metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Střádání se opět vyplatí. Banky totiž zvyšují úroky z vkladů. I když o revoluci se nejedná

8. ledna 2019  12:34 Metro.cz
V době silné inflace a růstu cen na konci devadesátých let minulého století nabízely banky, které v Česku byly, teď už nevídané úroky. Termínované vklady mohly být úročené až třiceti procenty.

Něco takového je nyní naprosto nemyslitelné. Ještě před dvěma třemi lety i ty nejlépe úročené extra účty nabízely méně než půl procenta. Se zvyšující se inflací se situace mění. „Nastává zřejmě doba, kdy banky reagují na situaci i změny úrokových sazeb ze strany centrální banky,“ potvrzuje výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Kam se tedy vyplatí uložit peníze? Například Hello bank nabídla již v listopadu více než dvojnásobné zhodnocení vkladů. „U částky do tří set tisíc korun na spořicím účtu se změnilo úročení z 0,6 procenta na jeden a půl procenta,“ uvedla mluvčí této banky Kristýna Havligerová. Vysoko nasadila laťku Raiffeisenbank. Od ledna nabízí novým klientům spořicí účet s úrokem tři procenta. Zhodnocení se týká částky do 150 tisíc korun na šest měsíců. „Když jsme testovali různé koncepty, klienti hodnotili benefit účtu zdarma a navíc bonusové úročení na spořicím účtu,“ upřesňuje Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenky. 

Lepší zhodnocení má pro nové zákazníky i ING. „Nabízíme spořicí účet s úrokovou sazbou dvě procenta na půl roku pro částku do tří set tisíc korun,“ sdělil deníku Metro Pavel Heřmanský z ING. Zajímavých 1,55 procenta lze získat v Equa bank u termínovaného vkladu s minimální výší vkladu dvě stě tisíc korun – ale s výpovědní lhůtou dlouhých 60 měsíců.

Inflaci porážejí byty

2

Taková je v procentech průměrná inflace za loňský rok. Za posledních pět let byla nejvyšší míra inflace v říjnu 2017, dosáhla 2,9 procenta.

39

O tolik procent vzrostla průměrná cena bytu v Praze za posledních osm let. Jedná se o jedno z nejlepších úročení vložených peněz.

Naprosto bezkonkurenční úrok ve výši 5,1 procenta najdete u Sberbank. Ten se však týká pouze rublových účtů. Tam lze na takové zhodnocení dosáhnout při zůstatku do 15 milionů rublů (jeden rubl nyní stojí asi třicet haléřů). Částku do 300 tisíc korun je možné v této bance zhodnotit v jednom případě o něco málo přes jedno procento. Ne všechny banky se hrnou do výrazného úročení. Například Komerční banka spojuje vysoké úroky, minimálně dvě procenta, pokud peníze vložíte i do dalších investičních produktů. Samostatné spořicí konto s půlprocentním úrokem dostanete až při vkladu nad třicet milionů korun. Podobně je to v ČSOB. „Nabízíme Duo Profit se sazbou 2,4 procenta na jeden rok, podmínkou je investice ve stejné výši jako vklad na spořicí účet,“ říká Patrik Madle, mluvčí ČSOB.

Cestou jiných investic než ukládáním peněz na lépe úročené účty se snaží jít Česká spořitelna. „Mírně vyšší úroky platí u omezené výše vkladů, úrok ve výši 1,5 procenta je významně níže než inflace,“ podotýká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. Zhodnocení je podle něho vhodné prostřednictvím investičních produktů. „V eurozóně klienti vědí, že doba klasického spoření na bankovních účtech skončila,“ říká Hrubý. Tam jsou na běžných účtech nulové nebo záporné úroky a třetina klientů zhodnocuje peníze zejména v podílových fondech. V České republice je to jen desetina. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám