metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.
Tým kuchařů soupeří v rychlé soutěži o to, kdo lépe zvládne ikonická jídla... Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Tým kuchařů soupeří v rychlé soutěži o to, kdo lépe zvládne ikonická jídla světové kuchyně. | foto: Netflix

STRÁŽCE STREAMU: Chybí vám MasterChef? Zkraťte si čekání vařením, na něž koukal i Forejt

10. července 2020  16:38 Filip Jaroševský Metro.cz
Televize Nova se k vysílání druhé části aktuální řady kuchařské show MasterChef Česko vrátí po „nucené“ pauze až na konci léta. Někteří fandové proto během čekání sahají po starších řadách či méně kvalitních alternativách soutěže. Rozhodli jsme se proto doporučit všem nedočkavcům více než plnohodnotnou náhradu, na kterou koukal i porotce MasterChefa Zdeněk Forejt. Ke zhlédnutí je kde jinde než na streamu.

Z pořadu MasterChef Česko si udělali čeští diváci tradici již v roce 2015. Jistě se ale najde jen málo příznivců této soutěže, které do křesel a gaučů v obývacích pokojích definitivně nepřikovali až šefkuchaři porotci Jan Punčochář, Radek Kašpárek a Přemek Forejt. Tahle trojka si své televizní role udržela až do aktuální třetí sezony, která byla na léto přerušena. Oficiální náhradou, se kterou Nova přišla, mají být recepty, tipy, rady a podobné nesmysly od porotců i finalistů. A to kde jinde než na sociálních sítích této stanice. Ty však naštěstí nejsou jedinou záplatou, která může vyplnit divácké chutě na kvalitní kuchařskou reality show. Soutěž o amatérských kuchařích bojujících o titul MasterChef lze totiž pohodlně nahradit pořadem The Final Table. O jeho kvalitách se vás pokusí přesvědčit nejen naše internetová rubrika Strážce streamu. V minulosti jej totiž doporučoval také sám Přemek Forejt.

Kulinární kritik Andrew Knowlton

Kulinární kritik Andrew Knowlton

Bez trpaslice Pavlíny
Nejprve si asi shrňme, co je na MasterChefovi vlastně tak zábavné a fajn. Není to jen o sympatické partě amatérských kuchařů, kteří na televizní obrazovce bojují o jakýsi rádoby titul a výhru půl milionu korun. Jsou to hlavně emoce, rozvíjející se schopnosti a osudy jednotlivých aktérů i netradiční kulinářské výtvory, na něž je radost pohledět. A to vše a ještě mnohem víc zvládá i dva roky starý The Final Table.

The Final Table: Soutěž o titul

  • Pořadem provází Andrew Knowlton
  • Online od 20. 11. 2018

Internetová platforma Netflix, jak je jejím dobrým zvykem, v oficiální synopsi o svém pořadu mnoho neprozrazuje. „Týmy elitních kuchařů dělají všechno pro to, aby ohromily nejmlsnější jazýčky světa. V soutěži plné hvězd připravují devět klasických národních jídel,“ píše Netflix na portálu československé filmové databáze csfd.cz. Zde má mimochodem The Final Table krásných 85 procent, čímž se nemůže ani zdaleka pochlubit žádná z řad MasterChefa. Pravda, ve The Final Table není mamánek Pája, vulgární a kontroverzní trpaslice Pavlína, pohodář Pepa či již vypadnuvší exot Dědek. Za to jsou tu však lidé, kteří umějí vařit. A to na výbornou.

Ke stolu s profíky
Dvanáct dvojic profesionálních kuchařů z celého světa, kteří se v minulosti pracovně setkali a jsou proto minimálně dobří známí, vaří v každém díle typické jídlo dané světové země. Nejdřív pro porotu složenou z místních celebrit, tři nejslabší týmy pak vaří pro největšího šéfkuchaře té konkrétní země. Kdo je v daném díle nejslabším hráčem, ten končí. Žádné zdržovačky, žádné podrazy a laciné ždímání emocí. Přesto vám tenhle pořad, vymyšlený food kritikem Andrewem Knowltonem, přinese mnoho příjemných zážitků. Místo taktizování a strategií tu totiž máme koncept, který šlape. Kuchaři jsou precizní, profesionální a neskutečně rychlí. Že to zní trochu suše? Možná, ale tihle borci dávají doslova všanc svou profesní reputaci. Když něco zkazí, budou mít u sebe doma z ostudy kabát. Ve finálovém díle se pak devět renomovaných kuchařských rozhodčích z každé epizody vrátí a u závěrečného velkého stolu – The Final Table chtějí přivítat mezi sebe jako sobě rovného vítěze této show. Aby ale uspěl, musí uvařit nejen své specifické jídlo, ale prokázat schopnost zamíchat kartami kulinářského světa.

Tým kuchařů soupeří v rychlé soutěži o to, kdo lépe zvládne ikonická jídla světové kuchyně.

Tým kuchařů soupeří v rychlé soutěži o to, kdo lépe zvládne ikonická jídla světové kuchyně.

Kamarádi od vařečky
V pořadu natáčeném před dvěma lety v americkém Los Angeles se bohužel neobjeví Češi. Můžeme se jen dohadovat, zda to bylo kvůli podobnosti naší kuchyně s tou německou a slovenskou (ty ale v soutěži také nejsou), či jsme svými pokrmy přinesli světu méně nového než Ekvádor či Kanada. V prvním dílu se vaří kuchyně mexická, v dalším pak španělská nebo britská. Nechybí ani Brazílie, Indie, Itálie, Japonsko, Francie a samozřejmě USA. Během soutěže se dá tedy i příjemně dovzdělat a seznámit se s národními pokrmy zemí, kam se možná osobně nikdy nepodíváme.

Neradostná kuchařina
Podle recenze na webu britského deníku The Guardian je koukání na The Final Table i přes všechna lákadla šíleně frustrující a neradostné. Zkuste dát tomuhle pořadu na Netflixu šanci a napište nám do komentářů, zda máte stejný názor. Pokud ano, nezbude, než počkat na konec léta.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Vzhůru na Eurovizi

  • Komediální příběh Larse (Will Ferrell) a Sigrit (Rachel McAdams) ve filmu Eurovize bývá přirovnáván k Ferrellově starší pecce Ledově ostří z roku 2007. Tahle taškařice pak odkazuje na romantickou klasiku Ledové ostří z roku 1992. Ta se k nelibosti mnoha fandů dočkala třech pokračování. To poslední s podtitulem Oheň a led mělo premiéru před deseti lety. A zahrála si v něm dnešní herecká hvězdička známá ze seriálu Arrow Stephen Amell.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám