metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Pondělí, 28. září 2020. Den české státnosti.

Strahovské koleje si možná díky současným opravám zlepší reputaci

16. dubna 2015  6:00 Denisa Mokřížová Metro.cz
Strahovské koleje ČVUT s kapacitou více jak 4700 lůžek a dvanácti bloky jsou největším zařízením svého druhu v Praze. Nyní na nich po padesáti letech od svého vzniku probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Jedna z nejhůře hodnocených kolejí v Praze si tak možná zlepší reputaci.

„Vybavení je tu opravdu staré a ne příliš komfortní. Stůl jsem si musel prodloužit o dřevěnou desku, aby se na něj vešel počítač a učebnice. Židli pamatuje dokonce i můj táta, který zde bydlel před více jak třiceti lety. Ale Strahov je spíše o komunitě super lidí, takže mi zašlost koleje nevadí,“ popisuje svůj studentský život František.

Vyhlášený studentský spolek Sillicon Hill, několik hospod a klubů, menza a široké sportovní možnosti jeho slova jen potvrzují. Zkrátka vše pro příznivce společenského života. Všeho ale s mírou. „Někdy je tu rušno až moc. Bylo by dobré roztřídit studenty podle fakult, každá má totiž odlišné nároky na studium. Třeba jaderňáci se učí prakticky dnem i nocí, zato strojaři od půlky dubna paří,“ dodává Radim, student Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Nepohodlí vyvažuje megarychlý internet

Kolej se může pochlubit nejrychlejší internetovou sítí v Česku a svou vlastní wikipedií. Má to však i své stinné stránky. Mnohdy nevyhovující původní nábytek, společná sociální zařízení nebo časté poruchy. Stará dřevěná okna a oprýskaná fasáda by měly být brzy minulostí.

Koleje Strahov
Koleje Strahov

Strahovské obří chodby jsou vyhlášené.

Právě nejrozsáhlejší rekonstrukce v dějinách koleje má být do konce září letošního roku hotová. Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu životní prostředí. Vedení si od něj slibuje hlavně úsporu energií a celkovou vizuální obnovu. „Pevně věřím, že se díky této rekonstrukci zajistí fungování kolejí na dalších padesát let,“ dodává Jaromír Příhoda, ředitel Správy účelových zařízení ČVUT.

Jaký bude nábytek? To se neví

Nábytek a jeho renovace jsou však otázkou stále otevřenou. „Aktuálně zpracováváme architektonické studie budoucího vzhledu interiérů. Peníze bychom rádi získali z úspor, které vzniknou zateplením,“ vysvětluje Ilona Dvořáková, vedoucí odboru ubytování.

Strahovské koleje patří v Praze k těm levnějším. Dvoulůžkový pokoj stojí od 75 do 122 korun za den. Provizorní ubytování v desetilůžkových pokojích dokonce vycházelo na 10 korun za noc. Záleží na tom, zda je pokoj samostatný či v buňce a také na jakém bloku. Podle mnohých studentů však cena kvalitě neodpovídá.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Procházka minulým časem. Vítejte v žižkovském Mordoru

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově
vydáno 28. září 2020  11:01

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově byla svého času údajně největší budovou svého druhu minimálně v Evropě. Fanoušci Pána prstenů ji...  celý článek

Jak hacknout mozek? Třeba drinkem z čajů matcha a sencha

HONZA VLACHYNSKÝ
vydáno 28. září 2020  5:39

Když vstoupíte do jeho kanceláře, spatříte jej, jak stojí u svého pracovního stolu, speciálními žlutými brýlemi si chrání oči a pomocí hadiček v nose...  celý článek

KOLOBLOG: Tak trochu retro, aneb Co by bylo, kdyby nebylo

Mladá fronta, sobota 11. dubna 1987
vydáno 27. září 2020  14:00

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Nabijte si foťáky! Máme pro vás pár tipů na místa, z kterých si odvezete parádní snímky

České středohoří
vydáno 26. září 2020  19:14

Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám