smíchova dokončí dělníci koncem září.  celý článek

Do Vršovic svižně za dva roky

Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava.
vydáno 23. srpna 2019  12:14

Šestikilometrový úsek moderní trati spěje ke třetině.  celý článek

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám