metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Strakonická
Větší foto
Strakonická | foto: Metro.cz

Strakonická fasuje pruh navíc. Ale jen směrem do centra

14. února 2021  18:40 Filip Jaroševský Metro.cz
Tepna spojující Prahu s jihem Čech se rozšíří od Chuchle po Barrandovský most. Začít se mělo už loni.

Část hlavního tahu na Příbram se začne brzy rozšiřovat. S touhle dobrou zprávou přispěchali začátkem minulého týdne pražští radní, kteří posvětili financování. Řada řidičů od té doby dumá, jak je to technicky proveditelné. Zejména ve směru z Prahy pod Branickým mostem. Tohle místo se totiž dostalo do nejednoho instruktážního videa tuzemských autoškol jako typický příklad situace, kde musí řidiči osobních aut pustit před sebe při jízdě v levém pruhu kamioňáky. Ti totiž kvůli nízkému pilíři mostu přezdívaného Most Inteligence pravou částí vozovky neprojedou. „Pruh pro autobusy bude zbudován pouze ve směru do centra. V uvedeném směru pod Branickým mostem místo je. Mezi vozovkou a nejbližším pilířem směrem k Vltavě je to asi dvacet metrů, tak se jen rozšíří násep. Jediné místo, kde bude buspruh z technických důvodů krátce přerušen, je místo napojení Mezichuchelské ulice,“ říká pro deník Metro mluvčí organizátora hromadné dopravy v Praze – Ropid Filip Drápal.

Rozšíření se pomocí stavebních úprav dočká hlavní tah od Příbrami do hlavního města v úseku mezi zastávkou Dostihová a Barrandovský most. Necelé tři kilometry dlouhý pruh má ulevit dopravě také tím, že si tu kromě autobusů budou zkracovat cestu záchranáři. Peníze Praha získala z evropských fondů. I to je jeden z důvodů, proč se stavba s předpokládanými výdaji 420 milionů rozjede až začátkem letošního jara. „V současné chvíli máme pravomocně vydané územní rozhodnutí a stavební povolení, kompletně zpracovanou projektovou dokumentaci a je vybrán zhotovitel. V průběhu března zahájíme přípravné práce, které lze provádět i v zimních měsících a samotnou stavbu pak zahájíme na začátku stavební sezony,“ vysvětluje generální ředitel Technické správy komunikací Jozef Sinčák. Termín dokončení stavby je naplánován na podzim 2023.


Jak ale čtenáři Metra, motoristé i místní z dotčených městských části Hlubočepy, Velká Chuchle a Malá Chuchle dobře vědí, o zbudování buspruhu na Strakonické se hovoří již velmi dlouho. Celá akce je tak podle kritiků ukázkou pomalého tempa úředníků. O pruhu pro autobusy hovořilo již minulé vedení metropole, a to před více než pěti lety. Vše nakonec o rok později vyvrcholilo přemalováním dřívějšího zhruba tříkilometrového odstavného pruhu na západním břehu Vltavy na zbrusu nový pruh vyhrazený pro MHD. Podobně současné vedení Prahy u Lahovic na též ulici „zbudovalo“ s pomocí trochy barvy zhruba pět set metrů dlouhý buspruh, rovněž na místě odstavného.

Stavba na Strakonické

  • Technická správa komunikací má ve skutečnosti stavební povolení na úpravy na Strakonické v rukou od října.
  • Na Strakonické funguje již několik let vyhrazený pruh pro autobusy také pod Barrandovským mostem směrem do centra. Tento pruh je atypicky umístěn vlevo, kde podle údajů Ropid zajišťuje autobusům v případě kolon v Blance úspory někdy i v řádech minut. Při pročítání internetových diskuzí to však spíše vypadá, že by řidiči ocenili spíše pruh pro MHD umístěný v pravé části vozovky. Busy totiž musí v části, kde se Strakonická kříží s Dobříšskou traverzovat znovu doprava.
  • Strakonická alias dálnice D4 je nejen důležitá, ale i slavná. A to nejen proto, že se zde mají v oblasti obce Řitka a jejího okolí posouvat nezákonně umístěné zastávky MHD. O poslední kontroverznější počin se postarali pražští zastupitelé loni v létě. Na místě využívaného přechodu kousek od nájezdu na dálnici D4 nutí řidiče již řadu let zpomalit z 90 na 50 kilometrů v hodině a snižují tu plynulost dopravy. Pražští radní v květnu schválili výběr dodavatele projektové dokumentace, která má v budoucnu vést k vybudování podchodu mezi ulicemi Lesáků a Za Dálnicí v městské části Praha-Zbraslav.
  • Začít se má na přelomu roku 2021 a 2022, a to i přesto, že předchozí vedení metropole možnost zbudování podchodu vylučovalo.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Jako v bavlnce. Na Netflixu okrádají penzisty

Jako v bavlnce Strážce streamu
vydáno 5. března 2021  14:00

Soudem jmenovaná zákonná zástupkyně Marla (Rosamund Pike) podvádí svoje klienty, a místo aby o ně pečovala, získává nad nimi absolutní moc. Její...  celý článek

Sdílené skútry už vandalové neničí. Odrazuje je velmi hlasitý alarm

Na skútrech Blinkee brázdí lidé Prahu od června 2020.
vydáno 5. března 2021  11:34

Provozovatelé elektrovozítek mění strategii. Ke klasickým zákazníkům přibírají kurýry.  celý článek

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Vaše fotky z Prahy