metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Bydlení (ilustrační foto) | foto: freeimages

Strach z exekucí hromadně žene Pražany bydlet na radnice

  8:00
Obýváček místo kanceláře? Tak jednoduché to není. Na úřadech městských částí má přesto hlášen trvalý pobyt stále víc lidí, jsou jich desetitisíce. Schovávají se tak často dlužníci, ale jsou tu i mladí lidé, které vystěhovali rodiče.

Bydlet na lukrativní adrese v centru Prahy nedaleko Václavského náměstí by se leckomu líbilo. Na jediné adrese ve Vodičkově ulici je v polovině prázdnin hlášeno hned 941 lidí. Tuto ulici mají zapsanou i v občance, ale v domě s číslem 18 si nedají sprchu ani nepustí televizi. Formálně jsou bez domova a jejich adresou je úřad městské části.

V Praze 5 je hlášeno na úřadu skoro dva a půl tisíce lidí

Nemalému počtu Pražanů „bez adresy“ vyhovuje situace, kdy nejsou k zastižení a nedaří se jim doručovat zásilky. „Na náš úřad jsou doručovány desítky oznámení denně. Nejčastěji se jedná o písemnosti zasílané exekutory, soudy a dalšími orgány veřejné moci,“ uvedla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

V Praze 5 je hlášeno na úřadu skoro dva a půl tisíce lidí. „Počet roste poměrně dynamicky. Každé čtvrtletí přibude na sídle úřadu zhruba osmdesát lidí,“ uvedl mluvčí Prahy 5 Luděk Sefzig.

Lidé bez adresy by vydali na městečko

20 349

Počet lidí s adresou na úřadech deseti velkých městských částí, které redakce oslovila

Praha 1 – hlášeno 941

Praha 2 – hlášeno 1 224

Praha 3 – hlášeno 1 960

Praha 4 – hlášeno 3 222

Praha 5 – hlášeno 2 450

Praha 6 – hlášeno 2 115

Praha 7 – hlášeno 922

Praha 8 – hlášeno 3 159

Praha 9 – hlášeno 1 425

Praha 10 – hlášeno 2 931

Průzkum Metro.cz

Rostoucí trend obyvatel hlášených na úřadech potvrzuje většina z deseti velkých městských částí, které redakce oslovila. Jen Praha 1 až 10 registruje dohromady přes dvacet tisíc lidí. To je stejný počet lidí, kolik jich bydlí ve městech Kutná Hora nebo Náchod.

„Téměř tři procenta občanů Prahy 3 jsou nahlášena na radnici. To je dost významný signál, že něco není v legislativě správně,“ říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová. „V mnoha případech je získaná úřední adresa ohlašovny únik před exekutory,“ dodává.

To potvrzují zkušenosti i z ostatních městských částí. „Plno případů je tendenčních, kdy adresa úřadu slouží jako úkryt před exekutorem. Někteří občané mají svůj objekt k bydlení, ale přesto si vymohou adresu ohlašovny,“ tvrdí David Polák z úřadu Prahy 4.

Pro lidi zdarma, ale radnice se prohnou

Rekordmanem je právě čtvrtá městská část, která registruje 3222 lidí. Loni přijala 446 nových žádostí, letos zatím 280. „Touto agendou se u nás zabývají dva zaměstnanci našeho úřadu na plný úvazek a jeden na částečný, což je na mzdách zhruba 70 tisíc korun měsíčně, ročně skoro milion korun,“ podotkl Polák ze čtvrté městské části.

Praha 2 odhaduje náklady připadající na agendu rušení údaje o místu trvalého pobytu zhruba na milion dvě stě tisíc korun. „Záleží na počtu podaných žádostí a náročnosti jednotlivých řízení. Nicméně jen náklady za poštovné činí zhruba 40 tisíc korun,“ zmiňuje Lenka Prokopová z Kanceláře starostky a oddělení vnějších vztahů.

V Praze 6 za tyto dopisy utratí přes 80 tisíc korun ročně. „Každé správní řízení vyjde úřad minimálně na 250 korun na poštovném,“ uvedl mluvčí radnice Adam Halmoši. Ročně tu přijmou více než tři stovky žádostí. Za žádostmi podle něj nejčastěji stojí obava z exekutorů.

Ukládání pošty? Možná nová povinnost

Náklady se mohou do budoucna ještě prodražit. „Zákon povinnost úřadům ukládat poštu pro takto dotčené osoby neukládá, tudíž nám vznikají jen náklady za poštovné spojené se správními řízeními. Připravovaná novela zákona zřejmě povinnost uloží,“ upozorňuje mluvčí Prahy 5 Luděk Sefzig.

Zřejmě proto za papírování kolem trvalého pobytu budou muset lidé sáhnout do peněženek. „Podání samotné žádosti o zrušení trvalého pobytu není doposud zpoplatněno, ale zavedení správního poplatku za její podání je připravováno,“ řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Vedlejší problémy, třeba při volbách

„Určitý problém vzniká při volbách a to při tvorbě volebních okrsků,“ zmiňuje mluvčí Prahy 1. „Je třeba si uvědomit, že volební okrsky by měly mít přibližně něco kolem jednoho tisíce voličů. Samotná ohlašovna by tedy měla mít vlastní volební okrsek, což v praxi není možné, neboť devadesát procent lidí se k volbám nedostaví. Ohlašovna je proto součástí většího okrsku pro zhruba 1 400 voličů,“ doplnila.

Bez místa trvalého pobytu se přitom můžete ocitnout, aniž byste to plánovali. „O zrušení údaje o místu trvalého pobytu často žádají rodiče zletilých dětí, které se již odstěhovaly, nicméně se nepřihlásily k novému pobytu,“ zmiňuje mluvčí Prahy 6 Halmoši. Veronika Blažková z radnice Prahy 1 doplňuje, že to může být i rodič dítěte, které bere drogy, půjčuje si peníze a rodiče se obávají nesplácených dluhů.

Bez domova

Jak se ocitnete s trvalým pobytem na úřadu.

  • Často jde také o případy, kdy zaniklo užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
  • Důležité je zmínit, že sám se nikdo nemůže na sídlo úřadu jen tak přihlásit, i když by se to mnohým lidem docela líbilo. Musí se vyhovět zákonným podmínkám, přesto se je vykukové snažívají obejít. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek