metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

STRÁŽCE STREAMU: Nejlepší Hannibal není Hopkins. Seriálová verze šlape i 5 let po ukončení

  12:53
Hutná depkoidní kriminálka s velkou porcí brutality a opravdu špičkovým zpracováním. To je seriál vyprávějící příběh legendárního jedlíka – Hannibal s ďábelským Madsem Mikkelsenem v hlavní roli. Podobně atmosferická a svým uměleckým stylem ojedinělá kriminálka od roku 2015, kdy byla po třetí řadě ukončena, v bedně i na streamu zoufale chybí. Snad ji brzy, po vzoru toho amerického, uvidíme i na českém Netflixu.

Filmové zpracování legendárního jedlíka a kanibala Hannibala asi není třeba dlouze představovat. Filmy Mlčení jehňátek (1991), Hannibal (2001), Červený drak (2002) i polozapomenutý Hannibal – Zrození (2007) mají v tuzemsku dodnes mnoho fanoušků. O knize amerického spisovatele Thomase Harrise nemluvě. Ve Strážci streamu jsme se pro tento týden netradičně rozhodli zavzpomínat na pár let starý, ale stále skvělý seriál Hannibal, který je u nás podle československé filmové databáze 79. nejoblíbenější. A v poslední době je kolem něj opět rušno.

Jack a Hannibal

Ten kuchtík je démon
Seriál Hannibal slouží technicky vzato jako prequel, tedy jeho děj předchází příběhu vyobrazeném ve snímku Mlčení jehňátek. Máme tu některé výrazné dějové podobnosti se snímky Červený drak a také se tu mluví o událostech zachycených ve snímku Hannibal – Zrození. Nejlepší je ale pro diváka na podobnosti nemyslet, nebo je nejlépe (pokud to jde) ani nevnímat.

Hannibal

  • Tvůrci: Bryan Fuller
  • Režie: David Slade, Michael Rymer, Peter Medak a další.
  • Hudba: Brian Reitzell
  • Hrají: Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Hettienne Park, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Dan Fogler, Kacey Rohl, Vladimir Jon Cubrt, Krista Patton, Torianna Lee, Lara Jean Chorostecki, Aidan Devine, Chelan Simmons, Mark Rendall, Holly Deveaux, Severn Thompson, Molly Shannon, Gina Torres a další.

V úvodní epizodě je nám představena trojice mužů stojících na straně zákona – schopný agent FBI Jack Crawford (Laurence Fishburne), lovec sériových vrahů a trochu blázen Will Graham (Hugh Dancy) a forenzní psychiatr Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen), jehož specializací je kromě lidské psychiky také jejich tajné zabíjení a následné vaření a servírování sobě i hostům. Jestli tohle není dobrý začátek seriálu, tak už nevím.

Je libo vnitřnosti?
I přes někdy mírně drhnoucí scénář je Hannibal zcela výtečně natočenou kriminálkou, po jejímž zhlédnutí vám moc veselo nebude. Méně otrlým povahám bych dokonce doporučil nesledovat příliš mnoho dílů po sobě. Já osobně jsem seriál nedávno doporučil ke zhlédnutí manželce, abych se následně do dobrodružství podruhé ponořil mimoděk s ní. A i po těch letech to, až na pár vleklých částí v poslední sérii, moc hezky šlape. Obzvláště jsem si užil snad všechny konverzace, které Hannibal postupně vede snad s každou z postav série u sebe doma u večeře. Na lístku jsou obvykle skvěle vypadající vnitřnosti, či exotické pokrmy typu pečených strnadů, jež se jedí celí i s kostmi. Pokud ale není na talíři právě nějaké drobné ptactvo či celé selátko, jedině Hannibal přesně ví, z jakého zvířete či člověka daný pokrm vlastně je. Jestli máte přebytečných 28 hodin, dejte si ho. Ten seriál, ne lidské maso.

Hannibal se vrací
Televizní Hannibal to měl už od počátků dost těžké. Série uznávaného tvůrce Bryana Fullera sice měla a má velmi vášnivou fanouškovskou základnu, ale sledovanost nebyla nikdy ideální a stanice NBC, kde seroš vznikl, po třech sezonách tento riskantní projekt oprávněně zařízla. Milovníci seriálového Hannibala ale mají v posledních týdnech kupodivu žně. Jednak se seriál vrátil na obrazovky, a to díky americkému Netflixu, kde je nyní k mání. Snad se inspiruje i ten český. A za druhé je pak na sociální síti YouTube k nalezení hned několik čerstvých videí, ve kterých si někdy část, jindy téměř kompletní ansámbl herců a tvůrců povídá o potenciální čtvrté sezoně, vztazích jednotlivých postav nebo padají nějaké ty veselé historky z natáčení. Činí tak z pohodlí domova přes webkamery, protože holt koronavirus.

Will a Jack na místě činu

Komu by to nestačilo, může se zde podívat na dějově chronologicky první film o Hannibalovi, kde Lecter poprvé ochutnává násilí i lidské maso. No a ti, kterým by tahle nálož nestačila, si mohou ještě při usínání pustit do ouška audioknihu Mlčení jehňátek namluvenou rozhlasovou hlasatelkou a dabérkou Renatou Volfovou.

Čtvrtá řada v nedohlednu
Od skončení seriálu se horečně spekuluje o tom, zda by si nezasloužil ještě poslední čtvrtou sérii. Bryan Fuller tyhle řeči roky přiživoval tím, že by mohl jít Hannibal ideálně ve stopách britského Sherlocka a přicházet s jednou sérií během x let podle toho, jak si hlavní hvězdy udělají čas. Sám autor však i dnes, pět let po ukončení seriálu, přiznává, že to nebude nejspíš nikdy možné. Pokud by se totiž drželi tvůrci předlohy, muselo by logicky následovat zpracování legendárního Mlčení jehňátek. K němu však tvůrci dodnes nevlastní potřebná práva.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Druhá řada The Boys se blíží

Tvůrci The Boys dělají neskutečně zábavné upoutávky, ve kterých nechybí vybuchující hlavy i velrybí vnitřnosti. Nová postava jménem Stormfront to našim hrdinům i antihrdinům zavaří už 4. září. Snad do podzimu vydržíme.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek