metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Středa, 4. srpna 2021. Svátek má Dominik.

STRÁŽCE STREAMU: Ví o tobě a Cizinec. Dejte si o víkendu britské thrillerové kombo

  14:00
Máte rádi záhady a hádanky? Streamovací platforma Netflix vám jich naservíruje dvojitou porci. Dvojce nových seriálových pecek Ví o tobě (Behind Her Eyes) a Cizinec (The Stranger) vás nejprve donutí rozplétat tajemství podivné dvojce manželů, jejichž osud poznamenává nevěra i duševní choroba. Pak přijde na řadu tatík od rodiny Adam, který po zmizení své ženy rozplétá síť o svých nejbližších. Zní to pro vás zajímavě?

Není tomu tak dávno, co jsme ve Strážci streamu řešili, jak je někdy složité najít přímočarou mysteriózní podívanou. Nejlépe, aby ještě za něco stála. Netflix se na tento žánr naštěstí specializuje stále více, a tak nám dva přírůstky tohoto subžánru servíruje v podobě dvou britských minisérií. Dobrých mysteriózních seriálů či alespoň těch průměrných je jako šafránu. Ví o tobě a Cizinec proto nesměli chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Ví o tobě

  • Režie: Erik Richter Strand
  • Předloha: Sarah Pinborough (kniha)
  • Scénář: Steve Lightfoot, Angela LaManna
  • Hrají: Robert Aramayo, Tom Bateman, Simona Brown, Eve Hewson, Nichola Burley, Georgie Glen, Roshan Seth, Aaron Anthony a další

Červená knihovna
Pokud jste naladěni podobně jako já, šestidílné Ví o tobě (Behind Her Eyes) vás bude minimálně ve své první polovině trochu štvát. Jakmile se jí ale prokoušete, za relativně banálním příběhem o psychiatrovi, jenž podvádí svou bláznivou ženu se sekretářkou, a tu nenapadne nic chytřejšího, než se s manželkou skamarádit, najdete fajn podívanou. Nebylo by moudré příliš mnoho prozrazovat, ale tahle romanťárna se po čase promění v řízný psychothriller, který vás příjemně překvapí naprosto nečekaným a ne zrovna šťastným koncem. Do konce tu proběhne i něco, co by se dalo nazvat fantasy prvkem. Osobně jej považuji za skvělý nápad. Po zhlédnutí seriálu ale doporučuji místo na portál československé filmové databáze csfd.cz, kde je seroš vcelku kladně přijímán, raději na nějaký web o knížkách. Seriál je totiž adaptací knihy spisovatelky Sarah Pinborough a někteří její recenzenti se nebojí vulgarit. Psycho konec zkrátka nesedne každému. Obzvlášť tehdy, nejde-li předvídat.

Cizinec

  • Režie: Daniel O'Hara, Hannah Quinn, Hannah Quinn
  • Předloha: Harlan Coben (kniha)
  • Scénář: Daniel Brocklehurst, Mick Ford, Karla Crome
  • Hrají: Richard Armitage, Siobhan Finneran, Jacob Dudman, Anthony Head, Paul Kaye, Kadiff Kirwan, Stephen Rea, Hannah John-Kamen, Jemma Powell, Shaun Dooley, Dervla Kirwan, Chinenye Ezeudu, Kai Alexander, Joey Ansah a další.

Falešné pupky i ukradené peníze
Osmidílný cizinec s Richardem Armitagem (Hobit, seriálový Hannibal, Čističi vesmíru) v hlavní roli vypráví příběh Adama Price. Tenhle tatík má pohodový život. Dva syny, skvělé manželství. Jednoho dne se však vedle něj v baru posadí neznámá ženská a několika větami odhalujícími tajemství o jeho ženě Corinne mu to všechno zničí. Když pak Adam svoji ženu konfrontuje a ona zmizí beze stopy, začne posléze rozplétat spiknutí, na jehož konci na něj čeká nejedno nepříjemné překvapení. A to, že je jeho manželka citová vyděračka, je ještě to vůbec nejmenší.

Cizinec je opět seriál podle knížky, tentokrát rodáka z New Jersey Harlana Cobena. Možná jste podle jeho předlohy viděli mysteriózní francouzský film Nikomu to neříkej z roku 2006. Seriál Cizinec je plný zvratů, zvláštních náhod a více či méně nečekaných odhalení. Řeší se tu i poměrně originální témata, jakým je například falešné těhotenství (neviděl jsem to naposled v nějaké telenovele?). Manželka, která má čerstvě vyposlechnutou audioknihu tvrdí, že si seriáloví tvůrci s předlohou občas nepěkně pohráli. Já výsledek považuji za příjemný průměr. Na již zmiňovaném csfd.cz má ale seroš i po třech týdnech od premiéry velmi slušných 76 procent.

Rodinné mystério
Ve světle výše uvedených mysteriózních seriálů mám skoro chuť doporučit závěrem ještě Defending Jacob s Chrisem Evansem. Chvilku mi trvalo, než jsem si vzpomněl, proč jsem vám podobně laděnou osmidílnou krimi pecku (rovněž podle knížky) dosud nedoporučoval. Tuhle pecku lze legálně zhlédnout na streamovací platformě Apple TV+. A tu zkrátka, co si budeme povídat, nemají zatím doma zdaleka všichni.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Minisérie Des vzpomíná na britského vraha

Třídílná minisérie Des, kterou jsem vám doporučoval minulý týden, sleduje jeden z nejnechvalněji proslulých případů v historii britského zločinu, který se točí kolem sériového vraha Dennise Nilsena. Toho zde hraje vynikající David Tennant, představitel jednoho z bývalých Doctorů Who. Tennantovou manželkou je pak od 30. prosince 2011 herečka Georgia Moffett, která si kdysi zahrála Doktorovu dceru a je dcerou jednoho z představitelů Doktora. Dát si s Tennantovou rodinou čaj je tak vlhkým snem nejednoho fanouška tohoto seriálu.

Komentáře

Hlavní zprávy

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Virus mění myšlení lidí. Pandemie ukázala zranitelné místo v systému

vydáno 3. srpna 2021  15:36

Čím větší továrna, tím menší sklady, nebo raději vůbec žádné. Díly i suroviny dorazí do fabriky v přesně naplánovaný čas a jdou z kamionu okamžitě na pás.   celý článek

Vyzkoušela si ženskost na třicet způsobů, vzniklé fotografie ukazuje na výstavě

vydáno 3. srpna 2021  11:53

V kavárně a galerii Art-n-Coffee v centru Prahy proběhla v půlce července vernisáž výstavy 30 Shades of Women. Herečka Helena Urban, která za projektem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy