metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 11 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Dobrodružství na vzdálených planetách i znepokojivá setkání nedaleko domova: To je Love, Death & Robots. | foto: NETFLIX

STRÁŽCE STREAMU: Láska, smrt & roboti. Krvavý kyberpunk umí nadchnout

  14:00
Nejsem sám, kdo si občas rád vychutná příběhy z budoucnosti, jež se vezou na vlně lásky, robotů a občas i pořádně krvavé akce. Na kvalitu, jakou nám před dvěma lety naservírovali tvůrci netflixovského povídkového seriálu Love, Death & Robots, jsem však zvyklí spíše ze stránek knih než z malých obrazovek. Unikátní projekt vizionářů Davida Finchera a Tima Millera má konečně druhou řadu. Zkouknete ji tentokrát za necelé dvě hodinky. A uteče vám příjemně!

Antologie Love, Death & Robots si odbyla svou premiéru na Netflixu před dvěma lety. Ačkoliv šlo o na první pohled nenápadný sci-fi animovaný kousek, brzy se ukázalo, o jak vizionářskou záležitost vlastně jde. Projekt od Tima Millera (Deadpool) a Davida Finchera (Vetřelec 3) byl kompilací osmnácti krátkých na sebe nijak nenavazujících filmečků, jejichž stopáž nepřesáhla 17 minut. Netflix okamžitě slavil další zaplnění díry na trhu. O krátké animované filmečky se sci-fi tématikou totiž byla tichá poptávka. Divácká chuť po krátkometrážních jednohubkách, které jsou stejně tak vizuálně podmanivé jako dystopické, trvá dodnes. Proto je tu kratší osmidílná druhá řada. A ta nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Cyberpunkového sci-fi i hororové fantasy
Nejlehčí to s Love, Death & Robots budou mít ti diváci, kteří si seriál rozhodnou na Netflixu pustit až nyní. Začnou tedy první sérií, kterou většina z nás již dávno viděla, a pak naskočí plynule do sezony druhé. Nepříjemnou pravdou je totiž fakt, že je kratší druhá série o něco méně vyvážená po dramaturgické stránce. Zatímco první představovala dlouhý, pevný celek, kde si každý našel to své, druhá uteče daleko rychleji a nabídne o něco větší kvalitativní skoky. 

Love, Death & Robots

  • Režie: Tim Miller, Víctor Maldonado, Owen Sullivan, Alfredo Torres, Dominique Boidin, Léon Bérelle, Rémi Kozyra, Maxime Luère, Oliver Thomas, Gabriele Pennacchioli, Jon Yeo, Damian Nenow, Jerome Chen, Robert Valley, Dave Wilson a Jennifer Yuh.
  • Scénář: Tim Miller, Philip Gelatt
  • Hudba: Rob Cairns, Ben Locket, Junkie XL
  • Hrají: Stefan Kapičič, Elaine Tan, Time Winters, Omid Abtahi, Christine Adams, Hakeem Kae-Kazim, Josh Brener, Gary Anthony Williams, Chris Parnell a další.

Tenhle přechod ale nováček ve světě Love, Death & Robots nezaznamená a v takovém případě nebude mít jeho koukání de facto chybu. V 18 epizodách první řady jsme viděli širokou škálu témat. Od příběhu farmářů bojujících s mimozemšťany, příběhy ztracených astronautů přes lidskou mini civilizaci žijící v mrazáku mladého páru. Dorazil dokonce i jogurt, který ovládl svět nebo ruští vojáci bojující v mrazivém lese s příšerami. Cyberpunkové hody tu střídalo násilí, sex i akce. Došlo ale také na hororovou fantasy. 

I z hodnocení jednotlivých epizod na webu Československé filmové databáze je pak jasné, že se ne všechny epizody povedly na sto procent. Většinou však byly tak našlápnuté a chytlavé, že jakmile se děj dostal do pohybu, byl vzápětí konec. Na jednom fandovském webu jsem četl, že možná občas někdo váhal, zda si další díl chcete opravdu pustit. Podobný pocit mě během sledování první řady nikdy nepřepadl.

Dobrodružství na vzdálených planetách i znepokojivá setkání nedaleko domova: To je Love, Death & Robots.

Dobrodružství na vzdálených planetách i znepokojivá setkání nedaleko domova: To je Love, Death & Robots.

Méně pestrosti
A nepřepadl mě naštěstí ani při sledování sezóny druhé. I když je bez diskuze pravdou, že se druhá řada nemůže pochlubit stejnou pestrostí témat, ani animací od tolika různých vizionářů. Pořád je zde však z čeho vybírat. Povídka Automatická hlasová služba je satirická oddychovka o tom, jak to dopadne, když se z vašeho úklidového robota stane chladnokrevný zabiják. Epizoda Led vypráví příběh o dvou bratrech, kteří se sblíží na kolonizované planetě i přes své genetické rozdíly. 

V Zakázaném ovoci pak přestane hlavního hrdinu bavit řešit přelidnění jeho planety střílením dětí do hlav a v povídce Sníh na poušti bojuje poustevník na vyprahlé planetě o život s kriminálními živly z okolí. S příšerami se pak potkáme v páté a šesté epizodě. Vysoká tráva vás odnaučí vzdalovat se od vlaku, který „náhodou“ zastaví v poli, Duch Vánoc zase ukáže skrytou a temnou stránku těchto zimních svátků. Epizoda Azyl celá stojí a padá na hereckém výkonu animovaného herce Michael B. Jordana, který se snaží přežít střet s robotem. Poslední epizoda je pak plná melancholie. Moře vyplaví obrovské tělo mladíka, které přitahuje pozornost všech z okolí. Včetně hlavního hrdiny, který má obra v posvátné úctě.

Dobrodružství na vzdálených planetách i znepokojivá setkání nedaleko domova: To je Love, Death & Robots.

Dobrodružství na vzdálených planetách i znepokojivá setkání nedaleko domova: To je Love, Death & Robots.

Sci-fi lahůdka
Kvality první série Love, Death & Robots se té druhé dohnat nepodařilo. Netflix nicméně nedávno oznámil, že se již pracuje na třetí sérii, která bude mít stejný počet epizod. Tedy osm. Premiéru by měla mít v průběhu roku 2022. Osobně se na novou řadu opět moc těším a případného dalšího poklesu kvality či nedostatku fantazie tvůrců se neobávám. Většina příběhů z Lásky, Smrti a Robotů má totiž svůj literární předobraz, případně se zdravě inspiruje ve světě soudobých sci-fi filmů. Dobrých nezpracovaných nápadů je tedy dostatek. Jen se jich chopit.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Komorní thrillery umějí znudit

Komorní thrillery sice občas nudí, režisér Zack Snyder a jeho nová filmová novinka na Netflixu Armáda mrtvých ale ne. Tahle řežba sice sbírá průměrná hodnocení, neexistuje však film, který by na Netflixu přitahoval větší zájem. Chris Hemsworth se svým Vyproštěním, Enola Holmesová nebo Old Guard: Nesmrtelní se mohou jít vycpat. Z poslední doby pak nudnou, avšak populární Ženu v okně, sci-fi Za čárou nebo Půlnoční nebe. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Vaše fotky z Prahy