metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Jak zaplatit složenky? | foto: MAFRA

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

  13:04
Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.

Předsedkyně společenství vlastníků domu na pražském Jižním Městě seřizuje časovače ve světlech v chodbě paneláku. Aby senzor zachytil procházející osobu, až když se venku začne šeřit a aby lampa svítila maximálně deset vteřin, a ne pět minut.

„Máme čidla už víc než deset let, jen jsme přešli na modernější typ. Dřív svítilo osm pater tři minuty,“ říká předsedkyně „esvéjéčka“. Nejvíc energie ale bere výtah. Na modernější s rekuperací, který by tu měli místo téměř třicet let starého typu, si musí teprve našetřit. Nad zprávou, že sídlo vlády montuje úsporné žárovky až v roce 2022, jen kroutí hlavou.

Uzavíráme kohoutky teplé vody
Ušetřit, protože platby za energie jsou velkou neznámou, se lidé i firmy snaží už dávno, dřív než se k úsporám přihlásilo vládní ústředí. Lidé zjišťují, co vše se dá doma redukovat. „Zjistili jsme, že stačí, když si ruce i po použití toalety opláchneme jen studenou vodou,“ vysvětluje Jana, manažerka zdravotnické firmy. Byť by její plat zřejmě bez problému zvládl i výrazně navýšené zálohy, náhodě nic neponechává. Takže u umyvadlového kohoutku v koupelně uzavřela přívod teplé vody. Teplá bude jen na sprchování.

Úsporný život ale vedou mnozí lidé už roky, teď se připravují na ještě úspornější. Pokud to bude možné. „Když mám puštěnou televizi, jinde nesvítím. Když je trochu vidět, taky nesvítím, když je tma, rozsvítím svíčku. Svetr a ponožky jsem v zimě nosila doma vždycky,“ vypráví prodavačka v předdůchodovém věku v malém obchodě v centru Prahy, když přijde řeč na energie a peníze. Život s totálními úsporami praktikuje už několik měsíců.

Chodím se domů vyspat, svítím jen na čidla
Účetní nábytkářského obchodu Monika přechází doma na mytí hlavy když ne studenou, tak alespoň hodně vlažnou vodou. Mělo by to přinést úsporu za ohřev vody z vlastního plynového kotle. „Uvidím, jak to bude v zimě, zatím doma netopím, v pokojích máme od patnácti do sedmnácti stupňů,“ říká Monika. Tak či onak tráví čas co nejvíc v práci, domů se prý, jak přiznává, chodí jen vyspat a ten chlad přežije. „Taky jsem dala do zásuvek světla s pohybovými senzory, takže ani večer nezapínám stropní světla, svítí se jen tam, kudy procházím,“ svěřuje se s nejnovějšími úspornými kroky účetní.

Z některých šetřicích postupů mají ale lidé obavy. Zvláště když se na formě neshodnou v rámci rodiny. „Manžel pořídil krbová kamna na biolíh, máme teď v garáži dvě stě litrů lihu, tak jen čekám , kdy vyletíme do povětří,“ komentuje pracovnice banky rodinnou energetickou politiku – s rodinou obývají rodinnou vilku ve středních Čechách.

Plynový kotel prý hodlá manžel v zimě zcela vypnout na topení, ohřívat bude jen vodu do sprchy. Dávno předtím, než Úřad vlády nechal svítit jen každou druhou žárovku, zredukovali počet svítidel i v této domácnosti. „Už od léta svítíme jen někde, zatímco dřív byla světla zapnutá třeba i v chodbách. V kuchyni místo dvou osvětlení svítí jen jedno,“ popisuje bankovní úřednice.

Čtenářské recepty na nižší účty
Úspory zajímají i čtenáře deníku Metro. „Máme doma všude ledkové osvětlení a úsporné spotřebiče,“ píše Marcela Sochová. Jarmila Květoňová má svou metodu: „Chodím na delší procházky se psem a pak si zalezu pod peřinu.“

Mění se i další domácí zvyky našich čtenářů. „Varnou konvici plníme jen, co je třeba, méně svítíme, pračka víc odpočívá,“ prozrazuje Petra Štancová. „Šetřím doma i v práci stejně. Někteří kolegové v práci ale jedou zcela opačně,“ uvedl své poznatky Lukáš Doan.

Za všechny elektrárny

  • Kdyby neexistovaly kryptoměny, ušetřila by planeta několik jaderných reaktorů.
  • Bitcoin potřebuje k „výrobě“ tolik elektřiny, že by se mezi státy co do spotřeby zařadil na přibližně 30. místo.
  • Za rok spotřebuje bitcoin celosvětově dvojnásobek elektrické spotřeby Česka.
  • Kryptoměna ethereum snížila nedávno svou energetickou náročnost o 99,95 procenta díky aktualizaci své „těžby“.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek