metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Čtvrtek, 21. ledna 2021. Svátek má Běla.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Strážníci zasahují i ve volnu. Pozor na nás, varuje jejich mluvčí

6. října 2020  5:37 Filip Jaroševský Metro.cz
Městská policie se často podílí na odhalování celostátně hledaných osob. Letos má už dvě stě „zářezů“.

Dobrého strážníka nedělá ani tak uniforma, jako spíš srdce. S tímhle tvrzením přispěchala pro deník Metro mluvčí těch pražských – Irena Seifertová. Tato slova potvrzuje nedávná zkušenost jejího kolegy, který v civilu, a tedy naprosto bez jakéhokoliv technického vybavení, zadržel v ulici Tolstého v Praze 10 dva muže podezřelé z vykrádání. Oba následně předal kolegům ze státní policie.

„Strážníci ročně zkontrolují a předají státní policii přes tři sta celostátně hledaných osob. Jen od ledna do srpna letošního roku jich předali státním kolegům 209. Vedle úkonů spojených s lustrací osob při zjišťování totožnosti dochází k těmto situacím například v případech, kdy dotyčný páchá nějaké protiprávní jednání. Někdy sehraje roli i náhoda,“ říká pro deník Metro Seifertová.

Strážníkům velmi pomáhá také dobrá místní znalost. Vědí pak totiž o místech, kde se scházejí lidé bez domova nebo kde přespávají.

Výzva

  • Pošlete nám fotografie či příběhy ze zajímavých zásahů pražských strážců zákona. 
  • Klíčovými podněty pro sestavování příběhů pražských strážníků, které lze nalézt na jejich Facebooku, bývají často dopisy Pražanů a reakce na sociálních sítích. Byli jste rovněž svědkem nějakého neobvyklého zásahu mužů zákona? Podělte se o příběh s námi a napište jej na mail filip.jarosevsky@metro.cz.

„Některé z hledaných osob totiž nalézají útočiště právě v těchto místech. Staly se dokonce i případy, že se tito lidé přihlásili sami hlídkám přímo na ulici. To, že někteří strážníci jsou srdcaři a berou svoji práci vážně, dokazují případy, kdy odhalili celostátně hledané osoby dokonce i ve svém volnu. Takže pozor na nás, ve službě jsme vlastně neustále,“ usmívá se Seifertová.

Některé hledané strážníci na ulici doslova poznají. To byl také případ zloděje, který se zhruba před měsícem vypravil na procházku po Veronském náměstí.

„Muž, po kterém pátrala státní policie, byl strážníkům známý jako recidivista v oblasti majetkové trestné činnosti. Z náměstí putoval rovnou na jejich služebnu. O den později čekal stejný osud 36letého muže, kterého strážníci objevili bez dokladů v parku Portheimka, nebo 21letého muže, který u metra Kobylisy obtěžoval osoby čekající na autobus,“ vyjmenovává příklady Seifertová.

Kroniku plnou neobvyklých zásahů ochránců zákona si můžete přečíst nejen v deníku Metro, ale i na Facebooku Městské policie Praha. Právě zde se přitom v posledních týdnech kupí záznamy o případech zadržení vandalů, kteří si své choutky ukájejí ničením zaparkovaných aut.

„Stává se to zřejmě novou zábavou. Strážníci tak zadrželi před několika dny dva podnapilé muže, kteří si cestu domů zpestřili okopáváním vozů. Dva pány ve věku 28 a 29 let zadrželi strážníci v centru poté, co náš operátor sledoval jejich cestu v Haštalské ulici prostřednictvím kamer a hlídku k nim navedl,“ uvádějí strážníci na svém Facebooku.

Pro podezření ze spáchání trestného činu si celou věc následně převzala státní policie. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

KOLOBLOG: Malé Brdy ve Velké Praze

Cyklista v Kunratickém lese Koloblog
vydáno 20. ledna 2021  8:00

Člověk to má léta pod nosem a nenapadne ho, že nemusí jezdit sedmdesát kilometrů od Prahy do brdských kopců, když je má za rohem. Léta běhávám po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy