metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Čtvrtek, 3. prosince 2020. Svátek má Svatoslav.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Strážníci zasahují i ve volnu. Pozor na nás, varuje jejich mluvčí

6. října 2020  5:37 Filip Jaroševský Metro.cz
Městská policie se často podílí na odhalování celostátně hledaných osob. Letos má už dvě stě „zářezů“.

Dobrého strážníka nedělá ani tak uniforma, jako spíš srdce. S tímhle tvrzením přispěchala pro deník Metro mluvčí těch pražských – Irena Seifertová. Tato slova potvrzuje nedávná zkušenost jejího kolegy, který v civilu, a tedy naprosto bez jakéhokoliv technického vybavení, zadržel v ulici Tolstého v Praze 10 dva muže podezřelé z vykrádání. Oba následně předal kolegům ze státní policie.

„Strážníci ročně zkontrolují a předají státní policii přes tři sta celostátně hledaných osob. Jen od ledna do srpna letošního roku jich předali státním kolegům 209. Vedle úkonů spojených s lustrací osob při zjišťování totožnosti dochází k těmto situacím například v případech, kdy dotyčný páchá nějaké protiprávní jednání. Někdy sehraje roli i náhoda,“ říká pro deník Metro Seifertová.

Strážníkům velmi pomáhá také dobrá místní znalost. Vědí pak totiž o místech, kde se scházejí lidé bez domova nebo kde přespávají.

Výzva

  • Pošlete nám fotografie či příběhy ze zajímavých zásahů pražských strážců zákona. 
  • Klíčovými podněty pro sestavování příběhů pražských strážníků, které lze nalézt na jejich Facebooku, bývají často dopisy Pražanů a reakce na sociálních sítích. Byli jste rovněž svědkem nějakého neobvyklého zásahu mužů zákona? Podělte se o příběh s námi a napište jej na mail filip.jarosevsky@metro.cz.

„Některé z hledaných osob totiž nalézají útočiště právě v těchto místech. Staly se dokonce i případy, že se tito lidé přihlásili sami hlídkám přímo na ulici. To, že někteří strážníci jsou srdcaři a berou svoji práci vážně, dokazují případy, kdy odhalili celostátně hledané osoby dokonce i ve svém volnu. Takže pozor na nás, ve službě jsme vlastně neustále,“ usmívá se Seifertová.

Některé hledané strážníci na ulici doslova poznají. To byl také případ zloděje, který se zhruba před měsícem vypravil na procházku po Veronském náměstí.

„Muž, po kterém pátrala státní policie, byl strážníkům známý jako recidivista v oblasti majetkové trestné činnosti. Z náměstí putoval rovnou na jejich služebnu. O den později čekal stejný osud 36letého muže, kterého strážníci objevili bez dokladů v parku Portheimka, nebo 21letého muže, který u metra Kobylisy obtěžoval osoby čekající na autobus,“ vyjmenovává příklady Seifertová.

Kroniku plnou neobvyklých zásahů ochránců zákona si můžete přečíst nejen v deníku Metro, ale i na Facebooku Městské policie Praha. Právě zde se přitom v posledních týdnech kupí záznamy o případech zadržení vandalů, kteří si své choutky ukájejí ničením zaparkovaných aut.

„Stává se to zřejmě novou zábavou. Strážníci tak zadrželi před několika dny dva podnapilé muže, kteří si cestu domů zpestřili okopáváním vozů. Dva pány ve věku 28 a 29 let zadrželi strážníci v centru poté, co náš operátor sledoval jejich cestu v Haštalské ulici prostřednictvím kamer a hlídku k nim navedl,“ uvádějí strážníci na svém Facebooku.

Pro podezření ze spáchání trestného činu si celou věc následně převzala státní policie. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Úspěch očkování je závislý i na potírání dezinformátorů

Stovky lidí přišly v Praze na Palackého náměstí, aby demonstrovaly proti...
vydáno 2. prosince 2020  18:49

Jen pět procent české populace se dává očkovat proti chřipce. Na důvěře lidí nyní závisí připravované očkování proti covidu.  celý článek

U Výstaviště zaparkujete zdarma. Mění se provozovatel

Parkování je zdarma každý den od 17.00 do 8.00.
vydáno 2. prosince 2020  16:26

Novým režimem jsou lidé zmateni. Na zóny se však nevztahuje.  celý článek

Připadám si často jako Indiana Jones v hudebním byznysu, říká multimediální umělkyně

Performerka Lenka Morávková
vydáno 2. prosince 2020  16:02

Performerka Lenka Morávková se po šesti letech vrací na scénu. Její projekt My Name Is Ann vydává singl Falling Down, který předznamenává novou desku....  celý článek

KOLOBLOG: Zahrádkáři Kersku aneb Slavnosti sněženek pro cyklisty

U Barrandovského mostu Koloblog
vydáno 2. prosince 2020  14:07

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy