metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Úterý 24. května 2022. Svátek má Jana
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Alexandre Aja natočil v případě Kyslíku film, umí udržet napětí i stísněnou atmosféru až do konce | foto: NETFLIX

STRÁŽCE STREAMU: Žena v okně versus Kyslík. Komorní thrillery umějí znudit

  14:00
Na jedné straně stísněná sci-fi o přežití v uzavřeném prostoru, na straně druhé straně moderní variace na Hitchcockovskou klasiku, kde hlavní hrdinka rovněž tráví většinu stopáže na jednom místě, zato oblečená v županu či teplácích. Na obrazovky Netflixu v posledních dnech doputovaly hned dva komorní thrillery, které lze bez váhání označit jako one-woman show. Jedná se o snímky Kyslík a Žena v okně.

Na fakt, že se ve Strážci streamu občas zaměřuji na dva tituly zároveň, jste již jako čtenáři zvyklí. Někdy se to holt nabízí, třeba jako když jsem porovnával filmy Dámský gambit s Wonder Woman 1984, nebo seriály WandaVision a Superman a Lois. Snímky Kyslík a Žena v okně, o kterých si něco povíme dnes, mají společného několik věcí. Předně jde v obou případech o komorněji pojaté thrillery, které jsou stejně dobré, jako je dobrý scénář a především herecký výkon jejich hlavní hrdinky. V případě Kyslíku se povedlo obojí, Ženu v okně ale podruhé určitě vynechám. Oba dva filmy streamovací platformy Netflix nicméně nesměly chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Ženská, neudus se!
Alexandre Aja natočil v případě Kyslíku film, který sice neobjevuje žánrovou Ameriku, rozhodně však umí udržet napětí i stísněnou atmosféru od začátku až do konce. O příběhu je dobré vědět co nejméně. Ve filmu sledujeme neznámou ženu, která se probouzí v uzamčené zdravotnické kryokomoře. Má amnézii, nemůže se dostat ven, pomalu dochází vzduch a její jediné spojení ze světem představuje umělá inteligence zvaná M.I.L.O. Plán je tedy jasný, hrdinka musí vypátrat, jak se do komory dostala a vymyslet, jak se z ní vylámat bez úhony ven. Ideálně by se tak mělo stát dříve, než se udusí.

Alexandre Aja natočil v případě Kyslíku film, umí udržet napětí i stísněnou atmosféru až do konce

Kyslík

 • Režie: Alexandre Aja
 • Scénář: Christie LeBlanc
 • Kamera: Maxime Alexandre
 • Hudba: Rob
 • Hrají: Mélanie Laurent, Malik Zidi, Mathieu Amalric, Laura Boujenah, Marc Saez, Eric Herson-Macarel a další.

Komorní thrillery odehrávající se na jednom místě a většinou s jedním hercem jsou dnes skoro až subžánrem. Nemusím dodávat, že jej mám moc rád. Jistě to máte podobně. V případě Kyslíku do výsledného díla režisér protlačil poctivé filmařské řemeslo i příjemný scifi vizuál. O hlavní postavu se ale příliš bát nebudete, a to přesto, že herečka Mélanie Laurent předvádí hereckou první ligu. Fandy komorních thrillerů Kyslík potěší. Možná bych vytknul natahovanou poslední třetinu. Jinak se však může u mě snímek klidně řadit k filmu Pohřben zaživa s Ryanem Reynoldsem. S tímhle filmem má Kyslík velmi mnoho společného. Výborná je také sedm let stará Noční jízda s Tomem Hardym či Telefonní budka z roku 2002. Sakra, ten čas ale letí.

Alexandre Aja natočil v případě Kyslíku film, umí udržet napětí i stísněnou atmosféru až do konce

Nudná pocta mistrovi napětí
Snímek Žena v okně to nemá u diváků momentálně jednoduché a já do něj nechci příliš kopat. Děj je následující. Psycholožka v podání Amy Adams je kvůli své fobii uvězněná ve svém domě. Jejím koníčkem je sledovat okolí, tedy i rodinu, která se čerstvě nastěhovala do protějšího domu. Postupně se setká s jejími jednotlivými členy a začne být přesvědčena, že došlo k tragickému zločinu. Protože je ale permanentně sjetá a ovíněná, policie jí příliš nevěří.

Amy Adams je Žena v okně

Žena v okně

 • Režie: Joe Wright
 • Předloha: A.J. Finn (kniha)
 • Scénář: Tracy Letts
 • Kamera: Bruno Delbonnel
 • Hudba: Danny Elfman
 • Hrají: Amy Adams, Gary Oldman, Julianne Moore, Wyatt Russell, Anthony Mackie, Brian Tyree Henry, Jennifer Jason Leigh, Liza Colón-Zayas a další.

Největšími klady filmu je hudba Dannyho Elfmana a kamera Bruno Delbonnel (Amélie z Montmartru). Tím to ale za mě de facto vadne. Trampoty Amy Adams permanentně navlečené do županu bloudící nehostinnými kulisami děsivého mě zkrátka moc nebraly. Film je podobně jako Disturbie z roku 2007 přiznanou poctou a částečným remakem kultovního snímku Alfréda Hitchcocka Okna do dvora. Ten už nicméně vykrádal před třemi lety vydaný knižní bestseller Žena v okně, ze kterého oficiálně současný snímek vychází. Amy Adams by chtěla být na plátně moderní verzí jejího předchůdce Jamese Stewarta, nemá však k dispozici dobrý scénář, vedlejší charaktery, ani nějaký zvrat, jež by tohle neoriginální drama pozvedlo z průměru. 

Amy Adams je Žena v okně

Žena v okně není snímek, který by vás naštval. Jen existuje mnoho lepších a nemusejí být nutně od Hitchcocka. I když, možná si přece jen do Ženy v okně jednou kopnu. Už dlouho se mi nestalo, že jsem takhle rychle vytušil, kdo je skutečný vrah. A účast Anthony Mackieho či Julianne Moore považuji za promarněnou šanci.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Amíci versus Francouzi. Reality show The Circle vládne

V soutěži The Circe USA, o které jsem psal minulý týden, se objevil i Lance Bass, člen kapely NSync. Přestrojila se za něj jeho osobní asistentka, která se o něj stará už řadu let. Já tohohle popového idola neznal, na rozdíl od všech soutěžících. A už jste sjeli Příběh služebnice, o kterém byla minule rovněž řeč? Já ještě ne.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Druhý Top Gun rozbuší divákovo srdce. A vrátí vám víru v trháky

vydáno 24. května 2022  17:14

Pokračování militaristické pohádky přilétá zítra po 36 letech i do tuzemských kin. Důvodů, proč na něj vyrazit, je nespočet.   celý článek

Klánovické školní ulice přinášejí také nemalé zmatky

vydáno 24. května 2022  5:27

Mamataxíky klánovických žáků to mají kvůli novému zákazu těžší. Problém s provozem se totiž přesunul do okolních uliček.  celý článek

Ve stínu oscarového dramatu. Elektrošoky nejsou za trest

vydáno 23. května 2022  18:13

Vzdorný pacient se upoutaný zmítá v těžkém třesu. Elektrody mu vpouštějí do těla silné výboje.  celý článek

Před sto lety získaly kaktusy množství příznivců, v minulosti byly doménou jen zámožnějších rodin

vydáno 23. května 2022  11:21

Málokterý spolek oslaví stoleté výročí. Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů se to letos povedlo. Proč se sběratelé začali družit a jak se jubileum...  celý článek