metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Dobrodružství na vzdálených planetách i znepokojivá setkání nedaleko domova: To je Love, Death & Robots. | foto: NETFLIX

STRÁŽCE STREAMU: Láska, smrt & roboti. Krvavý kyberpunk umí nadchnout

  14:00
Nejsem sám, kdo si občas rád vychutná příběhy z budoucnosti, jež se vezou na vlně lásky, robotů a občas i pořádně krvavé akce. Na kvalitu, jakou nám před dvěma lety naservírovali tvůrci netflixovského povídkového seriálu Love, Death & Robots, jsem však zvyklí spíše ze stránek knih než z malých obrazovek. Unikátní projekt vizionářů Davida Finchera a Tima Millera má konečně druhou řadu. Zkouknete ji tentokrát za necelé dvě hodinky. A uteče vám příjemně!

Antologie Love, Death & Robots si odbyla svou premiéru na Netflixu před dvěma lety. Ačkoliv šlo o na první pohled nenápadný sci-fi animovaný kousek, brzy se ukázalo, o jak vizionářskou záležitost vlastně jde. Projekt od Tima Millera (Deadpool) a Davida Finchera (Vetřelec 3) byl kompilací osmnácti krátkých na sebe nijak nenavazujících filmečků, jejichž stopáž nepřesáhla 17 minut. Netflix okamžitě slavil další zaplnění díry na trhu. O krátké animované filmečky se sci-fi tématikou totiž byla tichá poptávka. Divácká chuť po krátkometrážních jednohubkách, které jsou stejně tak vizuálně podmanivé jako dystopické, trvá dodnes. Proto je tu kratší osmidílná druhá řada. A ta nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Cyberpunkového sci-fi i hororové fantasy
Nejlehčí to s Love, Death & Robots budou mít ti diváci, kteří si seriál rozhodnou na Netflixu pustit až nyní. Začnou tedy první sérií, kterou většina z nás již dávno viděla, a pak naskočí plynule do sezony druhé. Nepříjemnou pravdou je totiž fakt, že je kratší druhá série o něco méně vyvážená po dramaturgické stránce. Zatímco první představovala dlouhý, pevný celek, kde si každý našel to své, druhá uteče daleko rychleji a nabídne o něco větší kvalitativní skoky. 

Love, Death & Robots

  • Režie: Tim Miller, Víctor Maldonado, Owen Sullivan, Alfredo Torres, Dominique Boidin, Léon Bérelle, Rémi Kozyra, Maxime Luère, Oliver Thomas, Gabriele Pennacchioli, Jon Yeo, Damian Nenow, Jerome Chen, Robert Valley, Dave Wilson a Jennifer Yuh.
  • Scénář: Tim Miller, Philip Gelatt
  • Hudba: Rob Cairns, Ben Locket, Junkie XL
  • Hrají: Stefan Kapičič, Elaine Tan, Time Winters, Omid Abtahi, Christine Adams, Hakeem Kae-Kazim, Josh Brener, Gary Anthony Williams, Chris Parnell a další.

Tenhle přechod ale nováček ve světě Love, Death & Robots nezaznamená a v takovém případě nebude mít jeho koukání de facto chybu. V 18 epizodách první řady jsme viděli širokou škálu témat. Od příběhu farmářů bojujících s mimozemšťany, příběhy ztracených astronautů přes lidskou mini civilizaci žijící v mrazáku mladého páru. Dorazil dokonce i jogurt, který ovládl svět nebo ruští vojáci bojující v mrazivém lese s příšerami. Cyberpunkové hody tu střídalo násilí, sex i akce. Došlo ale také na hororovou fantasy. 

I z hodnocení jednotlivých epizod na webu Československé filmové databáze je pak jasné, že se ne všechny epizody povedly na sto procent. Většinou však byly tak našlápnuté a chytlavé, že jakmile se děj dostal do pohybu, byl vzápětí konec. Na jednom fandovském webu jsem četl, že možná občas někdo váhal, zda si další díl chcete opravdu pustit. Podobný pocit mě během sledování první řady nikdy nepřepadl.

Dobrodružství na vzdálených planetách i znepokojivá setkání nedaleko domova: To je Love, Death & Robots.

Méně pestrosti
A nepřepadl mě naštěstí ani při sledování sezóny druhé. I když je bez diskuze pravdou, že se druhá řada nemůže pochlubit stejnou pestrostí témat, ani animací od tolika různých vizionářů. Pořád je zde však z čeho vybírat. Povídka Automatická hlasová služba je satirická oddychovka o tom, jak to dopadne, když se z vašeho úklidového robota stane chladnokrevný zabiják. Epizoda Led vypráví příběh o dvou bratrech, kteří se sblíží na kolonizované planetě i přes své genetické rozdíly. 

V Zakázaném ovoci pak přestane hlavního hrdinu bavit řešit přelidnění jeho planety střílením dětí do hlav a v povídce Sníh na poušti bojuje poustevník na vyprahlé planetě o život s kriminálními živly z okolí. S příšerami se pak potkáme v páté a šesté epizodě. Vysoká tráva vás odnaučí vzdalovat se od vlaku, který „náhodou“ zastaví v poli, Duch Vánoc zase ukáže skrytou a temnou stránku těchto zimních svátků. Epizoda Azyl celá stojí a padá na hereckém výkonu animovaného herce Michael B. Jordana, který se snaží přežít střet s robotem. Poslední epizoda je pak plná melancholie. Moře vyplaví obrovské tělo mladíka, které přitahuje pozornost všech z okolí. Včetně hlavního hrdiny, který má obra v posvátné úctě.

Dobrodružství na vzdálených planetách i znepokojivá setkání nedaleko domova: To je Love, Death & Robots.

Sci-fi lahůdka
Kvality první série Love, Death & Robots se té druhé dohnat nepodařilo. Netflix nicméně nedávno oznámil, že se již pracuje na třetí sérii, která bude mít stejný počet epizod. Tedy osm. Premiéru by měla mít v průběhu roku 2022. Osobně se na novou řadu opět moc těším a případného dalšího poklesu kvality či nedostatku fantazie tvůrců se neobávám. Většina příběhů z Lásky, Smrti a Robotů má totiž svůj literární předobraz, případně se zdravě inspiruje ve světě soudobých sci-fi filmů. Dobrých nezpracovaných nápadů je tedy dostatek. Jen se jich chopit.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Komorní thrillery umějí znudit

Komorní thrillery sice občas nudí, režisér Zack Snyder a jeho nová filmová novinka na Netflixu Armáda mrtvých ale ne. Tahle řežba sice sbírá průměrná hodnocení, neexistuje však film, který by na Netflixu přitahoval větší zájem. Chris Hemsworth se svým Vyproštěním, Enola Holmesová nebo Old Guard: Nesmrtelní se mohou jít vycpat. Z poslední doby pak nudnou, avšak populární Ženu v okně, sci-fi Za čárou nebo Půlnoční nebe. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek