metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René
Strážce streamu
Další 1 fotografie v galerii
Konrád Wolski rád porušuje pravidla. | foto: Piotr Litwic / Canal+

STRÁŽCE STREAMU: Seriál Nelegální předvádí špionáž na polský způsob

  16:02
Dechberoucí seriál plný akčních scén, propracovaných vztahů mezi postavami i napětím, že by se dalo krájet. Tím vším se snaží být polský seriál Nelegální, který je novou vlajkovou lodí stanice Skylink a její webové varianty - internetové televize Skylink Live TV. Část desetidílné špionážní série, jejíž první díl si odbude na této stanici premiéru v pátek 27. listopadu, měl možnost předem zhlédnout i Strážce Streamu. Jak se polský labyrint špionážních her povedl?

Proč politické drama od Skylinku není radno minout? Odpověď na tuhle otázku jsem sděloval čtenářům koncem letošního září, kdy jsem doporučoval nakoukat nově uvedeného Černého barona. Nyní je konec listopadu a já mám za sebou první čtyři epizody desetidílné série Nelegální. Ta má přitom s francouzským dramatem, jež bylo uvedeno na téže platformě, společného jen málo. Tedy kromě kvalitního českého dabingu a dramatičnosti. Špionážní seriál Nelegální mě bohužel do děje vtahuje pomaleji. Rozhodně ale nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce Streamu.

Seriál je plný akčních scén.

Poláci a KáGéBáci
Hlavním hrdinou seriálu, jež vznikl na motivy knižní předlohy spisovatele Vincenta V. Severského, je důstojník polských zahraničních zpravodajských služeb a vedoucí elitního oddělení Q Konrád Wolski, který rád porušuje pravidla. Pokud stojí před dvěma možnostmi, tedy protokolem a svým instinktem, vždycky si zvolí to zábavnější pro diváka. Konrádovi, u kterého se v průběhu děje vynoří i nečekaná motivace pro jeho někdy lehce rebelantské jednání, sekunduje důstojnice zahraniční zpravodajské služby a členka elitního oddělení Q Sára Korská. V ději má své místo také běloruský spící agent Travis (nebo Oleg?), který v minské divizi KGB pracuje pro Poláky. Mě osobně bavil ještě zarostlý technik Mirek. No a tahle parta řeší poměrně aktuální evropské bolístky jako migranty, islámský extremismus, politiku strachu vedenou Ruskem a hrozbu teroristických útoků v Evropě. Posledně jmenované je pak hnacím motivem celé série. No a protože se seriál odehrává v Turecku, Bělorusku, Polsku a Švédsku, cílem teroristů není nic menšího, než kolaps Evropské unie.

Nelegální

  • Režie: Leszek Dawid, Jan P. Matuszyński
  • Předloha: Vincent V. Severski
  • Hrají: Agnieszka Grochowska, Sergej Frolov, Synnøve Macody Lund, Filip Pławiak, Tomasz Schuchardt, Grzegorz Damięcki, Andrzej Seweryn, Fatima Adoum, Yassine Fadel, Sylwia Juszczak-Krawczyk, Börje Lundberg, Michail Solodko a další.

Nelegální, ale i pomalí
Polsko a Švédsko v seriálu reprezentují státy, které se snaží o co nejméně problematické soužití odlišných kulturních světů. Divák by si měl většinu jeho děje nejspíše klást otázku, zda se podaří překazit plánovaný teroristický útok ve Švédsku, po čtyřech epizodách jsem k tomuto bodu nedospěl. Podle hrstky hodnocení, která lze dohledat na portálu Československé filmové databáze csfd.cz, se seriál, podobně jako jeho předchůdce Černý baron, těší slušné oblibě. O napínavé špionážní drama ale pro mě po první epizodách prostě úplně nejde.

Alternativa za Netflix
Velmi oceňuji odvahu tvůrců přijít s podobným typem koprodukce i fakt, že jde o zajímavou podívanou na polské nuznější poměry plnou akčních scén i zvratů. Ruku na srdce, nebýt toho, že má Skylink odvážnou ruku, nejspíš bychom se o existenci tohoto seriálu nejspíše nikdy nedozvěděli. Pro mě osobně jde ale pořád „pouze“ o příjemnou alternativu za komerčnější pořady na ostatních streamovacích platformách, které sjíždím stejně tak z profesních jako i soukromých důvodů. A to není v poslední době málo. Jen se do dokoukávání dobrodružství Konráda a jeho kumpánů musíte místy lehce dokopávat.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Doplňte si netflixovský Bihár

Aktuální vzpomínku na předchozího Strážce bych rád věnoval ani ne tak jakékoliv svatební reality show, ale spíše seriálu #martyisdead, který jsem vám doporučoval v září. Český seriál o kyberšikaně získal v pondělí mezinárodní cenu Emmy, ve filmovém průmyslu známou jako „televizní Oscar“. Mezinárodní akademie televizních umění a věd složená z 900 nezávislých porotců tak ocenila historicky první nominovaný seriál z České republiky. Co k tomu dodat: #martyisnotdead!!

Komentáře

Hlavní zprávy

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek