metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Neděle, 12. července 2020. Svátek má Bořek.
Kritizovaný Hardy přeskočil kina a vrhl se na obrazovky. Strážce streamu
Další 1 fotografie v galerii
Kritizovaný Hardy přeskočil kina a vrhl se na obrazovky. | foto: Vertical Entertainment

STRÁŽCE STREAMU: Kritizovaný Hardy přeskočil kina a vrhl se na obrazovky. Vyplatilo se to

29. května 2020  16:42 Filip Jaroševský Metro.cz
Závěrečná kapitola života mafiána Al Caponeho, který své poslední dny trávil halucinováním na Floridě, je podle kritiků jeden z nejodpornějších a nejnudnějších filmů. Přesto se stal i díky koronaviru obřím internetovým hitem.

Příběh jednoho z nejslavnějších gangsterů, jací kdy žili, s názvem Capone měl být návratem do první filmové ligy pro režiséra snímku Joshe Tranka. Kdysi oblíbený režisér je totiž sice zodpovědný za výborný komiksový film Kronika, zároveň však pohořel při pokusu převést na plátna smysluplný příběh týmu superhrdinů vydavatelství Marvel – Fantastické čtyřky. Jeho filmová novinka je ale podle drtivé většiny kritik, jaké lze nalézt a přečíst, naprostá zoufalost. Nepomohl ani jindy vynikající Tom Hardy namaskovaný v hlavní roli téměř k nepoznání. Se světem a jeho filmovými chutěmi si však ve velkém pohrál koronavirus. Film měl sice původně jít v letošním roce do několika kin, nakonec se však distributoři před pár dny rozhodli poskytnout příběh tohoto drsňáka postupně většímu množství streamovacích služeb. Tento krok se vyplatil. Film vydělal za pouhých deset dní více než dva a půl milionu dolarů. Proč jde o tak unikátní úspěch a kdy se snímku v tuzemsku také dočkáme, nemůže chybět v naší rubrice Strážce streamu.

Odporný Hardy
Děj snímku se dá shrnout v několika málo větách. Tom Hardy jako slavný Al Capone tráví poslední dny svého života pobytem na slunné Floridě. Se zhoršujícím se stavem jeho mysli a také těla pak přestává adekvátně vnímat realitu kolem sebe. A stejně jako hlavní postava, ani divák netuší, co je a není skutečné. Podle kritiků jde o poměrně nudnou až odpornou podívanou, a já s nimi musím souhlasit. Výlet do polodementní mysli umírajícího starce není právě pro každého, a to ani tehdy, když jde o Al Caponeho. Vlastně i právě proto. Každý divák koneckonců ví, co to bylo za zmetka. Litovat ho tedy opravdu moc nejde. Pro Hardyho jde pak o jeden z nejbizarnějších výkonů jeho kariéry. Pro role chlápků, kteří moc neartikulují, měl tenhle vazoun vždycky slabost. Tady ale překonává vše, co doposud předvedl.

Capone

  • Režie: Josh Trank
  • Hrají: Tom Hardy, Linda Cardellini, Matt Dillon, Kyle MacLachlan, Noel Fisher

Z jasného propadáku hitem internetu
Film měl jít letos do kin v omezené distribuci. To v praxi znamená, že distributorské společnosti Vertical Entertainment a Redbox Entertainment dobře věděly, jaký potenciální průšvih Josh Trank (zase) natočil. Kvůli pandemii, která diváky po celém světe odlákala z kin, tak před zhruba dvěma týdny poslala Caponeho do internetových televizí. Tato strategie se ukázala jako geniální. Řada diváků totiž sleduje v posledních týdnech on-line, na co jen narazí. Trendují pak pochopitelně novinky, a to často i nevalné kvality. Na téhle vlně se svezl i slavný mafián a ačkoliv mohou necelé tři miliony za první dva týdny promítání vypadat při dvacetimilionovém rozpočtu směšně, je třeba se na věc podívat z hlediska širšího kontextu. Jak upozornil například na webu filmtoro.cz filmový žurnalista Petr Semecký, proti více než 100 milionům, které na streamovacích platformách dosud utržil celovečerní animák Trollové: Světové turné od studia Universal, nejde o žádný velký úspěch. Nebo ano? Samozřejmě. Pokud se totiž podíváme například na podobným způsobem nasazený film Ledová archa, který v roce 2014 za celé své uvedení na Netflixu a dalších internetových platformách utržil šest a půl milionu, je zjevné, že Capone má šanci vystoupat výrazně výš. Ještě pár podobných úspěchů v on-line distribuci a bude všem jasné, že se filmový průmysl brzy změní k nepoznání. Jde o to, že se distributoři v případě neuvedení filmu do kin nemusejí dělit o tržby s kinaři.

Režisérské vykoupení dorazí až příště
Kontroverzní režisér Josh Trank si příběhem o slavném mafiánovi na sklonku života nezachránil. I díky jeho skvělé Kronice mu však do budoucna přeji, aby se mu kariéru podařilo znovu nakopnout. Kdy bude snímek dostupný s českými titulky či s dabingem na tuzemských streamovacích platformách, není zatím jasné. O Caponem v současnosti vyjednává Netflix. Tipnul bych si však, že řada lidí, pokud je reputace snímku neodradí, raději klikne na oblíbené uloz.to. Tohle neberte jako návod. Zmiňovaný Netflix je již nyní plný mnohem lepších gangsterských filmových kousků.

Vzpomínka na předchozího STRÁŽCE STREAMU: Liga spravedlnosti má Snyder cut

Jak to bylo s Ligou spravedlnosti? Skutečnou pravdu se nejspíš nedozvíme. Režisér snímku Zach Snyder tvrdí, že z filmu odešel, aby se duševně vyrovnal se sebevraždou své dcery, a že mu pomocný režisér Joss Whedon čtyři pětiny filmu přetočil. Zda bude nový sestřih snímku úspěšný se dozvíme za rok na HBO MAX. Již nyní ale spor o to, kdo ve snímku stříhal, pomohl upozornit na důležitou práci hollywoodských střihačů.

Komentáře

Hlavní zprávy

"Žádná pohádka. Hrad nebyl součástí věna," směje se pokračovatel kastelánské dynastie

Trosky Magazín
vydáno 12. července 2020  5:37

Západočeské Velhartice mají od letošního roku nového kastelána. Petr Mejstřík po dlouhých 36 letech předal klíče od hradu svému nejstaršímu synovi...  celý článek

Jsou plné příběhů, legend i zármutku. Reportér Metra zkoumá hřbitovy v celém Česku

Ilustrační foto Magazín
vydáno 11. července 2020  9:51

Prošel jsem jich po Čechách a části Moravy už stovky, nafotil desetitisíce obrázků. Jsou to dějiny na dlani, vryté do hřbitovní architektury, náhrobků,...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Chybí vám MasterChef? Zkraťte si čekání vařením, na něž koukal i Forejt

Tým kuchařů soupeří v rychlé soutěži o to, kdo lépe zvládne ikonická jídla... Strážce streamu
vydáno 10. července 2020  16:38

Televize Nova se k vysílání druhé části aktuální řady kuchařské show MasterChef Česko vrátí po „nucené“ pauze až na konci léta. Někteří fandové proto...  celý článek

Součástí Prahy bude i Amerika

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  12:26

V srpnu bude spuštěna integrace veřejné dopravy v oblasti Voticka. Zásmucko se naopak opozdí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám