metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Úterý, 1. prosince 2020. Svátek má Iva.
Sacha Baron Cohen (vlevo) a Jeremy Strong Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Sacha Baron Cohen (vlevo) a Jeremy Strong | foto: Chicagský tribunál

STRÁŽCE STREAMU: Chicagský tribunál je buldozerem žebříčků. Na Netflixu i ČSFD

23. října 2020  15:27 Filip Jaroševský Metro.cz
Už jste stihli zkouknout Chicagský tribunál? Pokud ne, tak to určitě brzy napravte. Tohle soudní drama, které je od minulého pátku k vidění na internetové televizi Netflix, totiž umí šlapat na plyn i v momentech, kdy postavy „jen“ nečinně posedávají v soudní síni. A jak říkají ti nejnadšenější diváci i recenzenti, není tu jediné zbytečné slovo navíc. A to má snímek 130 minut.

Přesvědčit kamaráda, natož čtenáře, aby si co nejdříve sehnal a pustil nový netflixovský kousek Chicagský tribunál, nejde jednou větou. Mohl bych se o to pokusit, ale nemyslím si, že by to zafungovalo. Vlastně ani mě tenhle 125. nejlepší snímek na portálu Československé filmové databáze (ČSFD) na první dobrou nelákal. Je ale tak zatraceně dobrý, že nesměl chybět v naší webové rubrice Strážce Streamu.

Yahya Abdul-Mateen II (vlevo) Mark Rylance

Yahya Abdul-Mateen II (vlevo) Mark Rylance

Lákadla a očekávání
To, co bylo v roce 1968 zamýšleno jako pokojný protest proti sjezdu demokratů, se záhy zvrtlo ve vlnu násilí a střetů s policií. Organizátoři protiválečných protestů byli obviněni z podněcování nepokojů a soudní proces, který následoval, je jedním z nejznámějších vůbec. Tuhle silnou kapitolu z dějin americké justice chtěl původně odvyprávět asi nejznámější režisér všech dob Steven Spielberg. Za jeho odstoupení z projektu může být dnes vděčný scénárista snímku Aaron Sorkin, který zvládl obě role na jedničku. Právě scénář, který tenhle scénárista filmů Sociální síť a Pár správných chlapů chystal neuvěřitelných dvanáct let, je snad největším kladem filmu. A to píši s plným vědomím toho, jak vynikající herecké výkony se na obrazovce odehrávají.

Chicagský tribunál

  • Režie: Aaron Sorkin
  • Scénář: Aaron Sorkin
  • Hudba: Daniel Pemberton
  • Hrají: Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Michael Keaton, Yahya Abdul-Mateen II, Joseph Gordon-Levitt, Jeremy Strong, Thomas Middleditch, Frank Langella, Mark Rylance, Kelvin Harrison Jr., Alex Sharp a další.

Vítejte v šedesátkách
Máme tu skvělého Marka Rylance, Franka Langellu, Eddieho Redmaynea či velice střídmě použitého Michaela Keatona. Toho opravdového ducha šedesátek tu pak prezentují výrazní hipíci v podání Jeremyho Stronga a Sachy Barona Cohena. U něj budou možná někteří diváci překvapeni jeho místy velmi vážnou hereckou polohou. Kdo ale viděl vynikající seriál Agent (The Spy), který mě osobně na Netflixu loni na podzim naprosto pohltil, ten bude vědět, co čekat. A také to dostane.

Postav je tu mnoho a jsou užívány chytře. Yahya Abdul-Mateen II jako Bobby Seale, Mark Rylance jako William Kunstler byli pro mě také velmi příjemným kořením, ale v zásadě nemůžu vyzdvihnout jeden výkon nad druhým. Po pár dnech od projekce se mi stále vybavuje popletený Langellův soudce a vtipkující Cohen. Naštěstí je ale toho mnohem více.

Sacha Baron Cohen (vpravo)

Sacha Baron Cohen (vpravo)

Hipíci a válka
Chicagský tribunál je řemeslně kvalitní snímek, kterému podráží nohy snad jen subžánr soudního dramatu. Osobně mě ale snímek také díky dobře zvoleným a často velmi emotivním a akčním flashbackům natolik vtáhnul, že ho nelze označit za statický. Chicagský tribunál se měl původně objevit v kinech před prezidentskými volbami a ani u nás po víkendové demonstraci a následné potyčce několika lidí s policií na Staroměstském náměstí v Praze nepůsobí právě jako snímek bez agendy. Na to ale tvůrci v minulém desetiletí, kdy se snímek začal připravovat, nejspíš ani nepomysleli. I Cohen byl nakonec obsazen těsně poté, co si zahrál slavného Borata. A vidíte, za chvilku tu máme jeho druhý díl.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Nejlepší kinofilm roku Gentlemani

Režisér Guy Ritchie uvedl skvělé Gentlemany do kin ve stejný rok jako svého hraného Aladina od Walta Disneye. Tahle fantasy pohádka ale utržila v kinech přes miliardu amerických dolarů a chystá se její druhý díl. Za nás by měl spíš natočit Sindibádova dobrodružství. A nebo líp. Na adaptace animáků se vykašlat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zprávy o koronaviru? Stačí maximálně jednou denně

Olga Kunertová
vydáno 1. prosince 2020  12:10

Svátky klepou na dveře a dobrá nálada se pořád někde toulá. Koronavirus otřásl celým světem a na každého z nás jdou místo veselí spíše chmury. Co s tím...  celý článek

Muži museli na frontu, v tramvajích je nahradily ženy. Je to už 105 let

První ženy (1915)
vydáno 1. prosince 2020  7:23

První průvodčí-ženy nastoupily do práce 1. prosince 1915.   celý článek

Svět se digitalizuje, agenti pojišťoven zbrojí na útočníky

Hacker (ilustrační foto)
vydáno 1. prosince 2020  5:27

Velký přesun „papírové“ práce nejen do formátu home office láká počítačové útočníky. Leccos si lze proto pojistit.  celý článek

Voodoo, šimpanz, „Pražák“ a něžná symfonie džungle

Fast Food Orchestra (Filip Vondrášek v čepici a kostkované košili)
vydáno 30. listopadu 2020  7:00

Máte rádi houpavé reggae a ryčné ska? Pak budete znát kapelu Fast Food Orchestra. Holdujete metalu, elektru či dechovce? Nebojte. Rozhovor s frontmanem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy