metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Dalších 6 fotografií v galerii
Filip Houdek v den svých čtvrtých narozenin. Foceno 20. dubna 1994 v Troji. | foto: Archiv Filip HoudekMetro.cz

Strojník z Odry na Instagramu vypráví příběhy z vltavských lodí. Chce zaujmout laiky i lidi od řeky

  20:39
Tahle story vás bude bavit. Je to totiž pohádka se šťastným koncem. Pohodlně se usaďte a čtěte. Vyplouváme…

Filip Houdek trávil jako malý každé léto u babičky a dědečka na chatě v Třebenicích pod slapskou přehradou. Od konečné stanice pražských parníků to měl jen kousek. „U řeky jsem vyrůstal a loděmi, nejčastěji s Odrou, jsem se vozíval nejméně jednou týdně alespoň do Štěchovic,“ vypráví dnes už dospělý fanoušek dopravy. „Tímto způsobem jsem žil prakticky již od kočárku, takže Odra se vlastně stala takovou mojí druhou, ‚železnou‘, maminkou,“ dodává až poeticky.

Z pravidelného pasažéra se postupně stal i malý pomocník. „V roce 2002 byla velká voda a hned po ní jsem začal na Odře, především díky jejímu dlouholetému kapitánovi Jaroslavu Trojanovi, jezdit jako člen posádky. Zprvu neoficiálně, nicméně jsem vykonával veškeré potřebné lodnické práce,“ vzpomíná na kariérní začátky Filip Houdek, který v té době na vyhlídkové lodi trávil už nejen prázdniny, ale také víkendy nebo klidně i odpoledne po škole.

Odra u můstku na Rašínově nábřeží

Když v roce 2010 dostudoval, nastoupil k Pražské plavební společnosti na trvalo. Nejprve odjezdil dvě sezony jako lodník na parníku Vltava, a jakmile se udělalo místo, přešel, ano, hádáte správně, na Odru. Na ní jezdí jako strojník doposud. „Před třemi roky jsem složil i kapitánské zkoušky, způsobilost B, což znamená, že mohu řídit všechna velká plavidla na evropských vnitrozemských vodních cestách,“ popisuje své úspěchy Houdek, který občas jezdí i jako průvodce na lince na Slapy.

Svou lásku k lodní dopravě letos povýšil ještě o jeden level. V únoru totiž založil instagramový účet s názvem Příběhy z vltavských lodí. „Stále více pozoruji, že zájem o lodě a povědomí o jejich provozu a provozních záležitostech u veřejnosti značně upadají. Lodě se postupně vyčlenily z tradičního systému dopravy v pojetí obyčejné pouliční okolní reality běžného všedního dne,“ vysvětluje Houdek, proč se rozhodl sdílet zajímavosti z řeky.

Oprava Staroměstského jezu

Fanoušek lodní dopravy se inspiroval u kolegů z pražských kolejí. „Díky podpoře kamaráda tramvajáka Lišáka a tramvajačky Karolíny jsem se rozhodl založit svůj profil. Mým cílem je dostat mezi veřejnost, zejména mezi dopravní nadšence, lodě trochu lépe do povědomí a pokud možno nějak atraktivně jim lodní dopravu přiblížit,“ plánuje Houdek.

Jeho Instagram je plný krásných fotek a zajímavostí, a to nejen z Vltavy. „Samozřejmě tak, jako se celý můj život točí okolo Odry, bude i na mém profilu vidět Odra asi nejčastěji. Ovšem snažím se zde přibližovat i ostatní ‚bezejmenné‘ plovoucí škatulky. Říci, čím jsou zajímavé, ukázat různé kuriozity a zajímavosti z tohoto oboru, poukázat na mnohdy tiše v ústraní přežívající kus historie, za kterou by se kdejaké technické muzeum rozhodně nemuselo stydět,“ zve k návštěvě svého Instagramu lodní strojník. Mimochodem, všimli jste si, jak umí pan Houdek poutavě vyprávět? Tak přesně takové příběhy najdete i na jeho účtu. To byla malá odbočka k sociálním médiím a teď zpátky na palubu!

Odra obvykle bývá v letním období nasazována na pravidelnou lodní linku z Rašínova nábřeží do Troje.

Tuto sobotu začíná Pražské paroplavební společnosti hlavní sezona, tedy denní provoz linky do Troje ke Stromovce s Odrou a víkendový provoz linky na Slapy, kam bývá nasazován parník Vltava. Na plavby z přístaviště na Rašínově nábřeží si můžete zakoupit zpáteční nebo jednosměrnou jízdenku. Pražská paroplavební společnost ale nabízí i další výlety. Jejich harmonogram však ještě bude aktualizován a upřesňován v souvislosti s vývojem pandemie. Pokud plánujete rodinný výlet, tak se podívejte na Paroplavba.cz

Rozmanitá flotila

  • Pražská paroplavební společnost má dlouholetou tradici v oblasti osobní vodní dopravy. Byla založena roku 1865 primátorem Františkem Dittrichem a patří tak mezi jednu z nejdéle fungujících ryze českých společností.
  • Kromě plaveb z Rašínova nábřeží do pražské zoo nebo na Slapy se díky lodím Pražské paroplavební společnosti můžete vydat třeba také na plavbu historickou Prahou nebo vás některá z motorových lodí či parníků vezme na celodenní výlet až k soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe, u historického města Mělník.
  • Do pohádkově krásných zákoutí pražské Čertovky vyplouvají malé lodě pro změnu od Čechova mostu. Během cesty si tak prohlídnete třeba i gotické klenby Karlova mostu, původní dochovaný Velkopřevorský mlýn s mlýnským kolem nebo například malebné starobylé domy.
  • Ve flotile má společnost kromě velkých parníků, malých výletních lodí nebo například přívozu také unikátní loď Bohemia Rhapsody. Elektrický stroj s posuvnou celoskleněnou střechou patří k nejrychlejším osobním lodím v Praze. Za zmínku stojí i nejmodernější motorová loď nejvyšší třídy Grand Bohemia. Kolos, který měří skoro 74 metrů, pojme až 550 lidí a kotví na Dvořákově nábřeží u Čechova mostu.
  • V době, kdy není Česko omezeno vládními opatřeními, pořádá Pražská paroplavební společnost třeba i gastronomické plavby. Pro aktuální informace sledujte Facebook @paroplavba.

Příběhy z vltavských lodí

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek