metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Pondělí, 1. června 2020. Svátek má Laura.
Star Wars: Klonové války je americký animovaný sci-fi seriál, navazující na...
Další 2 fotografie v galerii
Star Wars: Klonové války je americký animovaný sci-fi seriál, navazující na stejnojmenný animovaný film. Premiérově vysílán byl v letech 2008–2014. | foto: Lucasfilm

STRÁŽCE STREAMU: HBO láká k maratonu Star Wars či marvelovek

15. května 2020  15:54 Filip Jaroševský Metro.cz
V těchto týdnech se na službě HBO GO objevuje téměř kompletní seriál Star Wars: Klonové války. Druhá až pátá řada jsou v češtině oficiálně dostupné vůbec poprvé.

Předplatit si některou ze streamovacích platforem neznamená jen trnout v očekávání filmových a seriálových novinek, ale také si užívat možnosti zhlédnout pěkně pohromadě staré dobré známé. Na tento fakt sází internetová televize HBO GO, která v těchto dnech přináší svým divákům hned několik příležitostí strávit klidně i několik dní v kuse při sledování jednoho propojeného příběhu. Na své službě proto postupně uvádí většinu sezon animovaného seriálu z prostředí Hvězdných válek - Star Wars: Klonové války. Některé budou s českým dabingem uvedeny vůbec poprvé. Až do konce května lze také ve vašem obýváku uspořádat domácí maraton filmů z marvelovského filmového vesmíru. Tyto události nemohou chybět v naší webové rubrice Strážce streamu.

Klony útočí
Seriál Star Wars: Klonové války (Star Wars: The Clone) si odbyl premiéru v roce 2008. Do letoška se dočkal sedmi sérií a podle hodnocení na portálu Česko-slovenské filmové databáze csfd.cz patří díky množství fanouškům k těm vůbec nejoblíbenějším. Námětem seriálu jsou události mezi druhou a třetí epizodou, takzvané Klonové války. Děj ale klade důraz na celou řadu vedlejších linií a postav, jež divákům dokreslují pozadí událostí, které ovlivnily druhou a třetí filmovou epizodu. Setkáme se zde i se starými známými jako je Yoda, Obi-Wan Kenobi a další rytíři řádu Jedi vedoucí armádu republiky proti nové Separatistické armádě droidů. Rozdíl mezi animovanou sérií, která pod hlavičkou Hvězdných válek rovněž vznikla, je využití 3D animace. Jako první díl seriálu, takzvaný pilot, posloužil seriálu stejnojmenný animovaný snímek, který se v tuzemsku dočkal v roce 2008 premiéry i v tuzemských kinech. Ten lze shlédnout online například v internetové televizi O2 TV.

Ahsoka Tano je fiktivní postava z filmové série Star Wars pocházející z rasy Togruta. Za Klonových válek byla členkou řádu jedi v hodnosti padawan. Mistr Yoda rozhodl o jejím přiřazení k Anakinu Skywalkerovi.

Nadabovaný Anakin
Český dabing si fanoušci u Hvězdných válek dlouhou dobu díky kvalitnímu překladu pochvalovali. Seriál Klonové války se nejdříve dočkal dabingu první série, kdy se k němu vrátili původní filmoví dabéři. Následně však dlouho žádný další nevznikl. Onou výjimkou z pravidla byla televizní stanice AXN, jež si objednala překlad zkrácené šesté série, kde došlo k několika fanoušky nešťastně přijatým změnám v obsazení. Kolem dabingu dalších řad však až doposud vládlo ticho. První řada byla zčásti předabována, jelikož Bohumil Švarc, který propůjčil hlas hraběti Dookuovi, zemřel a studio si přálo mít dabing konzistentní u všech sérií. Postavy Ahsoky, Obi-Wana a dalších se také dočkaly změny dabérů, které nyní můžete slyšet na HBO GO. Podle reakcí fanoušků na sociálních sítích se zdá, že se nový dabing velmi povedl. Kompletní přehled hlasů jednotlivých postav si lze nastudovat na podrobném fanouškovském fóru dabingforum.cz.

Marvelovský maraton bez Hulka
Streamovací služba HBO GO do své nabídky krátkodobě zařazuje většinu titulů ze stáje Marvelu zhruba od poloviny dubna. Marvelovský maraton tak můžete započít třeba prvními dvěma díly Iron Mana, trojicí výprav Kapitána Ameriky či kompletní trilogií dobrodružstvích boha hromu Thora. Od května je zde také ke zhlédnutí Dr. Strange, Black Panther, Strážci Galaxie 1 a 2 a v poslední fázi maratonu celý superhrdinský tým Avengers ve snímcích Avengers, Avengers: Age of Ultron a Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame. Na všechny výše zmíněné snímky se budete moci podívat kdykoli do 31. května, tedy s výjimkou Avengers. Ti se v nabídce udrží až do 7. června. Na chronologii příběhových linek (každý film se odehrává jindy a ne vždy po sobě) na HBO příliš nedbají. Stejně tak jako na fakt, že ve výčtu titulů chybí třeba třetí Iron Manovo dobrodružství či výrobně druhá marvelovka Neuvěřitelný Hulk.

Marvel sem, Marvel tam, Marvel kam se podívám
Začínáte se v tom výčtu titulů ztrácet? Nejste v tom sami. Podobně jako u ságy filmů z prostředí Hvězdných válek existují dva způsoby, jak zhlédnout všech 21 filmů. A je nasnadě, že si ty na HBO GO chybějící budete muset opatřit jinde. Jak říkávají fandové, nejlépe se na marvelovky kouká pěkně popořadě, jak vycházely. Druhý způsob, jak sledovat děj chronologicky, je pro amatéry. Budete potřebovat jen mít volné zhruba dva dny a dvě noci. Za mě ideálně strávený víkend.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Penny Dreadful: Město andělů

  • Když v roce 1938 otřese Los Angeles hrůzná vražda, detektiv Tiago Vega a jeho partner Lewis Michener se zapletou do epického příběhu, který odráží bohatou historii města. 
  • Sedla vám atmosféra zlaté éry Hollywoodu, ale už ne tolik děj či atmosféra seriálu? Zkuste seriál Hollywood. Sedmidílná minisérie, kterou lze sledovat na Netflixu, vypráví o skupince ctižádostivých herců. Ti se mohou v poválečném Hollywoodu doslova přetrhnout, aby dosáhli svého a uplatnili se v showbyznysu. Seriál si hodně hraje s ústředním motivem, kam až je člověk ochoten zajít při cestě za svými sny. Jedním z tvůrců je pak výborný Ryan Murphy zodpovědný například za seriály American Horror Story, American Crime Story či Plastická chirurgie s. r. o.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

ilustrační snímek
vydáno 31. května 2020  19:29

Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.  celý článek

To, jak se cítíte, je půlkou úspěchu, říká elitní letec

Martin Šonka
vydáno 31. května 2020  13:16

Martin Šonka by mohl z fleku hrát v nějakém historickém velkofilmu o letci, který se nebeské poezie dotýká. O létání mistr světa elitní letecké soutěže...  celý článek

S kosmetikou pro muže chtějí dobýt svět, jen jim to trvá déle

Daniel Trnka
vydáno 31. května 2020  8:56

Na existenci tuzemské značky prémiové kosmetiky pro muže Beviro mě před časem upozornil kamarád. Zvědavost i fakt, že jsem některé z jejích produktů...  celý článek

Severský styl Česku nevoní, hotovost by nám chyběla

Ilustrační snímek
vydáno 30. května 2020  13:14

Koronavirová doba přeje internetbankingu. Čeští uživatelé přesto zůstávají u starých zvyků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám