metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Katherine Langford | foto: Netflix

STRÁŽCE STREAMU: Tajemství, lži a pomsta. Netflixovský hit 13 Reasons Why má další řadu

  16:36
Nechte se vydeptat, zaintrikujte si a třeba i brečte, jak to celé dopadlo. Čtvrtá řada seriálu internetové televize Netflix, který je inspirován románem od Jaye Ashera, v Česku trenduje i týden po premiéře. Kvality příběhu Claye, Jessicy, Justina a dalších opět klesají. Cenzury naopak přibylo.

Je to pro mě jako včera, co jsme s manželkou v dubnu roku 2017 podlehli kouzlu mysteriózního teenagerovského seriálu (tehdy ještě ne tak gigantické) internetové televize Netflix s názvem Proč? 13x proto. Tehdy se tahle seriálová knižní adaptace prezentovala pouze pod anglickým originálem 13 Reasons Why a svou mysteriózní atmosférou i konceptem přinášela svěží a vcelku originální podívanou. Nyní tu máme řadu čtvrtou, která se v tuzemsku těší nejen skvělé sledovanosti, ale má být zároveň řadou poslední. Nemohla proto uniknout naší webové rubrice Strážce streamu.

Kazety a viníci
Pro ty, kteří o seriálu dosud neslyšeli, se pokusím rychle shrnout předchozí řady. A to bez zbytečných spoilerů. První a zdaleka nejlepší řada vypráví o mladém teenagerovi jménem Clay Jensen, kterému jednoho dne ke dveřím dorazí záhadná krabice. V ní se nachází kazety, které nahrála jeho kamarádka a tajná láska Hannah, jež si dva týdny předtím tragicky vzala život. Svých 13 důvodů proč teď sdílí se všemi, kdo ji k tomu dovedli. Je Clay jedním z nich, nebo hraje v příběhu jinou roli? Kdo ví. Tenhle koncept je o to originálnější, že každý z viníků obdrží celou sadu, kterou si musí přehrát a následně předat dalšímu na seznamu. Takhle se všechny kazety postupně dostávají až k poslednímu neznámému. Ten je neznámý i divákovi, protože se jména jednotlivých „viníků“ dozvídá během poslechu hlavní postavy, nijak předem. V příběhu se posouváme po stranách jednotlivých kazet.

Proč? 13x proto

  • Režie: Tom McCarthy, Gregg Araki, Helen Shaver, Kyle Patric a další
  • Knižní předloha: Jay Asher
  • Hrají: Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Steven Silver, Michele Selene Ang, Kate Walsh, Brian d’Arcy James, Derek Luke a další

Druhá série se odehrává pět měsíců po smrti Hannah. Jejím ústředním motivem je soud její matky se střední školou Liberty High, která podle ní měla tragické události zabránit. Ve třetí řadě se pak pátrá po vrahovi viníka, který byl hlavním důvodem dívčina rozhodnutí vzít si život.

Maturanti odcházejí
V poslední sérii, která je týden dostupná na Netflixu i s poměrně kvalitně zpracovaným českým dabingem, se maturanti z Liberty High připravují na své dostudování. Jak ale uvádí i oficiální text distributora, nemají to mít právě jednoduché. Než budou moci říct sbohem škole i sobě navzájem, mají udržet nebezpečné tajemství pod pokličkou a zároveň čelit srdcervoucím rozhodnutím, která navždy mohou ovlivnit jejich budoucnost. Divák pak s nimi zažívá jistou osudovost. Na jednu stranu ví, že originalita dobrodružství jeho oblíbených hrdinů kulhá na obě nohy. Na druhou stranu je v součtu mnoha dnů sledování jejich příběhu trochu smutný, že už je konec. Osobně si myslím, že o poslední řadu v této podobě vlastně nikdo moc nestál. Je ale tady, a tak se s koncem i jeho zpracováním musíme smířit.

Dylan Minnette

Dylan Minnette

V seriálu se za tu dobu vystřídalo opravdu mnoho postav. Nechybí zde klišovité charaktery jako sebestředná královna krásy, arogantní kapitán fotbalového týmu, šikanovaní outsideři, emaři i holka od vedle. Je tu také pestrá škála vcelku sympatických gay postav. V takovém množství jsem je v podobném typu seriálu snad ještě neviděl. Od líčení třinácti klíčových momentů, které dovedly jednu mladou hezkou holku k poměrně efektní sebevraždě, však ušli diváci i tvůrci kus cesty. I když, kdo s čím zachází, tím také schází.

Cenzura po americku
Seriál Proč? 13x proto lze charakterizovat jako psychosondu do životů několika lidí, které spojila zbytečná lidská tragédie. Té se nakonec nevyhnuli ani tvůrci seriálu, na které si došlápla americká cenzura. Kritikům se například nelíbila návodnost i realita scény, kdy si Hannah ve vaně podřezává žíly. Schválně si tuto scénku zkuste na Netflixu pustit. Je tam ještě?

Tajemství. Lži. Pomsta. Na Liberty High mají všichni co skrývat… A pravda už má brzo vyjít na světlo.

Tajemství. Lži. Pomsta. Na Liberty High mají všichni co skrývat… A pravda už má brzo vyjít na světlo.

Stejně jako v předchozích řadách i tu poslední provází řada nejrůznějších varování před i po skončení dílu. Tvůrci většinou upozorňují na násilnost scén i možnost obrátit se v případě problémů na bezplatnou americkou webovou platformu. Tvůrci si tak částečně kryjí záda, ale především zacpávají pusy kritikům. O to hloupěji pak působí fakt, že se vlastně díváme na seriál o partě středoškoláků, kterým procházejí vraždy, pijí a fetují jako duhy či se při rvačkách navzájem mlátí pěstmi do obličeje někdy i celé minuty. Že takhle realita nevypadá? Nevadí. O tu jde jen tehdy, kdy se to tvůrcům hodí do karet.

Poslední zadostiučinění
Pokud se podíváme na hodnocení portálu csfd.cz, zjistíme, že je nejlépe hodnocena poslední epizoda seriálu s názvem Graduation. Netflix její děj shrnuje jako emotivní loučení se střední školou a vyhlížení do budoucnosti postav. A já nehodlám prozradit nic víc. Seriál Proč? 13x proto bych jako celek určitě doporučil, a to i přes jeho někdy až příliš kolísavou kvalitu. Jen mám dojem, že nejlepší postava a tahoun téhle televizní série zemřela bohužel už v první řadě.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Jednotky vesmírného nasazení

Už jste viděli nový komediální seriál, v němž komik Steve Carell řídí nový útvar americké armády - jednotku vesmírného nasazení? Kdo by řekl, že se tahle bláznivá parta do kosmu skutečně dostane. Co se v celém seriálu však nedozvíme, je důvod, proč se manželka armádního generále dostala do vězení. Že by v druhé řadě?

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám