metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona
Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté. | foto: Metro.cz

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

  7:21
Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy zmizely a nahradily je zde velmi podobně vyhlížející paulovnie.

Těm se podle mluvčího Prahy 5 Tomáše Kopečného skvěle daří například na prostranství před vstupem do metra Anděl při ulici Plzeňská a ze strany majitele se jednalo o logický krok. „Stromy byly napadeny dřevokaznou houbou a savým hmyzem. Je to důsledek nevhodně zvoleného druhu pro uvedené stanoviště a malého prostoru stávajících rabátek k prokořenění stromů. Proto přistoupil správce uvedené plochy k náhradě odumírajících stromů jiným, odolnějším druhem, kterému budou lépe vyhovovat podmínky na daném stanovišti,“ říká Kopečný.

Deník Metro o nejasnostech panujících okolo odstranění stromů informoval čtenáře již minulý týden. Zástupci radnice tehdy tvrdili, že majitel jednal v souladu se zákonem. Stromy měly podle Kopečného příliš úzké kmínky na to, aby bylo nutné vést kvůli nim na radnici správní řízení. Území Smíchova je pak podle něj sice památkově chráněné, ale souhlas Odboru památkové péče magistrátu hlavního města Prahy nebylo rovněž potřeba.

S tímto stanoviskem však nesouhlasí dendrolog Aleš Rudl a jeho kolegové z oboru. „Jedná se o klasický veřejný prostor, takže výsadby a kácení zde podléhají schválení orgánů památkové péče. Vyjádření je tedy nepravdivé a jedná se o nedovolené kácení a výsadbu. Zástupci městské části by měli výše uvedené velmi dobře vědět,“ kroutí hlavou Rudl.

S pražským pracovištěm Národního památkového ústavu nikdo daný záměr nekonzultoval i podle zjištění deníku Metro. S přihlédnutím k běžné praxi je tak otázkou času, než začnou padat pokuty. Ne na všechny stromy vysazené na území Smíchova se však podmínky památkové péče vztahují. „To je teda slušná prasárna,“ okomentovala výměnu stromů na Facebooku deníku Metro čtenářka Alena Kadlecová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek