metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 5 °C

Středa, 3. března 2021. Svátek má Kamil.
K jezeru Strážce streamu
Větší foto
K jezeru | foto: NetflixMetro.cz

STRÁŽCE STREAMU: Matička Rus vyprdla pandemickou road movie pecku

30. října 2020  10:00 Filip Jaroševský Metro.cz
Neznámý virus proměňuje Moskvu ve město mrtvých. Partička několika přeživších hlavních hrdinů se proto rozhodne vyrazit na bezpečné místo za hranice města. Děj ruského seriálu K jezeru, který je tento měsíc nově k dispozici na Netflixu, v lecčems v dobrém připomene post-apokalyptické pecky, road movie i mírně zarezonuje se současnou koronavirou situací.

Když jsem vám před časem doporučoval německou mysteriózní pecku Dark, bylo mi jasné, že ji bude brzy následovat nějaká další výrazně neamerická produkce. Právě s tou přišla tento měsíc streamovací platforma Netflix. Seriál K jezeru má prozatím osm epizod a podle jeho tvůrců bude brzy pokračovat. Paradoxně i pokračování seriálu o pandemii viru může ve skutečném světě opozdit i... no, však víte. Tahle ruská pecka ale nesměla v naší internetové rubrice Strážce Streamu chybět.

Epidemie na ruský způsob
Rozhodně by se našlo pár přátel, kteří by při sledování K jezeru (seriál je také znám pod názvy To the Lake, Outbreak či Epidemiya) mírně ohrnuli nos. Jde totiž o příběh, ve kterém se parta obyčejných lidí ocitá v neobyčejných situacích a až mrazivě uvěřitelném prostředí. Každý se občas chová jako debil, stejně jako každý člověk pod tlakem, a děj se za pár hodin příjemně odsype. 

Uprostřed děje stojí Sergej se svou ženu Aňou a autistickým synkem Míšou, kteří musí vycestovat ze zabarikádované Moskvy na jediné místo, kde budou nejspíš v bezpečí – na odlehlou lesní chatu u horského jezera. Protože je ale formát, vezme s sebou také sousedy v nouzi, otce a také bývalou manželku s malým synkem.

Road movie i variace na Walking dead

K jezeru

  • Režie: Pavel Kostomarov
  • Předloha: Jana Vagner (kniha)
  • Scénář: Roman Kantor, Alexej Karaulov
  • Hrají: Viktorija Isaková, Kirill Käro, Marjana Spivak, Jurij Kuzněcov, Alexandr Robak, Natalja Zemcova, Eldar Kalimulin, Viktorija Agalakova, Alexandr Jacenko, Anna Michalkova, Savelij Kudrjašov, Alja Nikulina, Jevgenij Sytyj, Igor Savočkin, Pavel Vorožcov, Artěm Sučkov, Jurij Skuljabin, Olga Chochlova, Dmitrij Savjaněnko a další.

Seriál na motivy knihy spisovatelky Jany Vagnerové „Rusko sužuje pandemie“ svým dějem a peripetiemi, kterými musejí tyto postavy na své cestě projít, dílem připomíná například zombie seriál The Walking Dead (Živí mrtví) či můj oblíbený a podobně laděný seroš The Strain (Agresivní virus). Lidi, které virus napadne, se totiž kromě kašlání krve vyznačují také nepředvídatelným chováním a agresivitou ne nepodobnou zombie. Plus přeživší v okolí Moskvy nemilosrdně likvidují jednotky vojáků. O tyhle detaily tady vlastně ani nejde. 

Tvůrci K jezeru si příliš nepotrpí na komplikované akční scény a spíše než honiček a explicitního násilí se tu dočkáme napětí. Řeší se také různé peripetie a překážky, které cesta zasněženým a povětšinou liduprázdným Ruskem přináší. Hnacím motorem vztahového rozkolu je tu jak jistá nedůvěra a nespolehlivost některých postav, tak fakt, že si hlavní hrdina de facto veze sebou dvě nesmiřitelné sokyně v lásce. V průběhu děje se také kromě tísnivých momentů objevují také sympatické postavy, které většinou zase hodně rychle mizí.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Chicagský tribunál je buldozerem žebříčků

  • Už jste stihli zkouknout Chicagský tribunál? Pokud ne, kupí se vám v pomyslné knihovně skvělé filmy se Sachou Baronem Cohenem. Tenhle herec a komik si totiž ve svém novém pokračování kultovního Borata opět skvěle poradil se svou pravděpodobně nejkontroverznější rolí. Ta je nyní legálně online na Amazon Prime.

Vodečka dokolečka
K jezeru je příjemná seriálová jednohubka, která příjemně uteče, pobaví i navnadí na další pokračování. V době současného nouzového stavu pak může některým divákům připomenout, že se máme v rámci možností ještě docela dobře. Velmi blahodárně pak působí také pouze česky otitulkovaná ruština, která generaci nepostižené komunistickým režimem nejednou zalahodí v uchu zdánlivě českým větami. Opravdovým fajnšmekrům pak doporučuji si tuhle podívanou pustit až tehdy, kdy bude venku padat sníh. A s lahví dobré vodky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Pražský realiťák roku: Ceny nemovitostí porostou pořád

Iztok Toplak, Pražský Realiťák roku
vydáno 3. března 2021  16:16

Iztok Toplak je ve svém oboru nejlepší v hlavním městě. Alespoň podle čerstvých výsledků soutěže Realiťák roku, ve které se na základě hlasů zákazníků a...  celý článek

Jak sebou pan Josef Schelinger praštil na ledu a co z toho bylo

Pamětní deska na domě, kde žil zpěvák Jiří Schelinger a na kytaru učil jeho... PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2021  13:42

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021  11:57

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám