metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Sacha Baron Cohen (vlevo) a Jeremy Strong | foto: Chicagský tribunál

STRÁŽCE STREAMU: Chicagský tribunál je buldozerem žebříčků. Na Netflixu i ČSFD

  15:27
Už jste stihli zkouknout Chicagský tribunál? Pokud ne, tak to určitě brzy napravte. Tohle soudní drama, které je od minulého pátku k vidění na internetové televizi Netflix, totiž umí šlapat na plyn i v momentech, kdy postavy „jen“ nečinně posedávají v soudní síni. A jak říkají ti nejnadšenější diváci i recenzenti, není tu jediné zbytečné slovo navíc. A to má snímek 130 minut.

Přesvědčit kamaráda, natož čtenáře, aby si co nejdříve sehnal a pustil nový netflixovský kousek Chicagský tribunál, nejde jednou větou. Mohl bych se o to pokusit, ale nemyslím si, že by to zafungovalo. Vlastně ani mě tenhle 125. nejlepší snímek na portálu Československé filmové databáze (ČSFD) na první dobrou nelákal. Je ale tak zatraceně dobrý, že nesměl chybět v naší webové rubrice Strážce Streamu.

Yahya Abdul-Mateen II (vlevo) Mark Rylance

Lákadla a očekávání
To, co bylo v roce 1968 zamýšleno jako pokojný protest proti sjezdu demokratů, se záhy zvrtlo ve vlnu násilí a střetů s policií. Organizátoři protiválečných protestů byli obviněni z podněcování nepokojů a soudní proces, který následoval, je jedním z nejznámějších vůbec. Tuhle silnou kapitolu z dějin americké justice chtěl původně odvyprávět asi nejznámější režisér všech dob Steven Spielberg. Za jeho odstoupení z projektu může být dnes vděčný scénárista snímku Aaron Sorkin, který zvládl obě role na jedničku. Právě scénář, který tenhle scénárista filmů Sociální síť a Pár správných chlapů chystal neuvěřitelných dvanáct let, je snad největším kladem filmu. A to píši s plným vědomím toho, jak vynikající herecké výkony se na obrazovce odehrávají.

Chicagský tribunál

  • Režie: Aaron Sorkin
  • Scénář: Aaron Sorkin
  • Hudba: Daniel Pemberton
  • Hrají: Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Michael Keaton, Yahya Abdul-Mateen II, Joseph Gordon-Levitt, Jeremy Strong, Thomas Middleditch, Frank Langella, Mark Rylance, Kelvin Harrison Jr., Alex Sharp a další.

Vítejte v šedesátkách
Máme tu skvělého Marka Rylance, Franka Langellu, Eddieho Redmaynea či velice střídmě použitého Michaela Keatona. Toho opravdového ducha šedesátek tu pak prezentují výrazní hipíci v podání Jeremyho Stronga a Sachy Barona Cohena. U něj budou možná někteří diváci překvapeni jeho místy velmi vážnou hereckou polohou. Kdo ale viděl vynikající seriál Agent (The Spy), který mě osobně na Netflixu loni na podzim naprosto pohltil, ten bude vědět, co čekat. A také to dostane.

Postav je tu mnoho a jsou užívány chytře. Yahya Abdul-Mateen II jako Bobby Seale, Mark Rylance jako William Kunstler byli pro mě také velmi příjemným kořením, ale v zásadě nemůžu vyzdvihnout jeden výkon nad druhým. Po pár dnech od projekce se mi stále vybavuje popletený Langellův soudce a vtipkující Cohen. Naštěstí je ale toho mnohem více.

Sacha Baron Cohen (vpravo)

Hipíci a válka
Chicagský tribunál je řemeslně kvalitní snímek, kterému podráží nohy snad jen subžánr soudního dramatu. Osobně mě ale snímek také díky dobře zvoleným a často velmi emotivním a akčním flashbackům natolik vtáhnul, že ho nelze označit za statický. Chicagský tribunál se měl původně objevit v kinech před prezidentskými volbami a ani u nás po víkendové demonstraci a následné potyčce několika lidí s policií na Staroměstském náměstí v Praze nepůsobí právě jako snímek bez agendy. Na to ale tvůrci v minulém desetiletí, kdy se snímek začal připravovat, nejspíš ani nepomysleli. I Cohen byl nakonec obsazen těsně poté, co si zahrál slavného Borata. A vidíte, za chvilku tu máme jeho druhý díl.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Nejlepší kinofilm roku Gentlemani

Režisér Guy Ritchie uvedl skvělé Gentlemany do kin ve stejný rok jako svého hraného Aladina od Walta Disneye. Tahle fantasy pohádka ale utržila v kinech přes miliardu amerických dolarů a chystá se její druhý díl. Za nás by měl spíš natočit Sindibádova dobrodružství. A nebo líp. Na adaptace animáků se vykašlat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek