metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Strážce streamu
Tom Ellis | foto: Netflix

STRÁŽCE STREAMU: Pán pekel Lucifer se vrací popáté. Blbinku vytáhli ze dna fanoušci i Netflix

  15:40
Když se Lucifer začne v pekle nudit, přestěhuje se do Los Angeles, otevře si tu noční klub a seznámí se s detektivkou z oddělení vražd. Tak začíná jednoduše vystavěná i vyprávěná seriálová pohádka o hodném čertovi s britským přízvukem známá jako Lucifer. Že tahle blbůstka stojící hlavně na charismatu ústředního hereckého představitele Toma Ellise neměla vždy na růžích ustláno, si povíme níže. Nyní je však již jisté, že jeho pátá řada vstoupí na obrazovky Netflixu 21. srpna. A bude řadou předposlední.

Doktor William Rush vede soukromou praxi, v níž se zabývá řešením delikátních případů celebrit, které nechtějí, aby se o jejich problémech dozvěděla veřejnost. On sám se přitom potýká se závislostí na drogách a alkoholu. Navíc často využívá neortodoxní léčebné metody. Že nepopisuji děj seriálu Lucifer ale něčeho zcela jiného? Máte pravdu. Jde o synopsi seriálu Rush v jehož jediné a bohužel poměrně neúspěšné řadě herec Tom Ellis táhnul káru děje před Luciferem. Pak ale přišel rok 2016 a prakticky přes noc se z něj stala hvězda. No a od té doby táhne pro změnu tuhle přiblblou show. A proto si také čtete článek v rámci naší internetové rubriky Strážce streamu právě o Luciferovi.

Pána pekel z Walesu málem zrušili
Když tvůrci seriálového Lucifera oznámili adaptaci komiksu Mikea Careyho, mnoho fanoušků zaplesalo. Místo rozmáchlé temné fantasy však dorazila rutinní až hloupá detektivka, jejíž alfou a omegou je charisma Walesana Toma Ellise. Své fanoušky si bezesporu seriálový Lucifer našel i ve své nekomiksové podobě. To se krásně ukázalo například v momentě, kdy se televizní stanice Fox rozhodla tuhle kvalitativně skomírající show po třetí sezóně zrušit. Následovala masivní fanouškovská kampaň, která vyvrcholila odkupem seriálu Netflixem. Ten nyní láká na pátou řadu s tím, že plánovaná šestá bude řadou poslední. První polovina páté řady vyjde 21. srpna, zbylých osm dílů pak někdy později.

Lucifer

  • Tvůrci: Tom Kapinos
  • Režie: Len Wiseman, Matt Earl Beesley, David Frazee a další
  • Hrají: Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro, Scarlett Estevez, D.B. Woodside, Lesley-Ann Brandt, Rachael Harris, Aimee Garcia, Tricia Helfer, Kayla Ewell, AnnaLynne McCord, Lochlyn Munro, Tina Grimm, Evan Arnold, Adam Bartley, Colman Domingo, Teach Grant, Manny Montana, Eddie Shin, Harrison Thomas, Alessandra Torresani a další.

Jitřenka v obleku
Postava Lucifera s příznačným příjmením Morningstar (odkazující na Jitřenku, kterou v latině pán pekel představuje) pochopitelně není jediným lákadlem seriálu. Na fanouškovských portálech se dočtete například to, že miláčkem diváků číslo dva je hned po Luciferovi démonka Mazikeen, která v pekle ráda mučila hříšníky. Maze, jak se jí zkráceně říká, odešla spolu s Luciferem z pekla a v Los Angeles mu pomáhá vést klub i poprat se s některými peripetiemi. Život ji zde ale moc nebavil, dokud nepotkala další postavy série Chloe s její dcerou Trixie a také Luciferova bratra Amenadiela. Pak tu máme ještě jednu bláznivou psycholožku, Chloeina ex-manžela a nějaké ty kolegy od policie. To není tak nějak moje pointa.

Osobně jsem na seriál přestal koukat začátkem třetí řady, kdy šla kvalita titulu i přes mé nízko nastavené nároky do kopru. Seriál jsem si doplnil až kvůli tomuto článku a musím uznat, že je pod hlavičkou Netflixu o fous zábavnější. Pořád ale dávám osobně přednost jiným titulům. Ale víte co, na mém názoru v tomhle případě nezáleží.

Pro náctileté a nenáročné
Styl Lucifera je hodně nenáročně nastavený, zápletky jsou epizodní a až na výjimky tu nenajdete žádné závažné téma. Ústředním motivem je Luciferova přitažlivost s detektivkou Chloe, která ho z nějakého důvodu oslabuje. V praxi to vypadá tak, že za normálních okolností neprůstřelného a silného Lucifera propíchnete v její přítomnosti i párátkem. Právě zvědavost diváků na to, jak tahle romance dopadne, je spolu s Ellisovým charismatem hnacím motorem tohohle dílka.

Smutný ďábel
První epizoda páté série, která si odbude premiéru 21. srpna, se bude jmenovat Really Sad Devil Guy. Povím vám na rovinu, že já se na ni pravděpodobně nepodívám. Na první sérii budu ale vzpomínat víceméně v dobrém a i to je někdy fajn. Všem fanouškům Lucifera pak přeju, aby se seriál proměnil z mýdlové opery opět na originální, i když trochu hloupou oddechovku.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Nesmrtelná Charlize Theron

Podle odhadů tržebních odborníků se Charlize a její nemrtvý tým jako první na Netflixu dostane přes 100 milionů unikátních autorských zhlédnutí. Překoná tak Vyproštění, které zde za první měsíc od premiéry zhlédlo 99 milionů lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek