metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Střídavá péče se už netýká jenom potomků, ale také psů

  15:18
U rozvodových stání se neprobírají pouze vily, chaty, šperky, peníze a děti. Řeší se také domácí mazlíčci.

Ještě nechtěli děti, pro začátek si pořídili psa. Po letech se rozešli. Co se čtyřnohým miláčkem, kterého zbožňovali oba? „Na to, že by si jeden z nás pořídil svého psa, jsme nepomýšleli,“ vzpomíná Martin, který pracuje jako obchodní manažer. Vyřešila to střídavá péče. „Dva týdny je u mě, dva týdny u bývalé přítelkyně. Dovolené předem koordinujeme, do psího hotelu ho nedáváme,“ říká Martin. Pokud se partneři na „střídavce“ shodnou, musí pak najít kromě termínu i soulad v konkrétní péči o zvíře. „Vyřešili jsme to tak, že jsme psovi vytvořili ve svých nových domovech shodné podmínky,“ popisuje Martin. To znamená, že v obou bytech má jejich zvíře stejné hračky, stejný pelíšek. Bývalí partneři ho krmí také stejnými granulemi a pamlsky.

Horší je, když se rozvádějí manželé. V českých soudních síních se kromě dětí a majetku probírají také zvířata. I když ještě ne tak často jako ve Spojených státech, kde je tento typ „výměny“ psů při rozvodech poměrně běžný. „Konkrétní přehled, kdy se probírá problematika zvířat, neexistuje. Přesto jsme řešili dohodu o vypořádání společného jmění manželů, kdy bylo její součástí také předávání společného psa. V tomto případě s týdenní frekvencí,“ řekla pro deník Metro Martina Lorencová, místopředsedkyně Okresního soudu v Litoměřicích. Ten také řešil i další podobné případy. „Moje kolegyně rozhodovala, komu připadne kůň a stádo ovcí, nejednalo se ale o jejich střídavou péči,“ uvádí litoměřická soudkyně.

Střídavou péči řeší v diskusních fórech i návštěvníci různých kynologických poraden. „Říkám, že ten, komu skutečně záleží na psovi, upozadí sebe a vzdá se ho právě pro jeho dobro,“ oponuje pravidelným výměnám zvířete Petra, jedna z diskutujících na internetových fórech. „Měli jsme fenku rok ve střídavé péči. Když se vracela od bývalého přítele, vůbec se se mnou nechtěla mazlit,“ doplňuje další z diskutujících, Antonie.

Střídání psa však může někdy způsobit problémy i mezi těmi, kteří se na ní původně shodli. „Expřítelkyně žárlí, když psa venčí moje nová partnerka, někdy to dává najevo,“ uzavírá svůj příběh psí střídavé péče manažer Martin.

Odborníci na psí duši však upozorňují, že střídavá péče není pro psy vhodná. Například psí koučka Kristýna Sedláková se snaží partnery po rozchodu od takové střídavé péče odradit. „Zvíře má v hlavě guláš, hlavně když má každý z partnerů rozdílný způsob výchovy,“ varuje odbornice na psí psychologii. Může se totiž stát, že zvíře potom neví, ke komu přilnout, koho poslouchat. Pes se tak může zařadit do kategorie „problémových“. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek