metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Mortal Kombat je akční béčko, které dělá radost. | foto: HBO Max

STRÁŽCE STREAMU: Mortal Kombat je dárkem pro fandy. Víc než akční orgie nečekejte

  14:00
Herní série Mortal Kombat je bezpochyby jednou z nejpopulárnějších v historii. V Guinessově knize rekordů je dokonce zapsána jako „nejúspěšnější bojová herní série“. V roce 1995 se proto dočkala filmové verze, která je dodnes stejnou kultovní záležitostí, jako hudební motiv, který ikonické bitky ve snímku provází. Uplynulo dlouhých pětadvacet let a nyní máme konečně možnost vidět plnohodnotný filmový reboot. Není to sice zatím na velkém plátně, novému příběhu Scorpiona, Raidena, Sub-Zera, Kana a dalších to ale na osobitosti neupírá.

Každý, kdo nestrávil devadesátky v jeskyni, se na nový Mortal Kombat musel po parádních ukázkách těšit! Ačkoliv je tahle formulace poněkud přehnaná (moje babička tuhle mlátičku nejspíš nezná), není přitažená za vlasy tolik, jako řeči některých internetových rozumbradů. Těm občas v diskuzích vadí, že režisér Simon McQuoid uchopil látku jako správný fanda her i filmy. Tedy jako zábavné béčko, kde jde logika i scénář stranou parádním bitkám plných krvavých fatalit. A kde se představuje plejáda ikonický postav, které tu mnohdy slouží takříkajíc na jedno krvavé použití. 

Videoherní adaptace ale nikdy nebyly a ani nemohou být oskarovými milníky, jež slouží k něčemu víc než pobavení během sychravého večera u televize či ideálně v kině. Nové Mortal Kombat nyní řádí ve vybraných zahraničních kinech, na americkém HBO Max a v neposlední řadě si ji kdejaký český fanda již upirátil do svého počítače. Tenhle snímek prostě nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Mortal Kombat je akční béčko, které dělá radost.

Poctivé akční béčko a totální fan service. Tahle dvě označení vystihují nové Mortal Kombat dokonale. Nevím, jak to režisér Simon McQuoid (že by výrazně pomohl producent James Wan?) přesně udělal, ale u jeho adaptace kultovní mlátičky jsem se až podezřele skvěle bavil. Film šlape na plyn od začátku až do konce, akce a krvavých orgií pečlivě odkoukaných z her je tu požehnaně, dokonce mě bavila i omáčka v podobě konverzace postav mezi jednotlivými bitkami. Pokud bych měl porovnávat neporovnatelné, příběh téhle novoty dává o něco větší smysl, než 25 let staré kultovky. Ale za tenhle názor by mě nejspíš někteří diskutéři semleli. Hlavně proto, že změny oproti videoherním zápletkám jsou v tomto případě spíš kosmetické.

Mortal Kombat

  • Režie: Simon McQuoid
  • Scénář: Greg Russo, Dave Callaham
  • Kamera: Germain McMicking
  • Hudba: Benjamin Wallfisch
  • Hrají: Lewis Tan, Jessica McNamee, Ludi Lin, Hirojuki Sanada, Joe Taslim, Tadanobu Asano, Mehcad Brooks, Josh Lawson, Chin Han, Max Huang, Sisi Stringer, Nathan Jones, Daniel Nelson a další.

Herní postavy
Sonya Blade (Jessica McNamee) a Jax (Mehcad Brooks) pátrají po kamarádech s podivnými znamínky ve tvaru draka na kůži, můj herní oblíbenec Kano (Josh Lawson) hláškuje jako o život, odvěcí rivalové Scorpion (Hiroyuki Sanada) a Sub-Zero (Joe Taslim) stylově bitkují. Možná nejstylověji v celém filmu. Liu Kang (Ludi Lin) a Kung Lao (Max Huang)? Proč ne. Ani nový MMA fighter (Lewis Tan), který je de facto hlavní postavou, také není úplně otravný. Jen ten Lord Raiden (Tadanobu Asano) toho moc nepředvedl, stejně jako lahůdková sestava záporáků, jejichž přítomnosti i scén, ve kterých se mohli předvést, bych si představoval víc. Ale proč hledat vady na kráse, když si tvůrci okatě našlapují do dalšího dílu. A mě to vůbec nevadí, ba právě naopak.

Mortal Kombat je akční béčko, které dělá radost.

Pocta i blbina
Nový Mortal Kombat je fandovská pocta i akční blbina. Pokud  v sobě ale máte duši dítěte, které zároveň snese pohled na opravdu hodně digitální krve, je to film přesně pro vás. Snímek funguje překvapivě solidně a pro mě jde zkrátka o příjemné překvapení. Nebudu lhát, těším se na dvojku. Třeba se v ní spolu s oblakem digitálního kouře nebude objevovat jen záporák Shang Tsung (v nové verzi zaměnitelný a de facto nebojující Chin Han) se svým týmem, ale také kamarád Sub-Zera Smoke.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Óda na akční „labůžo“ Nikdo

Minulý týden jsem se, ještě o něco víc, než v textu výše, rozplýval nad akční peckou Nikdo. K ní žádnou novinku nemám, prostě si to koukejte pustit. Spíše budu kamarád a odkážu vás na server filmtoro.cz, kde si můžete přečíst žebříček deseti nejlepších videoherních adaptací, které si lze pustit po Mortal Kombatu. Sympatické je na tom žebříčku právě to, že se v něm u většiny také dočtete, na jaké streamovací platformě danou pecku hledat!

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek