metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.

Větší foto
Stromy v Zelenči padly kvůli lidské chybě. Zelenečský časopis | foto: Zelenečský časopis

Stromy v Zelenči u Prahy padly kvůli lidské chybě. Firma zde vysadí nové

  5:58,  aktualizováno  7:58
„Prasečí krize na pólu“ skončila. Posunuli ho k cestě. O podivné situace není na východ od Prahy nouze.

Tohle se moc nepovedlo. U vlakové zastávky v Zelenči v okrese Praha-východ došlo minulý týden na kácení zdravých stromů podél trati. Odstraňování dalších dřevin na poslední chvíli zabránili nedaleko žijící obyvatelé. Ti si stěžovali Správě železnic, která úkon zadala soukromé firmě kvůli budoucí revitalizaci trati kolem nádraží. „Stromy byly odstraněny navzdory schválené projektové dokumentaci a dendrologickému průzkumu. K nepovolenému vykácení čtyř dřevin údajně došlo lidskou chybou. Jak informoval místostarosta Michael Husinec ml., dotčené firmy souhlasily s náhradní výsadbou v poměru pět ku jedné. Správa železnic se ve vyjádření pro Zelenečský časopis omluvila,“ vysvětluje v článku pro stejné periodikum redaktor Ondřej Kopa.

Na jaře by měly být na zelenečském nádraží zahájeny práce na výstavbě nových nástupišť a podchodu. O dalším kácení stromů se nicméně uvažuje i v samotném centru obce u památníku. Plánovaný krok má již nyní odpůrce. „Došlo k dohodě, že bude každý další zásah nahlášen zástupcům obce tři dny před zahájením prací a teprve po odsouhlasení dojde k jejich započetí,“ uvedla mluvčí Správy Nela Friebová.

Jen o kus dál minulý týden místní řešili pro změnu jinou kauzu. Nová atrakce – tedy nejvýchodnější pól Prahy – narušila přirozené prostředí zdejších divokých prasat. Bod se proto oficiálně přestěhoval jinam. Alespoň podle zástupců pražských Klánovic, v jejichž lesích betonový patník stál.

„Došlo k posunutí pólu z husté habřiny blíže k cestě. Turisté dychtící po selfie s pólem, kterých bylo během posledních víkendů mnoho, tak nebudou rušit schované divočáky. Na Facebooku jsme poděkovali panu řediteli Institutu pro plánování a rozvoj Prahy Ondřeji Boháčovi, který se osobně zasadil o posunutí této atrakce. Moc si jeho přístupu vážíme,“ říká pro deník Metro tajemník městské části Praha-Klánovice Petr Vilgus.

Podle jeho slov „prasečí krize na pólu“ místní i zástupce radnice pořádně zaměstnala. „Věřím tomu, že když se nám společně s institutem plánování podařilo posunout pól v zájmu zvěře, další úkoly, které na nás čekají, už budou hračka,“ dodává Vilgus.

Pólová turistika měla v předchozích dnech za následek večerní a noční odstřely divočáků, kteří se vydávali ze svého oblíbeného místa blíže k zástavbě. Klánovičtí pejskaři si nyní musejí dávat pozor, aby jejich psi při venčení v lese nepřišli do kontaktu s nakaženou krví a sekrety prasat. Pro nejlepšího přítele člověka totiž může podobná situace dopadnout neblaze. „Zvěř zde nebude vyvrhována. Veškerou krev však odklidit nelze,“ vysvětloval před odstřelem myslivecký spolek Šesterák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy