metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
Stromy v Zelenči padly kvůli lidské chybě. Zelenečský časopis | foto: Zelenečský časopis

Stromy v Zelenči u Prahy padly kvůli lidské chybě. Firma zde vysadí nové

  5:58,  aktualizováno  7:58
„Prasečí krize na pólu“ skončila. Posunuli ho k cestě. O podivné situace není na východ od Prahy nouze.

Tohle se moc nepovedlo. U vlakové zastávky v Zelenči v okrese Praha-východ došlo minulý týden na kácení zdravých stromů podél trati. Odstraňování dalších dřevin na poslední chvíli zabránili nedaleko žijící obyvatelé. Ti si stěžovali Správě železnic, která úkon zadala soukromé firmě kvůli budoucí revitalizaci trati kolem nádraží. „Stromy byly odstraněny navzdory schválené projektové dokumentaci a dendrologickému průzkumu. K nepovolenému vykácení čtyř dřevin údajně došlo lidskou chybou. Jak informoval místostarosta Michael Husinec ml., dotčené firmy souhlasily s náhradní výsadbou v poměru pět ku jedné. Správa železnic se ve vyjádření pro Zelenečský časopis omluvila,“ vysvětluje v článku pro stejné periodikum redaktor Ondřej Kopa.

Na jaře by měly být na zelenečském nádraží zahájeny práce na výstavbě nových nástupišť a podchodu. O dalším kácení stromů se nicméně uvažuje i v samotném centru obce u památníku. Plánovaný krok má již nyní odpůrce. „Došlo k dohodě, že bude každý další zásah nahlášen zástupcům obce tři dny před zahájením prací a teprve po odsouhlasení dojde k jejich započetí,“ uvedla mluvčí Správy Nela Friebová.

Jen o kus dál minulý týden místní řešili pro změnu jinou kauzu. Nová atrakce – tedy nejvýchodnější pól Prahy – narušila přirozené prostředí zdejších divokých prasat. Bod se proto oficiálně přestěhoval jinam. Alespoň podle zástupců pražských Klánovic, v jejichž lesích betonový patník stál.

„Došlo k posunutí pólu z husté habřiny blíže k cestě. Turisté dychtící po selfie s pólem, kterých bylo během posledních víkendů mnoho, tak nebudou rušit schované divočáky. Na Facebooku jsme poděkovali panu řediteli Institutu pro plánování a rozvoj Prahy Ondřeji Boháčovi, který se osobně zasadil o posunutí této atrakce. Moc si jeho přístupu vážíme,“ říká pro deník Metro tajemník městské části Praha-Klánovice Petr Vilgus.

Podle jeho slov „prasečí krize na pólu“ místní i zástupce radnice pořádně zaměstnala. „Věřím tomu, že když se nám společně s institutem plánování podařilo posunout pól v zájmu zvěře, další úkoly, které na nás čekají, už budou hračka,“ dodává Vilgus.

Pólová turistika měla v předchozích dnech za následek večerní a noční odstřely divočáků, kteří se vydávali ze svého oblíbeného místa blíže k zástavbě. Klánovičtí pejskaři si nyní musejí dávat pozor, aby jejich psi při venčení v lese nepřišli do kontaktu s nakaženou krví a sekrety prasat. Pro nejlepšího přítele člověka totiž může podobná situace dopadnout neblaze. „Zvěř zde nebude vyvrhována. Veškerou krev však odklidit nelze,“ vysvětloval před odstřelem myslivecký spolek Šesterák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek