metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Stromy v Zelenči padly kvůli lidské chybě. Zelenečský časopis | foto: Zelenečský časopis

Stromy v Zelenči u Prahy padly kvůli lidské chybě. Firma zde vysadí nové

  5:58,  aktualizováno  7:58
„Prasečí krize na pólu“ skončila. Posunuli ho k cestě. O podivné situace není na východ od Prahy nouze.

Tohle se moc nepovedlo. U vlakové zastávky v Zelenči v okrese Praha-východ došlo minulý týden na kácení zdravých stromů podél trati. Odstraňování dalších dřevin na poslední chvíli zabránili nedaleko žijící obyvatelé. Ti si stěžovali Správě železnic, která úkon zadala soukromé firmě kvůli budoucí revitalizaci trati kolem nádraží. „Stromy byly odstraněny navzdory schválené projektové dokumentaci a dendrologickému průzkumu. K nepovolenému vykácení čtyř dřevin údajně došlo lidskou chybou. Jak informoval místostarosta Michael Husinec ml., dotčené firmy souhlasily s náhradní výsadbou v poměru pět ku jedné. Správa železnic se ve vyjádření pro Zelenečský časopis omluvila,“ vysvětluje v článku pro stejné periodikum redaktor Ondřej Kopa.

Na jaře by měly být na zelenečském nádraží zahájeny práce na výstavbě nových nástupišť a podchodu. O dalším kácení stromů se nicméně uvažuje i v samotném centru obce u památníku. Plánovaný krok má již nyní odpůrce. „Došlo k dohodě, že bude každý další zásah nahlášen zástupcům obce tři dny před zahájením prací a teprve po odsouhlasení dojde k jejich započetí,“ uvedla mluvčí Správy Nela Friebová.

Jen o kus dál minulý týden místní řešili pro změnu jinou kauzu. Nová atrakce – tedy nejvýchodnější pól Prahy – narušila přirozené prostředí zdejších divokých prasat. Bod se proto oficiálně přestěhoval jinam. Alespoň podle zástupců pražských Klánovic, v jejichž lesích betonový patník stál.

„Došlo k posunutí pólu z husté habřiny blíže k cestě. Turisté dychtící po selfie s pólem, kterých bylo během posledních víkendů mnoho, tak nebudou rušit schované divočáky. Na Facebooku jsme poděkovali panu řediteli Institutu pro plánování a rozvoj Prahy Ondřeji Boháčovi, který se osobně zasadil o posunutí této atrakce. Moc si jeho přístupu vážíme,“ říká pro deník Metro tajemník městské části Praha-Klánovice Petr Vilgus.

Podle jeho slov „prasečí krize na pólu“ místní i zástupce radnice pořádně zaměstnala. „Věřím tomu, že když se nám společně s institutem plánování podařilo posunout pól v zájmu zvěře, další úkoly, které na nás čekají, už budou hračka,“ dodává Vilgus.

Pólová turistika měla v předchozích dnech za následek večerní a noční odstřely divočáků, kteří se vydávali ze svého oblíbeného místa blíže k zástavbě. Klánovičtí pejskaři si nyní musejí dávat pozor, aby jejich psi při venčení v lese nepřišli do kontaktu s nakaženou krví a sekrety prasat. Pro nejlepšího přítele člověka totiž může podobná situace dopadnout neblaze. „Zvěř zde nebude vyvrhována. Veškerou krev však odklidit nelze,“ vysvětloval před odstřelem myslivecký spolek Šesterák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek