metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš
Ředitel Městské policie hlavního města Prahy Eduard Šuster (vpravo) spolu s radním hlavního města pro bezpečnost Liborem Hadravou představili výsledky strážníků za rok 2014. | foto: ČTK

Strážníci v metropoli udělili pokuty za 52 milionů korun

  13:44
Strážníci v metropoli loni odhalili 902 147 přestupků, což je o více než 66 tisíc meziročně více. Rozdali za ně blokové pokuty za více než 52 milionů korun. Ředitel městské policie Eduard Šuster kromě toho uvedl, že loni ubylo 72 zaměstnanců, nyní jich má 2268. Výdaje městské policie loni dosáhly téměř 1,5 miliardy korun.

Podle Šustra je zvýšený počet odhalených přestupků důsledkem zkvalitnění práce strážníků. „Je to tím, jak jsme změnili systém odměňování, nebo tím jak se s lidmi celkově pracuje. Jsou motivováni, aby pracovali lépe,“ řekl.

Nejvíce přestupků strážníci odhalili proto veřejnému pořádku a zeleni, celkme se jednalo o více než 100 tisíc případů. Nejčastěji šlo o znečišťování veřejného prostranství, což se stalo v 22 776 případech. Druhým nejčastějším přestupkem bylo rušení nočního klidu a třetím neoprávněný zábor veřejného prostranství.

Dopravní přestupky městská policie řešila celkem v 783 tisících případech. V oblasti takzvané dopravy v klidu bylo nejčastějším prohřeškem parkování v místě zákazu zastavení, který porušili řidiči více než 107 tisíc krát, což je o 7720 meziročně více. Téměř 98 tisíc řidičů neoprávněně zastavilo v modrých zónách. Také tento údaj proti roku 2013 vzrostl.

Pokles zaznamenali strážníci u překračování nejvyšší povolené rychlosti. O více než 20 kilometrů v hodině překročilo povolený limit 32 364 aut, proti roku 2013 to je pokles o něco málo přes devět tisíc. Stejně tak ubylo množství řidičů, kteří překročili rychlost o více než 40 kilometrů v hodině.

Pražská městská policie se potýká s nedostatkem zaměstnanců. Celkem má 248 neobsazených tabulkových míst. Celkem nyní městská policie zaměstnává 2268 lidí.

Výdaje městské policie v metropoli se loni vyšplhaly na 1,482 miliardy korun, což je více než v roce 2013. Důvodem bylo navýšení mezd zaměstnancům a zvýšení benefitů pro ně. Letos by měli strážníci hospodařit s rozpočtem 1,670 miliardy. Tato částka ale ještě není definitivní, město totiž musí ještě schválit svůj rozpočet na letošní rok, od kterého je rozpočet městské policie odvislý.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek