metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Úterý, 26. října 2021. Svátek má Erik.
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Sweet tooth nám přináší post-apokalyptický svět i chlapecké dobrodružství. | foto: NETFLIX

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

  14:00
Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth: Chlapec s parožím, tou druhou je česká pohádka vytěžující rovněž fantasy žánr - Princezna zakletá v čase. Obojí se těší zájmu diváku, o čemž svědčí i červené hodnocení na portálu Česko-Slovenské filmové databáze. Bude se líbit i vám?

Seriálek Sweet Tooth: Chlapec s parožím i filmová pohádka Princezna zakletá v čase by si oba zasloužily samostatný článek. Není ale čas ztrácet čas, což ví i princezna Ellena ze zmiňované pohádky o jedné podivná časové smyčce, a tak si opět vypíchneme klady i zápor obou těchto netflixovských novinek najednou. Na obě se mi hezky koukalo a skvěle se doplňují, pokud si je pustíte po sobě. Proto nesměly chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Napůl jelen a napůl komiksák
Příběh nové série Sweet Tooth: Chlapec s parožím podle v tuzemsku prakticky téměř neznámé komiksové předlohy Jeffa Lemirea nás přivádí do světa, který zdecimoval zákeřný virus. Jak již všichni dobře víme, pandemie na obrazovkách bývají podstatně zábavnější, než ty ve skutečném světě. Kromě hrstky těch, jež přežili první vlny, tak tenhle fiktivní svět obývají také dětští hybridi. Hlavním hrdinou je jelení klučina Gus, který se spřátelí s drsným hromotlukem (britský herec Nonso Anozie. S ním se vydává na cestu za hledáním své mámy i sebe sama. 

Sweet tooth nám přináší post-apokalyptický svět i chlapecké dobrodružství.

Sweet tooth nám přináší post-apokalyptický svět i chlapecké dobrodružství.

A jak už to tak bývá, po krku jim půjdou nejen jiní přeživší, ale také lovci hybridů, kteří mají za to, že jsou zvířecí kluci a holky původci zákeřné pandemie. Nebo na nich chtějí dělat pokusy. Gus je trochu takový Malý princ. Ti dva se proto coby dobře napsané postavy skvěle doplňují.

Sweet Tooth: Chlapec s parožím

  • Tvůrci: Jim Mickle
  • Režie: Toa Fraser, Jim Mickle
  • Předloha: Jeff Lemire (komiks)
  • Hrají: Christian Convery, Nonso Anozie, Stefania LaVie Owen, Aliza Vellani, James Brolin, Naledi Murray, Adeel Akhtar, Will Forte, Dania Ramirez a další.

Pro děti i dospělé
Sweet tooth nám přináší sympatický mix komiksové fantasy, post-apokalyptického světa i chlapeckého dobrodružství. Na tomhle mixu si už vylámali zuby jiní, tvůrci chlapce s parožím ale evidentně věděli, co dělají. Gusovo hledání odpovědí na to, odkud je a kým vlastně je, je dílem dojemné i akční. Naivní pohádkovou atmosféru tu střídá tvrdá „realita“. Pro dospělého diváka bude tenhle mix přístupů občas až přespříliš rodinný a doslovný, pro děti zase přes míru temný, nejednoznačný a možná i příliš brutální. Logicky tu tak dochází na ústupky tvůrců, které jsou zakončeny vypointovaným finále. To má tak otevřený konec, jak to jen nejvíce jde. Něco mi říká, že tou pravou výzvou bude pro tvůrce až druhá sezóna. Ta první je koneckonců pořád jen o něco lepší průměr. Srdce diváků bezesporu mají, jejich náklonnost však bývá vrtkavá. 

Princezna zakletá v čase

  • Režie: Petr Kubík
  • Scénář: Petr Kubík, Lukáš Daniel Pařík, Viktor Krištof
  • Kamera: Pavel Kopp
  • Hudba: Lukáš Daniel Pařík, Tomáš Valent
  • Hrají: Natalia Germani, Eliška Křenková, Marek Lambora, Jan Révai, Simona Zmrzlá, Roman Zach, Veronika Freimanová, Martin Dejdar, Martin Písařík a další.

Princezna, která se zasekla
Princeznu Ellenu ve fantasy pohádce Princezna zakletá v čase od narození provází příslib mocné kletby, kterou na ni uvrhla čarodějnice Murien. Kletba se má naplnit v den Elleniných dvacátých narozenin, jakmile zapadne slunce. Avšak ve chvíli, kdy zajde poslední sluneční paprsek a vše se zdá ztraceno, princezna zjišťuje, že zůstala uvězněná v čase. Pokaždé, když se kletba naplní, Ellena procitne do dne svých dvacátých narozenin a je nucena ho prožít celý znovu. Aby zachránila své království i sebe samotnou, musí v sobě nalézt odvahu a čisté srdce a dávné kletbě se jednou provždy postavit.

Namluvené charisma i falešný Landa 
Popis děje výše jsem de facto celý obšlehl z oficiální synopse distributora. Děj ale vylíčil vcelku dobře, a někdy je zkrátka lepší dobře ukradnout, než-li špatně vymyslet. Za sebe bych dodal, že jde podle mě o nejlepší českou pohádku za několik let. A je to z velké části právě proto, že si tvůrci půjčují i zde velmi dobře fungující fantasy prvky. A režisér Petr Kubík je opravdu velký talent, v jehož podání mě neštvou ani věci, které mě normálně v pohádkách spíš štvou. Například takzvané postsynchrony, kdy většina herců, pokud režisér nezvolí dabingovou náhradu, namlouvá sebe samotné pro lepší zvuk ještě dodatečně ve studiu. Výsledek není v tomhle případě rozpačitý. Dokonce tu král Jan Révai či alchymista Roman Zach díky tomu znějí mnohem charismatičtěji, než obvykle. 

Princezna se zasekla v čase.

Princezna se zasekla v čase.

A když dojde na hudbu Lukáše Daniela Paříka (připomněla mi v dobrém tvorbu Daniela Landy), je to opět trefa do černého. Samozřejmě je tu pořád ona dětská doslovnost (stejně jako u Sweet tooth), která v pohádkách být musí. Proto ne každému fandovi Princezna zakletá v čase sedne. Osobně se ale těším na dvojku, která je prý v plánu. Snad do té doby dostanu z hlavy tu ústřední smutnou písničku.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Rozhněvaný muž je gangsterka roku

Rozhněvaný muž, o kterém jsem psal minulý týden, je remakem francouzského thrilleru Krvavý prachy (2004). Po snímcích Trosečníci (2002) a Aladin (2019) jde o již třetí remake režiséra Guye Ritchieho. Posledně jmenovaná disneyovka vydělala dost na to, že studio počítá s pokračováním za účasti právě Ritchieho. Něco mi ale říká, že si spíš vybere sesli producenta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy