metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.
Strážce streamu
Další 1 fotografie v galerii
Zkušeného žoldáka hraje Chris Hemsworth. | foto: Netflix

STRÁŽCE STREAMU: Vyproštění nemá ani po týdnu soupeře. Hemsworth opouští Thorův stín

  13:46
Za malé peníze natočil kaskadér komiksovek hromadu povědomě znějící muziky. Netflix skóruje i díky koronavirem vyhladovělým divákům.

Když nemáte od filmu příliš velká očekávání, je daleko větší šance si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnat. Z téhle nejen u českých diváků dobře známé pravdy těží internetová streamovací platforma Netflix, která divákům již týden servíruje nenápadnou akční pecku Vyproštění (Extraction). Z premiéry levného béčka od producentů komiksovek od Marvelu a jejich předního kaskadéra na režisérské sesli totiž na první pohled velké peníze nekoukali. 

V době globální pandemické krize a s ní souvisejících vylidněných kinosálů se však premiéra tohoto filmu stala bezmála událostí měsíce. Drtivě totiž vymetla z čela streamovacích žebříčků popularity všechny konkurenční snímky nejen ze stáje televize Netflix, ale i ostatních streamovacích gigantů. Nový akčňák s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli tak nemohl chybět v naší nové webové rubrice Strážce streamu.

Kamarádi z hospody
Vyproštění je propagačním týmem Netflixu více méně nepřiznanou adaptací komiksu, kterou ale stejně skoro nikdo nezná. Vypráví o žoldákovi, který se ve stylu „vyzvedni a zmiz“ snaží z Bangladéše dostat uneseného syna bosse konkurenčního kartelu. Scénář samotný putoval rukama mnoha zajímavých tvůrců, až skončil u dvojice režisérských hvězd bratrů Russoových. Ti jsou zodpovědní například za poslední pravou (a také nejúspěšnější všech dob) Marvelovku Avengers:Endgame. Od nich pak putoval k Samu Hargraveovi, dvornímu kaskadérovi zodpovědnému za velebenou choreografii nejen posledních komiksovek od Marvelu, ale také oslavovaného Johna Wicka. 

Choreografie bojových scén patří k silným stránkám filmu.

Choreografie bojových scén patří k silným stránkám filmu.

Hardgrave nyní po prvním úspěšném týdnu „promítání“ jeho režisérské celovečerní prvotiny tvrdí, že by jeho mládeži nepřístupný filmy nikdo krom Netflixu, který má i díky koronaviru stále plnější kapsy, v Hollywoodu nedal. Film stál na americké poměry skromných 65 milionů dolarů a režisér do něj údajně obsadil všechny své kaskadérské kamarády. Není tajemstvím, že podle legend všichni chodí do téže hospůdky.

Thor bez kladiva
Na Vyproštění se bude zpětně vzpomínat nejen kvůli tomu, že i přes svůj trochu přihlouplý děj směle vykročilo vstříc částečně i Johnem Wickem znovuobjevenému trendu devadesátkového akčního nářezu. Právě díky němu se totiž Chris Hemsworth po letech konečně opět vymaňuje ze své nejslavnější role – božského komiksového hrdiny Thora. Že už si musel při tom množství filmů, které natáčel v pauzách mezi Marvelovkami, připsat alespoň nějakou hitovku? Nenechte se zmást marketingovými řečmi. Jeho filmy se v červených barvách na českém filmovém portálu csfd.cz příliš často nepohybují a pokusy studií nechat Chrise utáhnout velké hity vedli vždy jen k odepisování ztrát. Čest výjimkám v podobně snímku Rivalové, jenž pojednává o rivalitě mezi závodníky Nikim Laudou a Jamesem Huntem. Ten film je však starý již sedm let a vzpomíná se na něj spíše kvůli perfektní režisérské práci Rona Howarda, než kvůli hereckému výkonu nevýrazného boha hromu.

Tip Strážce streamu

Vyproštění

  • Na Netflixu od 24. 4. 2020
  • Režie: Sam Hargrave
  • Scénář: Joe Russo
  • Kamera: Newton Thomas Sigel
  • Hrají: Chris Hemsworth, Golshifteh Farahani, Rudhraksh Jaiswal, David Harbour, Derek Luke, Pankaj Tripathi, Randeep Hooda

Možná přijde i Hellboy
Oporu má Hemsworth také v bollywoodském herci Randeepu Hoodovi. Ten mu ve Vyproštění hraje plnohodnotnou záporáckou protiváhu, která se hlavnímu bijci nejen co do schopností plně vyrovná, ale také se podobně jako on nenechá zastavit srážkou s autem, odraženou kulkou, ani pádem z bůh ví kolikátého patra. Jejich duel vrcholí zhruba v půlce snímku epickou asi desetiminutovou honičkou na jeden záběr, po které už další scény v bangladéšských uličkách trochu ztrácí dech. Jak ale víme, jde o béčkovou oddechovku. Proto tu máme v roli dalšího nenápadného bijce Davida Harboura, známého ze seriálu Stranger Things či poslední nepříliš vydařené adaptace komiksového Hellboye. Na fanouškovských forech se již pěkných pár dní diskutuje o tom, proč nechal režisér jeho společnou bitku s Hemsworthem tak špatně osvítit. Většina se shoduje na tom, že je prostě Harbour přece jen spíše než bijec dobře narostlý taťka, jehož plnohodnotně nasvícená bitka by vypadala na obrazovce komicky.

Bude nášup? Pravděpodobně
Dočká se tahle akční oddechovka pokračování? Vyloučit se to nedá. Dějově si Vyproštění trochu nakračuje, ale nemyslím, že by o něj v reálu někdo příliš stál. Pokud mají na Netflixu rozum, a to oni mají, už nyní rozdávají měšce s několika málo desítkami milionů těm nejšikovnějším návštěvníkům oné tajemné kaskadérské hospody. Jak se totiž ukazuje, někteří umějí nejen šikovně padat, ale také točit parádní a levné jednohubky.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám