metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír
Strážce streamu
Další 1 fotografie v galerii
Foto z natáčení Ligy spravedlnosti | foto: Warner bros, HBO

STRÁŽCE STREAMU: Bájný režisérský sestřih Ligy spravedlnosti existuje! Za rok bude na HBO

  15:29
Batman, Superman, Aquaman a Wonder Woman zabili před lety ve společném filmu snahy studia Warner Bros vybudovat vlastní superhrdinský vesmír. Máme jim dát ještě šanci?

V Hollywoodu bývá, více než kde jinde, zvykem neposlouchat hlasitou menšinu. Své o tom vědí fanoušci režiséra Zacka Snydera, který kvůli rodinné tragédii nemohl před třemi lety dokončit svůj komiksový snímek Liga spravedlnosti. I přes protesty řady fandů film šel do kin – dotočil ho a především notně přestříhal režisér prvních dvou dílů Avengers Joss Whedon. Výsledkem nebyl kasovní trhák, ale nenáviděný patvar, jenž nadobro zabil snahu studia Warner Bros o propojený vesmír na sebe navazujících filmů. Od té doby se mluví o Snyder Cutu – legendární režisérské verzi Ligy spravedlnosti, která má být daleko lepší, než Whedonem překopaný propadák. O její existenci se dlouho pochybovalo. Nyní se však ukázalo, že existuje. A měli bychom ji vidět na HBO Max někdy příští rok. Tahle novinka rozhodně nemohla chybět v naší webové rubrice Strážce streamu.

Foto z natáčení Ligy spravedlnosti

V kině už ne
Když Zack Snyder natočil film Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, jež Lize spravedlnosti dějově předchází, odcházeli někteří fandové z kina zklamaní. Vyložených milovníků tohoto filmu je opravdu pomálu a já se hrdě řadím mezi ně. Pak ale dorazila Liga spravedlnosti, která v kinech nejen dostatečně nevydělala, ale také se zhnusila téměř všem divákům. Právě tehdy se začal psát příběh Snyder Cutu – bájného režisérského majstrštyku, který má pouhým přidáním několika klíčových scén a vyndáním těch na sílu do filmu nacpaných Whedonem vykouzlit z nenáviděné srágory skvělý film. 

Liga spravedlnosti (Justice League)

  • Film byl natočen Zackem Snyderem v roce 2017 na motivy komiksových sešitů.
  • Hrají: Ben Affleck, Gal Gadot, Henry Cavill, Ezra Miller, Jason Momoa, Ray Fisher, Amy Adams, Jeremy Irons, J.K. Simmons, Diane Lane, Connie Nielsen, Ciarán Hinds, Amber Heard, Joe Morton, Lisa Loven Kongsli, Ingvar Sigurðsson, Billy Crudup, David Thewlis, Ágústa Eva Erlendsdóttir, Michael McElhatton, John Dagleish, Lara Decaro a další.
  • Děj snímku vypráví o tom, jak po Supermanově smrti hledají Batman a Wonder Woman do týmu rekruty s nadlidskými schopnostmi, aby zachránili lidstvo před hrozbou přicházející z jiného světa - Steppenwolfem. Dají dohromady tým superhrdinů známý jako Liga spravedlivých. Ty tvoří Batman, Wonder Woman, Aquaman, Cyborg, Flash a oživený Superman.

Fanouškovské weby se roky plnily náznaky. Začaly se objevovat pokoutně pořízené informace, že onen sestřih někde je, někdo jej viděl a že jde o nejlepší film všech dob. Postupem času otravné spekulace začal přiživovat sám Snyder i většina původních herců včetně Bena Afflecka (Batman), Henryho Cavilla (Superman), Jasona Momoy (Aquaman) a Gal Gadot (Wonder Woman). Stanice HBO Max nyní potvrdila, že se s bájným sestřihem fandové exkluzivně shledají příští rok na jejích obrazovkách a tedy i streamovacích platformách. Do dokončení projektu by se mělo údajně investovat třicet milionů dolarů. Navíc se šeptá, že výsledek nedorazí v podobě filmu, ale půjde o minisérii rozdělenou na třicetiminutové části. Důvod je prostý – ve střižně neskončil dostatek materiálu na uspokojení fanouškovských chutí a vytvoření fungujícího celovečerního snímku. Příběh tak bude s největší pravděpodobností nutné vyprávět epizodně.

Liga spravedlnosti nejsou Avengers
Vše nyní nasvědčuje tomu, že zhruba osmdesát procent materiálu z Whedonovy verze Ligy spravedlnosti ještě stihl natočit sám Snyder. Z natáčení tehdy odešel kvůli náhlému úmrtí dcery. Režisér Avengers Whedon poté pracoval několik týdnů na přetáčkách, které však vyznění některých scén několikrát výrazně ovlivnilo. Jeho zásah se pak nejvíce projevil v tom, že řadu klíčových scén, které diváci znali z upoutávek, jednoduše vyndal. Ve střižně mělo zůstat devadesát minut a původní Snyderova verze měla mít tři a půl hodiny. Snyder Cut uvidíme za rok a poté se skutečně rozhodne o tom, zda režisér úspěšných komiksových filmů Watchmen či 300: Bitva u Thermopyl natočil skutečně geniální dílo, které mu jiní zničili. Osobně si myslím, že jsou očekávání fanoušků tak vyšponovaná, že je snad uspokojit ani nepůjde.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Maraton Star Wars a marvelovek

  • Pokud si zkusíte dát maraton komiksových filmů od DC, tak propojený příběh mají Muž z oceli, Batman vs. Superman, Liga spravedlnosti, Wonder Woman, Aquaman a Shazam! Za dobré filmy se dají označit čtyři z nich. Které to jsou, však již musíte zjistit sami.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek