metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

STRÁŽCE STREAMU: Proč si místo neohrožené amazonky pustit nudnou šachistku?

  11:44
Také ještě cítíte po zhlédnutí jednoho z největších loňských filmových trháků – Wonder Woman 1984 – mírnou pachuť v ústech? Někteří přitom tvrdí, že je snímek jeden velký úspěch, a pokud ne, alespoň v něm exceluje jedna z nejlepších ženských hrdinek, jaká se na obrazovkách internetových televizí loni objevila. My ale víme své. Už jste stihli zhlédnout sedmidílný Dámský gambit s vynikající Anyou Taylor-Joy v hlavní roli?

Co může být nudnějšího, než koukat na seriál, kde se v jednom kuse buď o šachu mluví, o šachu přemýšlí, nebo se rovnou hraje? Tuhle otázku jsem si kladl dlouho předtím, než jsem se do sledování netflixovské minisérie Dámský gambit (v originále The Queen’s Gambit) pustil. Podotýkám, že jsem tak učinil více než dva měsíce po premiéře tohoto internetového seriálu, a tak v tomhle článku neobjevuji žádnou Ameriku. I když, soudě podle žebříčku oblíbenosti netflixovských show (kde se Dámský gambit dodnes střídavě objevuje a zase mizí), určitě nejsem jediný, kdo tuhle pecky stihnul zkouknout až teď. Zhlédnutí nové Wonder Woman, jež si odbyla premiéru před Vánoci, mě však nakoplo podělit se s vámi o pár postřehů. Jak nám totiž ukázala šachová minisérie, ženské hrdinky jedou jako nikdy. Dámský gambit proto nesměl chybět ani v našem internetovém seriálu Strážce Streamu.

Dámský gambit

  • Tvůrci: Scott Frank, Allan Scott
  • Režie: Scott Frank
  • Předloha: Walter Tevis (kniha)
  • Hudba: Carlos Rafael Rivera
  • Hrají: Anya Taylor-Joy, Harry Melling, Moses Ingram, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Chloe Pirrie, Marielle Heller, Janina Elkin, Jacob Fortune-Lloyd, Marcin Dorociński, Patrick Kennedy, Isla Johnston, Christiane Seidel, Matthew Dennis Lewis a další.

Ruský tanky nejsou funky
Srovnávat příběh komiksové amazonky a mladé šachistky se zálibou v opiátech je přirozeně nesmysl. Kromě toho, že jde o diametrálně odlišný žánr, je také druhá jmenovaná určená staršímu publiku. Podobností bychom ale překvapivě nalezli celou řadu. Oba počiny nějakým způsobem pracují s retro atmosférou. Zatímco Wonder Woman je již svým názvem pevně ukotvena v roce 1984, Dámský gambit se odehrává v průběhu padesátých let a jeho děj vrcholí v roce 68. Tedy v době, kterou nám tuzemští filmaři vždy prezentují jako časy, kdy ruské tanky nebyly moc funky. V rukou těch amerických, konkrétně tvůrců Gambitu, je však nezbytností spíše dobrá sovětská šachová partie. Rusové jsou totiž, alespoň podle tohohle netflixovského kousku, rození šachoví velmistři, kteří při drcení svých slabých západních soupeřů tajně sní o amerických autokinech. Prostě studená válka, jak má být. No a jak tomu bývá, tomuhle motivu se nevyhnula ani Wonder Woman.

Wonder Woman

Wonder Woman 1984

  • Režie: Patty Jenkins
  • Scénář: Patty Jenkins, Geoff Johns, Dave Callaham
  • Hudba: Hans Zimmer
  • Hrají: Gal Gadot, Chris Pine, Kristen Wiig, Pedro Pascal, Natasha Rothwell, Robin Wright, Connie Nielsen, Gabriella Wilde, Ravi Patel, Lilly Aspell, Kristoffer Polaha, Amr Waked, Jonathan Ajayi, Chris Silcox, Lynda Carter, Lucian Perez, Kelvin Yu a další.

Bezzubá princezna
Do druhého dílu Wonder Woman nemám v plánu kopat příliš dlouho. I přes jeho nekvality je totiž vyloženě škoda, že se nedočkal řádné premiéry na HBO Go, a tak si ho většina, nemaje alternativu v podobě návštěvy kina, upirátila doma a proložila si jím sledování vánočních pohádek. Wonder Woman už jsme viděli díky či spíše kvůli několika předchozím komiksovým snímkům studia Warner Bros. v několika polohách. Až na Ligu spravedlnosti, kde spojila síly s ostatními hrdiny studia DC, šlo ale vždy o filmy, které měly tempo i hlavu a patu. V tomhle pokračování očekávané komiksovky však tentokrát proti amazonské superhrdince bojují záporáci. Max Lord v podání Pedra Pascala (seriál Hra o trůny či Mandalorian) a také Cheetah s tváří herečky Kristen Wiig. A těžko říct, který z těchto dvou protivníků funguje na plátně méně uvěřitelně, či naopak doslovně. Film má mnoho slabých momentů a ač s vypnutým mozkem může příjemně ukrátit večer, jeho bezzubost je naprosto očividná. Studio Warner Bros. již ohlásilo trojku se stejnou režisérkou i hlavní představitelkou, a já si myslím, že se to v budoucnu ještě stokrát změní. Gal Gadot je přitom jako Wonder Woman fajn. Jen se objevuje ve špatných filmech.

Velkolepá partie
Sledování televizního dobrodružství šachistky Beth Harmon byl pro mě naopak naprosto skvělý zážitek. Herečka Anya Taylor-Joy je v seriálu naprosto excelentní, vykreslení Beth i jejích temných stránek a traumat předvedla na výbornou. V jejím počínání jí pochopitelně pomohli i tvůrci Scott Frank a Allan Scott, stejně tak prý také výborná knižní předloha Waltera Tevise. Jedinou slabinou tohohle kousku je prostý fakt, že vás, podobně jako mě, na první pohled moc nezaujme. O to je cennější, když se k téhle pecce konečně prokousáte. A pak koukáte a koukáte a koukáte.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Drsňák a časová smyčka. To je Boss Level

Tahle skvělá srdcovka z minulého Strážce streamu je perfektní film na chlapskou párty. Film Boss level má jen jedinou slabinu. Moc nevytěžuje záporáka Mela Gibsona. Ten tu sice jednu bitku má, jinak ale spíš jen něco huhlá skrze zapálený doutník či vypráví nějakou tu historku. Režisér Joe Carnahan prý nečekal, že mu Mel na jeho nabídku kývne. Nevím, co je na tom drbu pravdy. Hodně by to ale vysvětlovalo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek