metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Sobota, 22. ledna 2022. Svátek má Slavomír.
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Sacha Baron Cohen (vlevo) a Jeremy Strong | foto: Chicagský tribunál

STRÁŽCE STREAMU: Chicagský tribunál je buldozerem žebříčků. Na Netflixu i ČSFD

  15:27
Už jste stihli zkouknout Chicagský tribunál? Pokud ne, tak to určitě brzy napravte. Tohle soudní drama, které je od minulého pátku k vidění na internetové televizi Netflix, totiž umí šlapat na plyn i v momentech, kdy postavy „jen“ nečinně posedávají v soudní síni. A jak říkají ti nejnadšenější diváci i recenzenti, není tu jediné zbytečné slovo navíc. A to má snímek 130 minut.

Přesvědčit kamaráda, natož čtenáře, aby si co nejdříve sehnal a pustil nový netflixovský kousek Chicagský tribunál, nejde jednou větou. Mohl bych se o to pokusit, ale nemyslím si, že by to zafungovalo. Vlastně ani mě tenhle 125. nejlepší snímek na portálu Československé filmové databáze (ČSFD) na první dobrou nelákal. Je ale tak zatraceně dobrý, že nesměl chybět v naší webové rubrice Strážce Streamu.

Yahya Abdul-Mateen II (vlevo) Mark Rylance

Lákadla a očekávání
To, co bylo v roce 1968 zamýšleno jako pokojný protest proti sjezdu demokratů, se záhy zvrtlo ve vlnu násilí a střetů s policií. Organizátoři protiválečných protestů byli obviněni z podněcování nepokojů a soudní proces, který následoval, je jedním z nejznámějších vůbec. Tuhle silnou kapitolu z dějin americké justice chtěl původně odvyprávět asi nejznámější režisér všech dob Steven Spielberg. Za jeho odstoupení z projektu může být dnes vděčný scénárista snímku Aaron Sorkin, který zvládl obě role na jedničku. Právě scénář, který tenhle scénárista filmů Sociální síť a Pár správných chlapů chystal neuvěřitelných dvanáct let, je snad největším kladem filmu. A to píši s plným vědomím toho, jak vynikající herecké výkony se na obrazovce odehrávají.

Chicagský tribunál

  • Režie: Aaron Sorkin
  • Scénář: Aaron Sorkin
  • Hudba: Daniel Pemberton
  • Hrají: Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Michael Keaton, Yahya Abdul-Mateen II, Joseph Gordon-Levitt, Jeremy Strong, Thomas Middleditch, Frank Langella, Mark Rylance, Kelvin Harrison Jr., Alex Sharp a další.

Vítejte v šedesátkách
Máme tu skvělého Marka Rylance, Franka Langellu, Eddieho Redmaynea či velice střídmě použitého Michaela Keatona. Toho opravdového ducha šedesátek tu pak prezentují výrazní hipíci v podání Jeremyho Stronga a Sachy Barona Cohena. U něj budou možná někteří diváci překvapeni jeho místy velmi vážnou hereckou polohou. Kdo ale viděl vynikající seriál Agent (The Spy), který mě osobně na Netflixu loni na podzim naprosto pohltil, ten bude vědět, co čekat. A také to dostane.

Postav je tu mnoho a jsou užívány chytře. Yahya Abdul-Mateen II jako Bobby Seale, Mark Rylance jako William Kunstler byli pro mě také velmi příjemným kořením, ale v zásadě nemůžu vyzdvihnout jeden výkon nad druhým. Po pár dnech od projekce se mi stále vybavuje popletený Langellův soudce a vtipkující Cohen. Naštěstí je ale toho mnohem více.

Sacha Baron Cohen (vpravo)

Hipíci a válka
Chicagský tribunál je řemeslně kvalitní snímek, kterému podráží nohy snad jen subžánr soudního dramatu. Osobně mě ale snímek také díky dobře zvoleným a často velmi emotivním a akčním flashbackům natolik vtáhnul, že ho nelze označit za statický. Chicagský tribunál se měl původně objevit v kinech před prezidentskými volbami a ani u nás po víkendové demonstraci a následné potyčce několika lidí s policií na Staroměstském náměstí v Praze nepůsobí právě jako snímek bez agendy. Na to ale tvůrci v minulém desetiletí, kdy se snímek začal připravovat, nejspíš ani nepomysleli. I Cohen byl nakonec obsazen těsně poté, co si zahrál slavného Borata. A vidíte, za chvilku tu máme jeho druhý díl.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Nejlepší kinofilm roku Gentlemani

Režisér Guy Ritchie uvedl skvělé Gentlemany do kin ve stejný rok jako svého hraného Aladina od Walta Disneye. Tahle fantasy pohádka ale utržila v kinech přes miliardu amerických dolarů a chystá se její druhý díl. Za nás by měl spíš natočit Sindibádova dobrodružství. A nebo líp. Na adaptace animáků se vykašlat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Varování na záchod na náměstí Kinských, který kradl mince, přišlo od čtenáře. Rozbil ho vandal

vydáno 21. ledna 2022  5:11

Na nefunkční WC upozornil deník Metro všímavý a současně rozezlený čtenář. Zoufalí Pražané si tu kvůli nepřístupné budce museli ulevovat u stromu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy