metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 25. listopadu 2020. Svátek má Kateřina.
Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
Větší foto
Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté. | foto: Metro.cz

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

27. října 2020  7:21 Filip Jaroševský Metro.cz
Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy zmizely a nahradily je zde velmi podobně vyhlížející paulovnie.

Těm se podle mluvčího Prahy 5 Tomáše Kopečného skvěle daří například na prostranství před vstupem do metra Anděl při ulici Plzeňská a ze strany majitele se jednalo o logický krok. „Stromy byly napadeny dřevokaznou houbou a savým hmyzem. Je to důsledek nevhodně zvoleného druhu pro uvedené stanoviště a malého prostoru stávajících rabátek k prokořenění stromů. Proto přistoupil správce uvedené plochy k náhradě odumírajících stromů jiným, odolnějším druhem, kterému budou lépe vyhovovat podmínky na daném stanovišti,“ říká Kopečný.

Deník Metro o nejasnostech panujících okolo odstranění stromů informoval čtenáře již minulý týden. Zástupci radnice tehdy tvrdili, že majitel jednal v souladu se zákonem. Stromy měly podle Kopečného příliš úzké kmínky na to, aby bylo nutné vést kvůli nim na radnici správní řízení. Území Smíchova je pak podle něj sice památkově chráněné, ale souhlas Odboru památkové péče magistrátu hlavního města Prahy nebylo rovněž potřeba.

S tímto stanoviskem však nesouhlasí dendrolog Aleš Rudl a jeho kolegové z oboru. „Jedná se o klasický veřejný prostor, takže výsadby a kácení zde podléhají schválení orgánů památkové péče. Vyjádření je tedy nepravdivé a jedná se o nedovolené kácení a výsadbu. Zástupci městské části by měli výše uvedené velmi dobře vědět,“ kroutí hlavou Rudl.

S pražským pracovištěm Národního památkového ústavu nikdo daný záměr nekonzultoval i podle zjištění deníku Metro. S přihlédnutím k běžné praxi je tak otázkou času, než začnou padat pokuty. Ne na všechny stromy vysazené na území Smíchova se však podmínky památkové péče vztahují. „To je teda slušná prasárna,“ okomentovala výměnu stromů na Facebooku deníku Metro čtenářka Alena Kadlecová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Štědrý večer bude padat sníh. Alespoň v nové pohádce

Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020)
vydáno 24. listopadu 2020  16:34

Svátky v televizi. Láska, souboj dobra se zlem i oceněné komedie.  celý článek

Za dva roky se postaví HolKa, poté se opraví celá Štvanice

Takto by měla vypadat nová lávka.
vydáno 24. listopadu 2020  11:26

Magistrát zaměřil pozornost na Holešovice a Karlín. Hustě zabydlené čtvrti chce změnit k nepoznání.  celý článek

Ponožkoboty mají novou verzi, z Moravy míří do celého světa

Produktová řada Skinners 2.0 je nyní v předprodeji.
vydáno 24. listopadu 2020  5:17

Před čtyřmi lety zkusila brněnská značka Skinners se svým hybridem mezi botou a ponožkou získat peníze na Kickstarteru. Letos jde stejnou cestou s...  celý článek

Polovině gastro podniků hrozí krach. Okénka často nestačí

Fronta před bistrem Le Camille na Andělu
vydáno 23. listopadu 2020  21:04

Opatření proti koronaviru silně zasáhla restaurační zařízení. Nejvíc pomůže osobní odběr.  celý článek

Vaše fotky z Prahy