metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 13 °C

Čtvrtek, 4. března 2021. Svátek má Stela.
Stromy v Zelenči padly kvůli lidské chybě.  Zelenečský časopis
Větší foto
Stromy v Zelenči padly kvůli lidské chybě. Zelenečský časopis | foto: Zelenečský časopis

Stromy v Zelenči u Prahy padly kvůli lidské chybě. Firma zde vysadí nové

26. ledna 2021  5:58,  aktualizováno  7:58 Filip Jaroševský Metro.cz
„Prasečí krize na pólu“ skončila. Posunuli ho k cestě. O podivné situace není na východ od Prahy nouze.

Tohle se moc nepovedlo. U vlakové zastávky v Zelenči v okrese Praha-východ došlo minulý týden na kácení zdravých stromů podél trati. Odstraňování dalších dřevin na poslední chvíli zabránili nedaleko žijící obyvatelé. Ti si stěžovali Správě železnic, která úkon zadala soukromé firmě kvůli budoucí revitalizaci trati kolem nádraží. „Stromy byly odstraněny navzdory schválené projektové dokumentaci a dendrologickému průzkumu. K nepovolenému vykácení čtyř dřevin údajně došlo lidskou chybou. Jak informoval místostarosta Michael Husinec ml., dotčené firmy souhlasily s náhradní výsadbou v poměru pět ku jedné. Správa železnic se ve vyjádření pro Zelenečský časopis omluvila,“ vysvětluje v článku pro stejné periodikum redaktor Ondřej Kopa.

Na jaře by měly být na zelenečském nádraží zahájeny práce na výstavbě nových nástupišť a podchodu. O dalším kácení stromů se nicméně uvažuje i v samotném centru obce u památníku. Plánovaný krok má již nyní odpůrce. „Došlo k dohodě, že bude každý další zásah nahlášen zástupcům obce tři dny před zahájením prací a teprve po odsouhlasení dojde k jejich započetí,“ uvedla mluvčí Správy Nela Friebová.

Jen o kus dál minulý týden místní řešili pro změnu jinou kauzu. Nová atrakce – tedy nejvýchodnější pól Prahy – narušila přirozené prostředí zdejších divokých prasat. Bod se proto oficiálně přestěhoval jinam. Alespoň podle zástupců pražských Klánovic, v jejichž lesích betonový patník stál.

„Došlo k posunutí pólu z husté habřiny blíže k cestě. Turisté dychtící po selfie s pólem, kterých bylo během posledních víkendů mnoho, tak nebudou rušit schované divočáky. Na Facebooku jsme poděkovali panu řediteli Institutu pro plánování a rozvoj Prahy Ondřeji Boháčovi, který se osobně zasadil o posunutí této atrakce. Moc si jeho přístupu vážíme,“ říká pro deník Metro tajemník městské části Praha-Klánovice Petr Vilgus.

Podle jeho slov „prasečí krize na pólu“ místní i zástupce radnice pořádně zaměstnala. „Věřím tomu, že když se nám společně s institutem plánování podařilo posunout pól v zájmu zvěře, další úkoly, které na nás čekají, už budou hračka,“ dodává Vilgus.

Pólová turistika měla v předchozích dnech za následek večerní a noční odstřely divočáků, kteří se vydávali ze svého oblíbeného místa blíže k zástavbě. Klánovičtí pejskaři si nyní musejí dávat pozor, aby jejich psi při venčení v lese nepřišli do kontaktu s nakaženou krví a sekrety prasat. Pro nejlepšího přítele člověka totiž může podobná situace dopadnout neblaze. „Zvěř zde nebude vyvrhována. Veškerou krev však odklidit nelze,“ vysvětloval před odstřelem myslivecký spolek Šesterák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Nový šedočervený kabát má už také jedna tramvaj

Polep tramvaje Škoda 14T Elektra.
vydáno 4. března 2021  9:52

V dílnách dopravního podniku Praha (DPP) bylo živo. Tramvaj Škoda 14T tu totiž jako vůbec první svého druhu fasovala nový šedočervený vizuál Pražské...  celý článek

Pytle s odpadky stříkejte dezinfekcí, radí Pražské služby

Ilustrační fotografie
vydáno 4. března 2021  6:58

Vzít, strčit do plastového pytlíčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého sáčku, ten taky zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tenhle komplikovaný, nicméně...  celý článek

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy