metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Větší foto
Jak zaplatit složenky? | foto: MAFRA

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

  13:04
Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.

Předsedkyně společenství vlastníků domu na pražském Jižním Městě seřizuje časovače ve světlech v chodbě paneláku. Aby senzor zachytil procházející osobu, až když se venku začne šeřit a aby lampa svítila maximálně deset vteřin, a ne pět minut.

„Máme čidla už víc než deset let, jen jsme přešli na modernější typ. Dřív svítilo osm pater tři minuty,“ říká předsedkyně „esvéjéčka“. Nejvíc energie ale bere výtah. Na modernější s rekuperací, který by tu měli místo téměř třicet let starého typu, si musí teprve našetřit. Nad zprávou, že sídlo vlády montuje úsporné žárovky až v roce 2022, jen kroutí hlavou.

Uzavíráme kohoutky teplé vody
Ušetřit, protože platby za energie jsou velkou neznámou, se lidé i firmy snaží už dávno, dřív než se k úsporám přihlásilo vládní ústředí. Lidé zjišťují, co vše se dá doma redukovat. „Zjistili jsme, že stačí, když si ruce i po použití toalety opláchneme jen studenou vodou,“ vysvětluje Jana, manažerka zdravotnické firmy. Byť by její plat zřejmě bez problému zvládl i výrazně navýšené zálohy, náhodě nic neponechává. Takže u umyvadlového kohoutku v koupelně uzavřela přívod teplé vody. Teplá bude jen na sprchování.

Úsporný život ale vedou mnozí lidé už roky, teď se připravují na ještě úspornější. Pokud to bude možné. „Když mám puštěnou televizi, jinde nesvítím. Když je trochu vidět, taky nesvítím, když je tma, rozsvítím svíčku. Svetr a ponožky jsem v zimě nosila doma vždycky,“ vypráví prodavačka v předdůchodovém věku v malém obchodě v centru Prahy, když přijde řeč na energie a peníze. Život s totálními úsporami praktikuje už několik měsíců.

Chodím se domů vyspat, svítím jen na čidla
Účetní nábytkářského obchodu Monika přechází doma na mytí hlavy když ne studenou, tak alespoň hodně vlažnou vodou. Mělo by to přinést úsporu za ohřev vody z vlastního plynového kotle. „Uvidím, jak to bude v zimě, zatím doma netopím, v pokojích máme od patnácti do sedmnácti stupňů,“ říká Monika. Tak či onak tráví čas co nejvíc v práci, domů se prý, jak přiznává, chodí jen vyspat a ten chlad přežije. „Taky jsem dala do zásuvek světla s pohybovými senzory, takže ani večer nezapínám stropní světla, svítí se jen tam, kudy procházím,“ svěřuje se s nejnovějšími úspornými kroky účetní.

Z některých šetřicích postupů mají ale lidé obavy. Zvláště když se na formě neshodnou v rámci rodiny. „Manžel pořídil krbová kamna na biolíh, máme teď v garáži dvě stě litrů lihu, tak jen čekám , kdy vyletíme do povětří,“ komentuje pracovnice banky rodinnou energetickou politiku – s rodinou obývají rodinnou vilku ve středních Čechách.

Plynový kotel prý hodlá manžel v zimě zcela vypnout na topení, ohřívat bude jen vodu do sprchy. Dávno předtím, než Úřad vlády nechal svítit jen každou druhou žárovku, zredukovali počet svítidel i v této domácnosti. „Už od léta svítíme jen někde, zatímco dřív byla světla zapnutá třeba i v chodbách. V kuchyni místo dvou osvětlení svítí jen jedno,“ popisuje bankovní úřednice.

Čtenářské recepty na nižší účty
Úspory zajímají i čtenáře deníku Metro. „Máme doma všude ledkové osvětlení a úsporné spotřebiče,“ píše Marcela Sochová. Jarmila Květoňová má svou metodu: „Chodím na delší procházky se psem a pak si zalezu pod peřinu.“

Mění se i další domácí zvyky našich čtenářů. „Varnou konvici plníme jen, co je třeba, méně svítíme, pračka víc odpočívá,“ prozrazuje Petra Štancová. „Šetřím doma i v práci stejně. Někteří kolegové v práci ale jedou zcela opačně,“ uvedl své poznatky Lukáš Doan.

Za všechny elektrárny

  • Kdyby neexistovaly kryptoměny, ušetřila by planeta několik jaderných reaktorů.
  • Bitcoin potřebuje k „výrobě“ tolik elektřiny, že by se mezi státy co do spotřeby zařadil na přibližně 30. místo.
  • Za rok spotřebuje bitcoin celosvětově dvojnásobek elektrické spotřeby Česka.
  • Kryptoměna ethereum snížila nedávno svou energetickou náročnost o 99,95 procenta díky aktualizaci své „těžby“.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek