metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Old Guard: Nesmrtelní s Charlize Theron v hlavní roli | foto: Netflix

STRÁŽCE STREAMU: Charlize Theron je sice Nesmrtelná, ale na Netflixu průměrná

  15:20
Netflixovský snímek Old Guard: Nesmrtelní je i po dvou týdnech stále jednou z největších tuzemských hitovek této internetové televize. A to i přesto, že se o akční komiksové adaptaci s válečnicí Charlize Theron v hlavní roli na českém internetu mnoho pozitiv nedočtete. Má smysl se na tuhle průměrnost mrknout?

Charlize Theron a její komando nesmrtelných budou jednou přesně tím filmem, na jehož děj či jeho existenci celkově si po pár měsících ani nevzpomenete. Režisérku Ginu Prince-Bythewood však vykopli Nesmrtelní k ambicióznějším a hlavně výrazně dražším projektům, než ke kterým se doposud měla možnost dostat. Jedním z těchto projektů má být film Woman King vyprávějící o vojenské jednotce složené výhradně z žen. Jak je ale možné, že snímek Old Guard: Nesmrtelní slaví takový úspěch, i když jde o průměrnou nudu? Tohle téma jsme si vybrali pro naši internetovou rubriku Strážce streamu.

Old Guard: Nesmrtelní s Charlize Theron v hlavní roli

Z komiksu na obrazovku
To, že mají lidé komiksy v oblibě, na Netflixu dobře vědí. Vypovídá o tom nejen nedávný úspěch snímku Vyproštění s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli (článek o filmu najdete zde), ale také dřívější spolupráce s Marvelem, jež fanouškům přinesla seriály Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist či The Punisher. Spolupráce s Marvelem ale se spuštěním internetové televize Disney+ padla, a tak se Netflix zaměřil na předlohy od jiných vydavatelství. Komiksová série vydavatelství Image Comics s názvem Old Guard se zdála ideální.

Old Guard: Nesmrtelní

  • Režie: Gina Prince-Bythewood
  • Předloha: Greg Rucka (komiks)
  • Hrají: Charlize Theron, KiKi Layne, Matthias Schoenaerts, Marwan Kenzari, Luca Marinelli, Chiwetel Ejiofor, Harry Melling, Van Veronica Ngo, Natacha Karam, Mette Towley, Anamaria Marinca, Micheal Ward, Joey Ansah a další.

Smrt jim sluší
„Sloužit navěky je těžší, než se zdá. Tajná skupina záhadných vojáků, kteří nikdy neumírají, chrání pod vedením bojovnice Andy (Charlize Theron) smrtelný svět už stovky let. Jednotka dostane zakázku na záchrannou misi, při které dojde k odhalení jejich nadpřirozených sil. Andy spolu s nejnovější členkou týmu Nile (Kiki Layne) musí jednotce pomoct s likvidací těch, kdo se za každou cenu snaží replikovat a prodávat jejich superschopnosti.“ Tak zní oficiální text distributora, kterým nastiňuje děj třeba na portálu Česko-slovenské filmové databáze. Zde se hodnocení filmu pohybuje okolo šedesáti procent, což není úplně zlé. Když si však projdete komentáře uživatelů, zjistíte, že většina z nich v průběhu sledování nejednou zívala.

Unavení diváci
Vzhledem k rostoucí popularitě streamovacích služeb, kterou přikrmila i koronavirová pandemie, jsou na těchto platformách populární i filmy, po nichž by jinak pes neštěkl. V Čechách jsme na tom o něco lépe než třeba v Americe. Do kina můžeme zajít alespoň na průměrného Havla či vyčpělé Bobule. Když se ale objeví v téhle době akční hitovka s Charlize Theron v hlavní roli, sáhneme po ní stejně automaticky jako naši západní sousedé. Co na tom, že místo slibované akce v reálu dostáváme hlavně prázdné a unylé televizní dialogy o tom, jaká je nesmrtelnost otrava. Ve správných rukách mohla z námětu nesmrtelného komanda bojujícího proti zlu vzniknout svižná béčková podívaná, která se nebere vážně. Problém je však v tom, že bohužel nevznikla.

Old Guard: Nesmrtelní s Charlize Theron v hlavní roli

Proč tak vážně?
Režisérka Gina Prince-Bythewood se chtěla zaměřit na postavy a ukázat, že věčně umírat a zase ožívat může být dost na prd. Nic proti existenciálním dialogům, pokud se neoposlouchají ani ne za pět minut stopáže. Navíc snímek ztrácí tempo i tím, že se scénáristé snaží v rámci budování univerza kolem postav vršit jeden nápad a námět za druhým. Na některé odpovědi dojde až v potitulkové scéně, na jiné si budeme muset počkat na případné pokračování. Je ale pravděpodobné, že se většiny z nich nedočkáme.

Ústřední tým zabijáků se tak většinu filmu vykecává v nějakém kostelíku či jiné díře a divák se ptá proč. Proč tak vážně? No a pak tu máme otravného záporáka a divně useknutý konec. Ale budiž, je tu ještě Charlize.

Nová Angelina Jolie?
Můj kamarád Spooner z webu moviezone.cz, jehož recenzi na Old guard: Nesmrtelní mimochodem doporučuji, upozornil na poměrně smutný fakt. Předních hollywoodských hereček, které by se pokoušely stát ve svých filmech uvěřitelnou akční hrdinkou, je pořád jako šafránu. Jeden čas tuto ligu kopala Angelina Jolie, v posledních letech ji pak na této pozici vystřídala Charlize Theron. Bohužel si však vybírá si ke se svým žánrovým pokusům spíše průměrně filmy.

Atomic Blonde

Koukat či nekoukat
Pokud se vám líbilo třeba špiónské drama s Charlize Theron v hlavní roli – Atomic Blonde, klidně si Old Guard: Nesmrtelní dejte. Jde totiž o stejně nenáročnou a veskrze televizní zábavu, ve které je občas slušná akce. Osobně se těším, až příští rok dorazí do kin film Rychle a zběsile 9, kde si Charlize opět střihne záporáckou kyberteroristku. A ta se, na rozdíl od Charlize v Nesmrtelných, nezakecá.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Oblíbené seriály končí

Kromě toho, že Netflix neprodloužil některé své série, také nedávno odhalil svých top deset nejpopulárnějších filmů. V nejnovějším žebříčku nicméně ještě nefigurují vysoká čísla novinky Old Guard: Nesmrtelní. Na prvním místě je nyní Vyproštění, které zhruba měsíc od premiéry zhlédlo 99 milionů lidí. Druhý je Bird Box (89 milionů), třetí Spravedlnost podle Spensera (85), čtvrtý 6 Underground (83) a páté místo drží Vražda na jachtě s Adamem Sandlerem a Jennifer Aniston, která nasbírala 73 milionů zhlédnutí. Druhé polovině žebříčku pak vládne Irčan Martina Scorseseho (64), dále Affleckova Trojí hranice (63), komedie Ta druhá (59), trýznivý horor Díra (56) a romantika Dokonalé rande se 48 miliony. Viděli jste je všechny?

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek