metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš
Strážce streamu
Větší foto
K jezeru | foto: NetflixMetro.cz

STRÁŽCE STREAMU: Matička Rus vyprdla pandemickou road movie pecku

  10:00
Neznámý virus proměňuje Moskvu ve město mrtvých. Partička několika přeživších hlavních hrdinů se proto rozhodne vyrazit na bezpečné místo za hranice města. Děj ruského seriálu K jezeru, který je tento měsíc nově k dispozici na Netflixu, v lecčems v dobrém připomene post-apokalyptické pecky, road movie i mírně zarezonuje se současnou koronavirou situací.

Když jsem vám před časem doporučoval německou mysteriózní pecku Dark, bylo mi jasné, že ji bude brzy následovat nějaká další výrazně neamerická produkce. Právě s tou přišla tento měsíc streamovací platforma Netflix. Seriál K jezeru má prozatím osm epizod a podle jeho tvůrců bude brzy pokračovat. Paradoxně i pokračování seriálu o pandemii viru může ve skutečném světě opozdit i... no, však víte. Tahle ruská pecka ale nesměla v naší internetové rubrice Strážce Streamu chybět.

Epidemie na ruský způsob
Rozhodně by se našlo pár přátel, kteří by při sledování K jezeru (seriál je také znám pod názvy To the Lake, Outbreak či Epidemiya) mírně ohrnuli nos. Jde totiž o příběh, ve kterém se parta obyčejných lidí ocitá v neobyčejných situacích a až mrazivě uvěřitelném prostředí. Každý se občas chová jako debil, stejně jako každý člověk pod tlakem, a děj se za pár hodin příjemně odsype. 

Uprostřed děje stojí Sergej se svou ženu Aňou a autistickým synkem Míšou, kteří musí vycestovat ze zabarikádované Moskvy na jediné místo, kde budou nejspíš v bezpečí – na odlehlou lesní chatu u horského jezera. Protože je ale formát, vezme s sebou také sousedy v nouzi, otce a také bývalou manželku s malým synkem.

Road movie i variace na Walking dead

K jezeru

  • Režie: Pavel Kostomarov
  • Předloha: Jana Vagner (kniha)
  • Scénář: Roman Kantor, Alexej Karaulov
  • Hrají: Viktorija Isaková, Kirill Käro, Marjana Spivak, Jurij Kuzněcov, Alexandr Robak, Natalja Zemcova, Eldar Kalimulin, Viktorija Agalakova, Alexandr Jacenko, Anna Michalkova, Savelij Kudrjašov, Alja Nikulina, Jevgenij Sytyj, Igor Savočkin, Pavel Vorožcov, Artěm Sučkov, Jurij Skuljabin, Olga Chochlova, Dmitrij Savjaněnko a další.

Seriál na motivy knihy spisovatelky Jany Vagnerové „Rusko sužuje pandemie“ svým dějem a peripetiemi, kterými musejí tyto postavy na své cestě projít, dílem připomíná například zombie seriál The Walking Dead (Živí mrtví) či můj oblíbený a podobně laděný seroš The Strain (Agresivní virus). Lidi, které virus napadne, se totiž kromě kašlání krve vyznačují také nepředvídatelným chováním a agresivitou ne nepodobnou zombie. Plus přeživší v okolí Moskvy nemilosrdně likvidují jednotky vojáků. O tyhle detaily tady vlastně ani nejde. 

Tvůrci K jezeru si příliš nepotrpí na komplikované akční scény a spíše než honiček a explicitního násilí se tu dočkáme napětí. Řeší se také různé peripetie a překážky, které cesta zasněženým a povětšinou liduprázdným Ruskem přináší. Hnacím motorem vztahového rozkolu je tu jak jistá nedůvěra a nespolehlivost některých postav, tak fakt, že si hlavní hrdina de facto veze sebou dvě nesmiřitelné sokyně v lásce. V průběhu děje se také kromě tísnivých momentů objevují také sympatické postavy, které většinou zase hodně rychle mizí.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Chicagský tribunál je buldozerem žebříčků

  • Už jste stihli zkouknout Chicagský tribunál? Pokud ne, kupí se vám v pomyslné knihovně skvělé filmy se Sachou Baronem Cohenem. Tenhle herec a komik si totiž ve svém novém pokračování kultovního Borata opět skvěle poradil se svou pravděpodobně nejkontroverznější rolí. Ta je nyní legálně online na Amazon Prime.

Vodečka dokolečka
K jezeru je příjemná seriálová jednohubka, která příjemně uteče, pobaví i navnadí na další pokračování. V době současného nouzového stavu pak může některým divákům připomenout, že se máme v rámci možností ještě docela dobře. Velmi blahodárně pak působí také pouze česky otitulkovaná ruština, která generaci nepostižené komunistickým režimem nejednou zalahodí v uchu zdánlivě českým větami. Opravdovým fajnšmekrům pak doporučuji si tuhle podívanou pustit až tehdy, kdy bude venku padat sníh. A s lahví dobré vodky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek