metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Větší foto
Strom v Janovského ulici | foto: PRAHA 7

Stromům se nechce do ulic

  12:24
V Holešovicích a na Letné přibylo 34 dřevin. K další podobné nadílce povede dlouhá cesta.

Dostat stromy do pražských ulic není žádná legrace. Alespoň podle zástupců sedmé městské části, jež nyní vysadila 27 nových stromů v Holešovicích, dalších sedm dřevin přibylo na Letné. Ačkoliv jde v porovnání s téměř 190 tisíci stromy, které měl letos v metropoli vysázet magistrát, o zanedbatelné číslo, jejich cesta do ulic byla trnitá.

„Občas se objevují vysoká čísla, kolik se v Praze podařilo vysadit stromů. Je však třeba rozlišovat, kde se tyto stromy nacházejí. Většinou se totiž jedná o lesy nebo parky. Dostat stromy do ulic je tvrdý oříšek, který je obvykle velmi obtížné rozlousknout,“ říká pro deník Metro starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

V Jankovcově ulici se nově objevilo několik muchovníků, kterým se říká také indiánské borůvky. Ty jsou podle odborníků do rozpálených ulic ideální. Jde o menší a odolné dřeviny, které dobře snášejí i méně přívětivé prostředí. Než se zde však objevily, dalo to spoustu papírování a příprav.

„Na začátku je výběr ulic, které jsou dispozičně a kapacitně k výsadbě stromů vhodné. Tím je myšlena především dostatečná šíře ulice a chodníku a nebránící umístění pouličního osvětlení, sloupů trolejového vedení a podobně. Hlavní problém ovšem nastává při řešení kolizí s poduličními sítěmi,“ dodává radní Prahy 7 pro veřejný prostor a životní prostředí Jiří Knitl.

Prostor pod pražskými ulicemi je protkán hustou sítí nejrůznějších kabelů a potrubí, které výsadbu stromů na většině míst vůbec nepřipouští. Časté a nejvíce problematické jsou pak kolize s vodovody, plynovody a kanalizací. Pokud se v rámci jednání se správci sítí podaří najít alespoň trochu přijatelné místo pro nové stromy, zpracuje městská část studii realizace.

Zakážou stromy zákonem? U železničních tratí možná ano

  • Poslanecká sněmovna tento týden rozhodne o definitivním znění novely zákona o drahách. Pokud nepřijme pozměňovací návrh Senátu, otevře podle Českého svazu ochránců přírody cestu k masovému kácení stromů nejen na svazích nad železniční tratí, ale i stromů ve městech poblíž tramvajových kolejí. 
  • Jakýkoliv strom, který třeba jen teoreticky může zasáhnout do kolejiště, totiž novela ve své současné podobě definuje jako strom ohrožující, a tedy nepřímo stanoví SŽDC či jinému správci povinnost ho pokácet. Předem tak de facto stanoví viníka, dojde-li k železniční nehodě způsobené stromem či jeho částí. Bude jím správce dráhy.
  • Už současné znění zákona umožňuje pokácet jakoukoli dřevinu, která je vyhodnocena jako potenciální riziko. Problém proto podle ochránců není v tom, že by dřeviny u tratí požívaly nadměrné ochrany. Vliv orgánů ochrany přírody na kácení podél tratí je minimální.

„Kolizi s některými sítěmi se však v Praze prakticky nedá vyhnout. Také v případě stromů v Janovského ulici bylo potřeba přeložit komunikační sítě. Zároveň bylo třeba jednat s hasiči, aby umístění stromů, ale také jejich výsledná výška nepřekážely případnému zásahu. Přímo v Janovského ulici proběhly zkoušky s hasičskou technikou a ve výsledku jsme museli zvolit nižší druh stromů,“ vysvětluje Knitl.

Na základě domluvených parametrů vzniká projekt včetně inženýringu a dochází k plánovanému přeložení sítí. Následuje zakázka na dodavatele. Samotná realizace pak zahrnuje přípravné práce, zbudování stanovišť s rabátky, sázení stromů a finální úpravy chodníků. Vše je třeba naplánovat v návaznosti na roční období a počasí. „S přípravou projektu výsadby stromů v ulici Janovského, který jsme nyní dotáhli do konce, jsme pro představu začali již v roce 2015. Za uplynulých pět let se nám pak do ulic Prahy 7 podařilo dostat víc než 380 nových stromů,“ doplňuje Čižinský. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy