metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Čtvrtek, 23. května 2019. Svátek má Vladimír.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Stovky předmětů končí denně na letišti v koších. Odlet může zpozdit i repelent

9. května 2019  15:48 Pavel Hrabica Metro.cz
Technický pokrok si nejlépe uvědomíte před odletem. Ve chvíli, kdy kontroloři najdou v palubním zavazadle věci, které do kabiny nepatří.

„Na seznam zakázaných předmětů přibývají každoročně nové položky,“ potvrzuje skutečnost Kateřina Pavlíková, mluvčí Letiště Václava Havla. Například s prudkým rozvojem elektronických cigaret si lidé neuvědomují, že na tyto baterií poháněné přístroje se vztahují stejná pravidla jako na dobíjecí baterie nebo power banky.

Letištní limity

100

Tolik mililitrů může mít maximálně tekutina či gel, který projde odbavením při letištní kontrole. Parfémy, zubní pasty nebo šampony v tubách a lahvičkách skončí v koši a nelze za ně žádat náhradu. Tyto předměty musíte mít navíc v průhledném sáčku o objemu maximálně jeden litr.

„Tyto předměty patří výhradně do příručního zavazadla, ne do kufru, který posíláte do zavazadlového prostoru letadla,“ vysvětluje Pavlíková. Je to kvůli nebezpečí, že by se mohly baterie samovolně vznítit. Na palubě je šance případné samovznícení zlikvidovat. Podobné je to i se spreji v natlakovaných nádobách, například repelenty. Pokud je rentgeny odhalí v kufru směřujícím do nákladového prostoru, cestující riskuje, že mu bezpečnostní kontroloři vypáčí zavazadlo a může se kvůli tomu zpozdit odlet.

Pokud před odbavením zjistíte, že u sebe máte velké nůžky, nůž či jiné nepovolené předměty, máte možnost uložit je za poplatek v úschovně v terminálu 2. „Přímo na stanovištích bezpečnostní kontroly již není úschova možná,“ upozorňuje Pavlíková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Organický odpad jako poklad. Zbytků vás zbaví žížaly

Vermikompostér si můžete vyrobit doma.
vydáno 23. května 2019  17:43

Kompost s několika desítkami pilných žížal si jen málokdo představí jako designový doplněk domácnosti. O osvětu se se svou novou výzvou Žiju kompostyl...  celý článek

The Atavists hrají před Muse či na United Islands

Kapela The Atavists s cenou za objev roku (5. března 2019).
vydáno 23. května 2019  15:46

Až donedávna je nikdo moc neznal. Pak ale The Atavists vyhráli na jaře dvě Ceny Anděl za Objev roku i nejlepší rockové album a začalo se o nich hovořit...  celý článek

Marnotratné ženy? Mýtus! Jsou jen víc vidět v obchodech

Ilustrační snímek
vydáno 23. května 2019  12:25

Pověsti o tom, že ženy často a hlavně hodně utrácejí, berou podle statistik bankovních společností za své. Důkazem jsou především údaje o platbách kartami...  celý článek

Klánovice opět v ráži. Hrozí odchod šoférů

Midibusu linky 212 v Klánovicích nikdo neřekne jinak než „malý busík“.
vydáno 23. května 2019  10:18

Linku 212, jež vozí cestující na vlak, čeká od ledna změna dopravce. Místní o něj však nestojí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám