metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír

STRÁŽCE STREAMU: Ví o tobě a Cizinec. Dejte si o víkendu britské thrillerové kombo

  14:00
Máte rádi záhady a hádanky? Streamovací platforma Netflix vám jich naservíruje dvojitou porci. Dvojce nových seriálových pecek Ví o tobě (Behind Her Eyes) a Cizinec (The Stranger) vás nejprve donutí rozplétat tajemství podivné dvojce manželů, jejichž osud poznamenává nevěra i duševní choroba. Pak přijde na řadu tatík od rodiny Adam, který po zmizení své ženy rozplétá síť o svých nejbližších. Zní to pro vás zajímavě?

Není tomu tak dávno, co jsme ve Strážci streamu řešili, jak je někdy složité najít přímočarou mysteriózní podívanou. Nejlépe, aby ještě za něco stála. Netflix se na tento žánr naštěstí specializuje stále více, a tak nám dva přírůstky tohoto subžánru servíruje v podobě dvou britských minisérií. Dobrých mysteriózních seriálů či alespoň těch průměrných je jako šafránu. Ví o tobě a Cizinec proto nesměli chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Ví o tobě

  • Režie: Erik Richter Strand
  • Předloha: Sarah Pinborough (kniha)
  • Scénář: Steve Lightfoot, Angela LaManna
  • Hrají: Robert Aramayo, Tom Bateman, Simona Brown, Eve Hewson, Nichola Burley, Georgie Glen, Roshan Seth, Aaron Anthony a další

Červená knihovna
Pokud jste naladěni podobně jako já, šestidílné Ví o tobě (Behind Her Eyes) vás bude minimálně ve své první polovině trochu štvát. Jakmile se jí ale prokoušete, za relativně banálním příběhem o psychiatrovi, jenž podvádí svou bláznivou ženu se sekretářkou, a tu nenapadne nic chytřejšího, než se s manželkou skamarádit, najdete fajn podívanou. Nebylo by moudré příliš mnoho prozrazovat, ale tahle romanťárna se po čase promění v řízný psychothriller, který vás příjemně překvapí naprosto nečekaným a ne zrovna šťastným koncem. Do konce tu proběhne i něco, co by se dalo nazvat fantasy prvkem. Osobně jej považuji za skvělý nápad. Po zhlédnutí seriálu ale doporučuji místo na portál československé filmové databáze csfd.cz, kde je seroš vcelku kladně přijímán, raději na nějaký web o knížkách. Seriál je totiž adaptací knihy spisovatelky Sarah Pinborough a někteří její recenzenti se nebojí vulgarit. Psycho konec zkrátka nesedne každému. Obzvlášť tehdy, nejde-li předvídat.

Cizinec

  • Režie: Daniel O'Hara, Hannah Quinn, Hannah Quinn
  • Předloha: Harlan Coben (kniha)
  • Scénář: Daniel Brocklehurst, Mick Ford, Karla Crome
  • Hrají: Richard Armitage, Siobhan Finneran, Jacob Dudman, Anthony Head, Paul Kaye, Kadiff Kirwan, Stephen Rea, Hannah John-Kamen, Jemma Powell, Shaun Dooley, Dervla Kirwan, Chinenye Ezeudu, Kai Alexander, Joey Ansah a další.

Falešné pupky i ukradené peníze
Osmidílný cizinec s Richardem Armitagem (Hobit, seriálový Hannibal, Čističi vesmíru) v hlavní roli vypráví příběh Adama Price. Tenhle tatík má pohodový život. Dva syny, skvělé manželství. Jednoho dne se však vedle něj v baru posadí neznámá ženská a několika větami odhalujícími tajemství o jeho ženě Corinne mu to všechno zničí. Když pak Adam svoji ženu konfrontuje a ona zmizí beze stopy, začne posléze rozplétat spiknutí, na jehož konci na něj čeká nejedno nepříjemné překvapení. A to, že je jeho manželka citová vyděračka, je ještě to vůbec nejmenší.

Cizinec je opět seriál podle knížky, tentokrát rodáka z New Jersey Harlana Cobena. Možná jste podle jeho předlohy viděli mysteriózní francouzský film Nikomu to neříkej z roku 2006. Seriál Cizinec je plný zvratů, zvláštních náhod a více či méně nečekaných odhalení. Řeší se tu i poměrně originální témata, jakým je například falešné těhotenství (neviděl jsem to naposled v nějaké telenovele?). Manželka, která má čerstvě vyposlechnutou audioknihu tvrdí, že si seriáloví tvůrci s předlohou občas nepěkně pohráli. Já výsledek považuji za příjemný průměr. Na již zmiňovaném csfd.cz má ale seroš i po třech týdnech od premiéry velmi slušných 76 procent.

Rodinné mystério
Ve světle výše uvedených mysteriózních seriálů mám skoro chuť doporučit závěrem ještě Defending Jacob s Chrisem Evansem. Chvilku mi trvalo, než jsem si vzpomněl, proč jsem vám podobně laděnou osmidílnou krimi pecku (rovněž podle knížky) dosud nedoporučoval. Tuhle pecku lze legálně zhlédnout na streamovací platformě Apple TV+. A tu zkrátka, co si budeme povídat, nemají zatím doma zdaleka všichni.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Minisérie Des vzpomíná na britského vraha

Třídílná minisérie Des, kterou jsem vám doporučoval minulý týden, sleduje jeden z nejnechvalněji proslulých případů v historii britského zločinu, který se točí kolem sériového vraha Dennise Nilsena. Toho zde hraje vynikající David Tennant, představitel jednoho z bývalých Doctorů Who. Tennantovou manželkou je pak od 30. prosince 2011 herečka Georgia Moffett, která si kdysi zahrála Doktorovu dceru a je dcerou jednoho z představitelů Doktora. Dát si s Tennantovou rodinou čaj je tak vlhkým snem nejednoho fanouška tohoto seriálu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek