metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Strážce streamu
Další 1 fotografie v galerii
Seth Rogen a Seth Rogen | foto: HBO GO

STRÁŽCE STREAMU: Okurkové dobrodružství Setha Rogena je rutinní jednohubka

  16:10
Na internetovou televizi HBO GO dorazila před pár dny komedie Americká nakládačka. Komediant Seth Rogen si zde střihl dvojroli žida Herschela Greenbauma, který se po sto letech zakonzervování v okurkárně probouzí v současnosti, kde se seznamuje se svým jediným příbuzným - mileniálem Benem. Na film se určitě kouknout vyplatí, pomohou však nulová divácká očekávání.

Inspirací snímku Americká nakládačka se stala prakticky neznámá povídka spisovatele Simona Riche, kterou publikoval časopis New Yorker. Těžko říct, jak moc velký má tento fakt vliv na konečné dílo, které se dle mnoha kritiků povedlo tak nějak napůl. Nám snímek poměrně příjemně utekl, a ač příliš nevyniká originalitou a fóry jsou spíše sušší, měli jsme z něj nakonec celkem příjemný pocit. Film Americká nakládačka proto nesměl chybět v naší webové rubrice Strážce Streamu.

Seth Rogen nadvakrát
Seth Rogen hraje dělníka Herschela, který ve dvacátých letech minulého století emigruje do Ameriky v naději, že své milované rodině zajistí kvalitní život a sám alespoň jednou v životě ochutná minerálku. Jednoho dne se mu však během pracovní směny v okurkárně, kam byl najat jako pobíječ krys, stane nehoda. Spadne totiž do kádě s lákem, kde ho omylem zavřou a na sto let zakonzervují. Když ho pak parta dětí znenadání objeví v rozpadlém bývalém továrním komplexu v současném Brooklynu, je z Herschela, který nezestárnul ani o den, celebrita prvního kalibru.

Americká nakládačka

  • Režie: Brandon Trost
  • Hrají: Seth Rogen, Maya Erskine, Sarah Snook, Jorma Taccone, Sean Whalen, Joanna Adler, Jeff Daniel Phillips, David Mattey, Marsha Stephanie Blake a další.

Tvůrci si originální rozjezd příběhu, který, jak už bylo řečeno, čerpá z literární předlohy, odbydou během prvních tuším deseti minut. Jde přitom zdaleka o tu nejzábavnější část. Na scénu poté přichází Ben Greenbaum – Herschelův pravnuk, který až na absenci plnovousu vypadá stejně jako jeho pradědeček. Vlídný a mírumilovný programátor nejprve Herschelovi ukazuje výhody života v budoucnosti, aby následně zjistil, že jim hledání společné řeči půjde jen velmi těžko. Postaví se proto proti sobě, což je následně hnacím motorem většiny filmu. A ano, je z toho i pár sympatických dialogů a scén.

Rogenovka jak má být?
Herschelovo buranské vystupování, jež nejen díky přízvuku do jisté míry vychází z jeho původu ve východní Evropě, a narážek na okolní země nejednou připomene například pár let starého a o hodně méně sprostého Borata. Seth Rogen má svůj specifický humor, který mu prostě jde. Obě role mu jdou skvěle a i díky perfektní práce dvojníků i kamerových triků máte pocit, že skutečně vidíte mluvit, tancovat či se rovnou prát dva různé herce. Nikoliv jednoho. Potíž nastává, když se děj posouvá vpřed a divák zjišťuje, že na něj už nic navíc nečeká. Nepřibývají žádné postavy a jediné, co posouvá děj dopředu, jsou stále méně časté fórky a moralizování o současné zkažené době a lidech v ní žijících. Námět ani scénář zkrátka na celý film nevydá, což je znát zejména v závěru filmu, kdy se tvůrci už jen plácají na místě. Vadí to příliš? U snímku na streamovací platformě zase tolik ne. Z kina bych ale odcházel nejspíš naštvaný.

Seth Rogen jako Herschel Greenbaum

Klidný jako okurka
Co si budete o filmu Americká nakládačka pamatovat za pár týdnů po zhlédnutí? Asi jen to, že Seth Rogen umí dobře hrát dvojrole. Jinak se vám ale tahle rutina nejspíš brzy vykouří z hlavy. A to u podobných snímků zase tolik nevadí. I když. Pokud bych měl srovnávat s podobně neambiciózní rovněž trikovou komedií, jakou bylo nedávné Palm Springs s Andy Sambergem v hlavní roli, pravděpodobně v budoucnu uvidím znovu to druhé. Rogen tohle nemohl vyhrát. Byl sice víc než solidní, ale na jeden film zkrátka sám.

BOX2: Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Pokračování Karate Kida je na Netflixu.

Cobra Kai je nostalgická seriálová pecka. Její tvůrci to dobře vědí, proto nechávají v posledních měsících Williama Zabku (Johnny Lawrence) a Ralpha Macchia (Daniela LaRussa) navštěvovat jeden internetový i televizní pořad za druhým. Doporučuji proklikat se na Youtube až k videím, která spekulují o účasti herce Thomase Iana Griffitha alias Terryho Silvera ve třetí řadě seriálu. Že vám tohle jméno nic neříká? Jde o záporáka z filmu Karate Kid 3.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek